Podbiał (Tussilago farfara)- boże liczko,kaczyniec lub grzybień

Tussilago farfara czyli podbiał zwyczajny» , nazywany w gwarze ludowej przeróżnie a to korzeniec, at o ośla stopka lub białodrzew. Zwą go gdzie nie gdzie kniatem lub końskim kopytkiem.

Nazwany po łacinie Tussis – kaszel , nazwa już wskazuje główne działanie podbiału. 🙂

Wcześniutką wiosną, wraz z pierwszymi promykami słońca wychyna się z ziemi , nieśmiało żółta kuleczka kwiatów podbiału. Już on kwitnie nim nadążą za kwiatkami łodygi i liście.

Wywar z kwiatów ponoć świetnie na cerę działa , zwłaszcza na tłustą.

Zawiera podbiał śluzy, flawonoidy, dużo cynku, potasu, manganu, goryczkę, karotenoidy, cholinę, alkaloidy, sterole, witaminy, kwasy, olejki eteryczne.

Bogaty skład Podbiału wpływa na jego spektrum działania.

podbiałDSC_0300W medycynie ludowej na cóż to był stosowany Podbiał ? Ano przy zaflegmieniu, przeciw gruźlicy, na gorączkę. Poważany również jest podbiał przy zewnętrznych schorzeniach skóry takich jak owrzodzenia, liszaje, róże, plamy skórne, w czerwonce i bólach.

Najbardziej oczywiście w stanach zapalnych dróg oddechowych, katarach, chrypkach, astmie oskrzelowej, duszności alergicznej (tu kupisz doskonały syrop na alergie), uporczywym kaszlu.

Jak stosować podbiał w stanach kaszlu, zapalenia dróg oddechowych, wrzodach, nieżytach jelit i żołądka, zaparciach czy niestrawności ?

Weźmiemy po równo liści podbiału,siemienia lnianego, liści suszonych mięty, szałwii, lebiodki, czarnej malwy , babki, bławatka, porostu islandzkiego i bratka. Wszystkie zioła wymieszać . Zielnik podaje, że 2 łyżki stołowe zalać 2 szklankami wrzątku, parzyć 20 minut pod przykryciem, przecedzić i pić po 2 łyżki stołowe do 6 razy dziennie. A przy gastrycznych dolegliwościach ½ szklanki ciepłego naparu 1 raz dziennie.

Jak pić podbiał przy astmie oskrzelowej, duszności alergicznej ?

Należy wziąć po 100g liści suszonych podbiału i lipy oraz po 50g korzenia biedrzeńca, prawoślazu i tyleż samo bzu czarnego kwiatów, ślazu, szanty lukrecji (korzeń) do tego około 25g mięty.

Wszystko dobrze wymieszać. Na szklankę wrzątku zabrać 1 łyżeczkę od herbaty mieszanki i parzyć od 20min-30minut pod przykryciem. Pić 1 szklankę naparu po jedzeniu 2 razy dziennie. Można posłodzić naturalnym sokiem lub miodem.

Zewnętrznie bierzemy 2 łyżki kwiatów podbiału na 1 szklankę wrzącej wody i gotujemy miksturkę 5 minut. Odstawiamy na 10-15 minut , cedzimy i wykorzystujemy do przemywań i okładów.

Uwaga: Podbiału ze względu na zawartość alkaloidów pyrolizydynowych nie wolno stosować dłużej aniżeli 6 tygodni ! (przedawkowanie może spowodować problemy  wątrobą, oraz może spowodować działanie kancerogenne). Ponadto nie łączyć z lepiężnikiem, starcami, żywokostem, absolutnie nie wskazany dla kobiet w ciąży.

Mg

 

 

Przydatne linki : http://zielarnia.com.pl/imbirowo-marchewkowy-syropek-na-grype-i-kaszel/

http://zielarnia.com.pl/domowe-przepisy-na-przeziebienia-i-kaszel/

http://zielarnia.com.pl/miodunka-plamista-pulmonaria-officinalis-plucnik-po-prostu/

http://zielarnia.com.pl/stary-przepis-domowy-na-syrop-z-kwiatow-podbialu/

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

One Commentto Podbiał (Tussilago farfara)- boże liczko,kaczyniec lub grzybień

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
730