Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) płucnik po prostu …

“Miodunka plamista płucnikiem zwana, boć w bolączkach suchotnych bywa stosowana ” *

Miodunka plamista znana od wieków , roślinka lecznicza ustrajająca wychłodzone po zimie lasy, wraz z pojawiającymi się pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Miodunka uwielbia lasy liściaste a zwłaszcza bukowe. Wyrasta do 30 cm, otulona w szerokie , jajowate liście, na końcach łodyg zwieńczona czerwonawo- różowymi kwiatami. Kwiaty miodunki zmieniają kolor wraz z upływem czasu. Stają się niebiesko fioletowe aż do sinego , przy końcu kwitnienia. Miodunka nie lubi tłumów, więc rośnie sobie najchętniej w osamotnieniu.

06_miodunka_1Jak działa miodunka zwana płucnikiem ?

Od wieków niezmiernie ceniona w medycynie ludowej. Jedyna przy schorzeniach płuc , między innymi gruźlicy ( stąd jej dawna nazwa płucnik) .

Surowcem farmaceutycznym jest ziele miodunki. Zawiera ona w swoim składzie: garbniki, śluzy, saponinę, flawonoidy, krzemionkę, alantoinę.

Substancje biologicznie czynne zawarte w miodunce determinują jej działanie. Ma wpływ na układ moczowy, działa moczopędnie, w schorzeniach dróg oddechowych wspomaga odkrztuszanie. Wykazuje własności osłaniające i ściągające.

Zmniejsza stany zapalne i regeneruje błony śluzowe. Jest nie zastąpiona w leczeniu oskrzeli, płuc, chrypki, suchym kaszlu. Jej składniki chronią przewód pokarmowy przed działaniem antybiotyków.

Miodunka w naturze lubi samotność ale jako zioło doskonale współgra z innymi ziółkami.

Jakimi?

Miodunka:

Z malwą, tymiankiem , podbiałem, pierwiosnkiem, koprem, lukrecją – działa wykrztuśnie.

Pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki.

Z prawoślazem i żywokostem- działa osłaniająco , w suchym kaszlu, chrypce, zapaleniu płuc, pomocniczo w gruźlicy.

Miodunka zaś w połączeniu skrzypu, ziela krwawnika, rdestu ptasiego, tasznika, liści pokrzywy, ziela poziewnika – ma działanie regenerujące i wspomagające zabliźnianie się chorych tkanek.

Jak przygotować odwar z miodunki ? Oto przepis wedle prof.Ożarowskiego :

2 łyżki ziela miodunki zalewamy  2 szklankami ciepłej wody, ogrzewamy do wrzenia i gotujemy około  10 minut pod przykryciem na niewielkim ogniu. Odstawić na 5 minut i cedzimy. Pijemy  1/3-2/3 szklanki parę razy w ciągu dnia  po posiłkach.

Uwaga: Przy stosowaniu miodunki, pilnujmy bardzo dokładnie zalecanych porcji do stosowania, ponieważ przedawkowanie prowadzi do zaparć.

Tradycyjna medycyna ludowa zaleca miodunkę dla dorosłych i dla dzieci, jednakże zawsze przy stosowaniu u małych dzieci wskazana jest konsultacja z lekarzem- fitoterapeutą, zielarzem lub lekarzem-pediatrą. 🙂

 

MG

O ziółkach które miodunka lubi na drogi oddechowe  🙂 http://zielarnia.com.pl/zywokost-ziolo-pradawne/

http://zielarnia.com.pl/herbatka-z-majeranku-na-katary-i-inne-przygody/

http://zielarnia.com.pl/imbirowo-marchewkowy-syropek-na-grype-i-kaszel/

Uwaga: Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!!

  • ze zbiorów własnych

4 komentarzeto Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) płucnik po prostu …

  1. […] Tu też macie ciekawe informacje : http://zielarnia.com.pl/miodunka-plamista-pulmonaria-officinalis-plucnik-po-prostu/ […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
728