Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) płucnik po prostu …

“Miodunka plamista płucnikiem zwana, boć w bolączkach suchotnych bywa stosowana ” *

Miodunka plamista znana od wieków , roślinka lecznicza ustrajająca wychłodzone po zimie lasy, wraz z pojawiającymi się pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Miodunka uwielbia lasy liściaste a zwłaszcza bukowe. Wyrasta do 30 cm, otulona w szerokie , jajowate liście, na końcach łodyg zwieńczona czerwonawo- różowymi kwiatami. Kwiaty miodunki zmieniają kolor wraz z upływem czasu. Stają się niebiesko fioletowe aż do sinego , przy końcu kwitnienia. Miodunka nie lubi tłumów, więc rośnie sobie najchętniej w osamotnieniu.

06_miodunka_1Jak działa miodunka zwana płucnikiem ?

Od wieków niezmiernie ceniona w medycynie ludowej. Jedyna przy schorzeniach płuc , między innymi gruźlicy ( stąd jej dawna nazwa płucnik) .

Surowcem farmaceutycznym jest ziele miodunki. Zawiera ona w swoim składzie: garbniki, śluzy, saponinę, flawonoidy, krzemionkę, alantoinę.

Substancje biologicznie czynne zawarte w miodunce determinują jej działanie. Ma wpływ na układ moczowy, działa moczopędnie, w schorzeniach dróg oddechowych wspomaga odkrztuszanie. Wykazuje własności osłaniające i ściągające.

Zmniejsza stany zapalne i regeneruje błony śluzowe. Jest nie zastąpiona w leczeniu oskrzeli, płuc, chrypki, suchym kaszlu. Jej składniki chronią przewód pokarmowy przed działaniem antybiotyków.

Miodunka w naturze lubi samotność ale jako zioło doskonale współgra z innymi ziółkami.

Jakimi?

Miodunka:

Z malwą, tymiankiem , podbiałem, pierwiosnkiem, koprem, lukrecją – działa wykrztuśnie.

Pijemy 3 razy dziennie po ½ szklanki.

Z prawoślazem i żywokostem- działa osłaniająco , w suchym kaszlu, chrypce, zapaleniu płuc, pomocniczo w gruźlicy.

Miodunka zaś w połączeniu skrzypu, ziela krwawnika, rdestu ptasiego, tasznika, liści pokrzywy, ziela poziewnika – ma działanie regenerujące i wspomagające zabliźnianie się chorych tkanek.

Jak przygotować odwar z miodunki ? Oto przepis wedle prof.Ożarowskiego :

2 łyżki ziela miodunki zalewamy  2 szklankami ciepłej wody, ogrzewamy do wrzenia i gotujemy około  10 minut pod przykryciem na niewielkim ogniu. Odstawić na 5 minut i cedzimy. Pijemy  1/3-2/3 szklanki parę razy w ciągu dnia  po posiłkach.

Uwaga: Przy stosowaniu miodunki, pilnujmy bardzo dokładnie zalecanych porcji do stosowania, ponieważ przedawkowanie prowadzi do zaparć.

Tradycyjna medycyna ludowa zaleca miodunkę dla dorosłych i dla dzieci, jednakże zawsze przy stosowaniu u małych dzieci wskazana jest konsultacja z lekarzem- fitoterapeutą, zielarzem lub lekarzem-pediatrą. 🙂

 

MG

O ziółkach które miodunka lubi na drogi oddechowe  🙂 http://zielarnia.com.pl/zywokost-ziolo-pradawne/

http://zielarnia.com.pl/herbatka-z-majeranku-na-katary-i-inne-przygody/

http://zielarnia.com.pl/imbirowo-marchewkowy-syropek-na-grype-i-kaszel/

Uwaga: Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!!

  • ze zbiorów własnych

4 komentarzeto Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) płucnik po prostu …

  1. […] Tu też macie ciekawe informacje : http://zielarnia.com.pl/miodunka-plamista-pulmonaria-officinalis-plucnik-po-prostu/ […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.