Wszewłoga górska ( (Meum athamanticum Gersault.)- rzadkie ziółko

Nader rzadko można spotkać w Polsce wszewłogę. Jeżeli już to w Sudetach. Surowcem zielarskim są owoce, ziele i korzeń wszewłogi.

Wszewłoga może zawierać między innymi olejek eteryczny, żywice, kwas cynamonowy, kawowy. Do dnia dzisiejszego nie rozpracowano dokładnie składu wszewłogi.

W tradycji medycyny ludowej wszewłoga znana była ze swoich zdolności do aromatyzowania nalewek, win, syropów, likierów, piwa. Używana do przyprawiania zup, sosów, mięs i ryb,liście zaś stosowano do surówe i sałatek.

Medycyna ludowa uznawała wszewłogę jako roślinę przyczyniającą się do zwiększenia płodności, miesiączkowania oraz o działaniu zwalczającym migreny.

Wszewłoga działa niewątpliwie rozgrzewająco, wzmacnia skurcze serca, wzmaga krążenie. Uważana była za swego rodzaju afrodyzjak. Odtruwa wątrobę, wspomaga wydzielanie żółci. Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i oddechowy. Stosowano wszewłogę z powodzeniem w leczeniu histerii, stanów depresyjnych, w niestrawnościach, w stanach zapalnych nerek, artretyzmie (dna moczanowa) i   reumatyzmie.

Wykazuje też działanie moczopędne, odkażające i odtruwające. Znakomita ponoć na odtoksycznianie i oczyszczanie jelit jest mieszanka z wszewłogą . 🙂

Przyrządza się między innymi mieszankę z Wszewłogą do miodu gruszkowego według receptury św. Hildegardy z Bingen.

wszewlogaW skład mieszanki wchodzą :

Wszewłoga górska
Korzeń galgantu to znakomite zioło, które znakomicie wpływa na układ pokarmowy, krążenie, a ponad to działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i antywirusowo .
Korzeń lukrecji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwdziała wrzodom żołądka i infekcjom
Cząber ogrodowy działający odkażająco na układ pokarmowy i oddechowy. Wykazuje zdolności przeciwzapalne przy infekcjach, przeciwpasożytnicze. Cudowny jest na dolegliwości przewodu pokarmowego, czyści organizm z grzybów, toksyn, wirusów, bakterii.

Oto jak przyrządzić miód gruszkowy według przepisu św. Hildegardy :

Potrzeba nam około 1 kg gruszek, które musimy ugotować do miękkości. Mieszamy aż uzyskamy coś na kształt musu owocowego. Dodajemy 6 łyżek miodu (odszumowanego) oraz mieszankę w ilości około 60-70g. Wszystko to zaś razem wymieszać nam trzeba, do wrzenia doprowadzić i do słoiczków rozlać. Słoiczki wyparzone wcześniej być powinny. Miód gruszkowy z ziołami przechowujemy w lodówce lub w spiżarni.

Św. Hildegarda zwykła mawiać o owej miksturze, iż cyt. „są to smaczne powidełka, warte więcej od złota i bardziej od niego pożyteczne niż najczystsze złoto, ponieważ przepędzają migrenę i zmniejszają ilość śluzu, która powodują surowe gruszki w piersi człowieka i wszystkie złe soki w człowieku przepędzają i oczyszczają człowieka, jak czyści się garnek z pleśni.”

Jak odszumowić miód?

Słoiczek wstawić do rondelka z wodą, dno wyłożyć ściereczką (jak przy pasteryzacji), delikatnie ogrzewać i zbierać piankę ukazującą się na powierzchni miodu. “Powidełka” gotowe,zjadamy sobie rano, smarując nimi na przykład ciemne pieczywo  1 łyżeczkę, południową porą do 2 łyżeczek a wieczorkiem do 3 łyżeczek.

Można też przygotować napar , jak go przygotować?

Musimy mieć 1 łyżkę rozdrobnionych owoców, ziela lub korzeni. Zalewamy je 1 szklanką wrzątku, zaparzamy pod przykryciem około 20 minut. Po tym czasie cedzimy i pijemy od 2-3 razy dziennie po około 200ml. Całość kuracji to 3 tygodnie. Stosujemy ją raz na 3 miesiące.

Nalewka zaś akoholowa z wszewłogi działa dobrze na odkrztuszanie wydzieliny oraz stosuje się ją również w astmie.

Uwaga: Wszewłogi nie powinny używać kobiety w ciąży. Nie można w okresie przyjmowania Wszewłogi wystawiać się na promienie słoneczne. Nie powinny stosować też jej osoby cierpiące na nadwrażliwość na światło.

 

 

MG

Na krążenie zobacz też : http://zielarnia.com.pl/liscie-laurowe-wawrzyn-bobkowy-lisc-nie-tylko-przyprawa/

A może na artretyzm ? :  http://zielarnia.com.pl/lubczyk-levisticum-officinalis-ziele-czarodziejskie-o-mocach-niezwyklych/

 

 

 

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!



One Commentto Wszewłoga górska ( (Meum athamanticum Gersault.)- rzadkie ziółko

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.