Męczennica cielista (Passiflora incarnata) kwiat pasyjny.

Męczennica zwana też  męczennicą cielistą, lub kwiatem Męki Pańskiej (Passiflora incarnata), do Europy trafiła w XVII wieku, przywieziona przez hiszpańskich księży. Kwiat pasyjny tak również nazywana jest Passiflora a to dzięki jej charakterystycznemu wyglądowi, który przypomina koronę cierniową.

Surowcem zielarskim Męczennicy są kwiaty i owoce.

Jak zażywać Passiflorę?

Passiflorę zażywamy wedle ostatnich badań, w postaci sproszkowanej około 8 g na dobę, aczkolwiek praktyka wykazuje, że idealną i skuteczną ilością jest przyjmowanie Męczennicy w dawkach od 10-12g na dobę. Myślę, że zależy to również od indywidualnej tolerancji organizmu.

Dawkę 10-12g podajemy w rozbiciu : 3-4g, 4 razy na dobę.

Rozdrobniony surowiec popijamy ciepłym napojem.

Możemy też zrobić napar na cały dzień, to znaczy 8-10g surowca zalewamy 2 szklankami wrzątku, parzymy około 25 minut i popijamy sobie taką herbatkę przez cały dzień.

Męczennica (Passiflora)tu kupisz może być zażywana też w postaci nalewki (Tinctura Passiflorae) lub w postaci wyciągu (Intractum Passiflorae).

Męczennica działanie:                                          

  • uspakajające
  • nasenne
  • przy ADHD (skuteczna)
  • w histeriach
  • epilepsji
  • anksjolityczne (znosi niepokój, lęk, napięcia emocjonalne)

Męczennica (Passiflora) jak wykazały badania jest rośliną bezpieczną w stosowaniu, aczkolwiek zdarzył się 1- słownie jeden przypadek 34 letniej kobiety, u której stwierdzono częstoskurcz komorowy po zażyciu ekstraktu z Passiflory.

Nie zaleca się dzieciom, chyba że po konsultacji z lekarzem, ponieważ były badania na grupie dzieci z ADHD z wynikami pozytywnymi i bez ubocznych działań w stosunku do analogicznych farmaceutyków. Kobiety w ciąży i karmiące też powinny unikać preparatów z Męczennicy, z powodu braku badań dotyczących wpływu na płód i niemowlęta.

Wniosek: Passiflorę tak jak każdy naturalny preparat i inne zioła wprowadzamy stopniowo, zaczynając od dawki minimalnej.

 

MG

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!!

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.