Żywokost lub inaczej żywokost czarny,zioło pradawne

 Żywokost (Sympathum officinale) polubił brzegi rzek, łąki podmokłe, rośnie wzdłuż strumieni. Nazywany inaczej żywym gnatem lub też kosztywałem. Wspominany jest już w przekazach z I wieku , przez Greka Dioskoridesa.

W skład żywokostu wchodzą :

 • między innymi  kwas fenolowy (litospermowy),
 • inulina,
 • mukopolisacharydy,
 • alantoina,
 • glikozydy fenolowe,
 • beta-sitosterol,
 • saponiny sterydowe oraz wiele innych substancji biologicznie czynnych.

Przez swój niezwykle bogaty skład żywokost » charakteryzuje się wielorakimi działaniami leczniczymi.

Korzeń żywokostu od zawsze stosowany był w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych.

Znany przede wszystkim pod postacią syropków żywokostowych (wspominam ich smak z czasów dzieciństwa) przy kaszlu, zaflegmieniu, zapaleniach dróg oddechowych.

Zastosowanie znalazł również jako zioło leczące:

 • owrzodzenia żołądka, jelit,
 • przy biegunce,
 • do płukania gardła,
 • łagodzi dolegliwości związane z bolesnym odczuwaniem kurczy jelita grubego.

DSC_0695

Odwary z żywokostu lekarskiego pomocne są w łagodzeniu trądzku różowatego, likwiduje ów odwar zaczerwienienia potrądzikowe.

Zewnętrznie zaś  również,  stosowany obecnie jest  po urazach, stłuczeniach, owrzodzeniach żylakowatych nóg, w skręceniach i bólach artretycznych. Św. Hildgarda z Bingen stosowała żywokost przy złamaniach.

W latach 80 ubiegłego wieku wynaleziono w zywokoście alkaloidy  pirolizydynowe, które według naukowców i urzędników,  mogłyby uszkodzić wątrobę. Jednak zawartość w/w alkaloidów jest tak znikoma, że według współczesnie, żyjących , uznanych autorytetów zielarskich nie mają one większego negatywnego wpływu, o ile stosuje się zywokost z umiarem. Tak sobie myślę, że większą szkodą dla naszych organizmów jest alkohol, leki farmakologiczne (np przeciwbólowe) których masowo nadużywamy. I nikt ich nie zabrania na przykład reklamować. No cóż, wnioski zostawiam Państwu.

Oto jeszcze  ze starych zielników przyklady,  zastosowania korzenia żywokostu w przypadku krwawień z nosa, sproszkowany żywokost na wacik zwilżony posypać i delikatnie wsunąć do nosa. 

Ostatnio popularny jest olej z żywokostu, można go kupić w niektórych sklepach zielarskich. Polecam do masażu obolałych stawów, przy bólach reumatycznych, bólach mięśni i ścięgien.

Papkę z utłuczonego korzenia żywokostu na złamania, stłuczenia zwichnięcia  przykładać- zaleca stary zielnik. Nalewki zaś z żywokostu, pokrzywy, wierzby, mniszka (wymieszane) najlepsze na artrozy.

Nalewki poleca się robić tylko na świeżych ziołach.

Stare przepisy uczą jak przyrządzać wywary np (na owrzodzenia żołądka i kiszek)  i tak należy wziąć 1 łyżkę stołową utłuczonego korzenia żywokostu, zalać 2 szklankami ciepłej wody, odstawić na 2-6 godzin, gotować pod przykryciem na delikatnym ogniu około 5 minut. Przecedzony wywar pić 2 razy dziennie, po 1/2 szklanki.

 

 

Zobaczcie też: http://zielarnia.com.pl/mumio-lzy-skal/

MG

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

Bibliografia między innymi:

Zielnik dla każdego, Jan Rogala, Robert Maciej,

Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness

Mała księga ziół, Anna Mazerant-Leszkowska

.

7 komentarzyto Żywokost lub inaczej żywokost czarny,zioło pradawne

 1. Żywokost napisał(a):

  Czy lepiej jest przygotowywać nalewkę z żywokostu ze świeżych, wiosennych, korzeni czy tych jesiennych? Chodzi mi o wartość ‘leczniczą’

  • Megi napisał(a):

   Nalewki, jak wynika to ze starych receptur przygotowuje się ze świeżych listków (a nie korzenia) żywokostu i służą one do użytku zewnętrznego. 🙂

 2. […] kosztywał. Z miareczką […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
658