Wszewłoga górska ( (Meum athamanticum Gersault.)- rzadkie ziółko

Nader rzadko można spotkać w Polsce wszewłogę. Jeżeli już to w Sudetach. Surowcem zielarskim są owoce, ziele i korzeń wszewłogi.

Wszewłoga może zawierać między innymi olejek eteryczny, żywice, kwas cynamonowy, kawowy. Do dnia dzisiejszego nie rozpracowano dokładnie składu wszewłogi.

W tradycji medycyny ludowej wszewłoga znana była ze swoich zdolności do aromatyzowania nalewek, win, syropów, likierów, piwa. Używana do przyprawiania zup, sosów, mięs i ryb,liście zaś stosowano do surówe i sałatek.

Medycyna ludowa uznawała wszewłogę jako roślinę przyczyniającą się do zwiększenia płodności, miesiączkowania oraz o działaniu zwalczającym migreny.

Wszewłoga działa niewątpliwie rozgrzewająco, wzmacnia skurcze serca, wzmaga krążenie. Uważana była za swego rodzaju afrodyzjak. Odtruwa wątrobę, wspomaga wydzielanie żółci. Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i oddechowy. Stosowano wszewłogę z powodzeniem w leczeniu histerii, stanów depresyjnych, w niestrawnościach, w stanach zapalnych nerek, artretyzmie (dna moczanowa) i   reumatyzmie.

Wykazuje też działanie moczopędne, odkażające i odtruwające. Znakomita ponoć na odtoksycznianie i oczyszczanie jelit jest mieszanka z wszewłogą . 🙂

Przyrządza się między innymi mieszankę z Wszewłogą do miodu gruszkowego według receptury św. Hildegardy z Bingen.

wszewlogaW skład mieszanki wchodzą :

Wszewłoga górska
Korzeń galgantu to znakomite zioło, które znakomicie wpływa na układ pokarmowy, krążenie, a ponad to działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i antywirusowo .
Korzeń lukrecji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwdziała wrzodom żołądka i infekcjom
Cząber ogrodowy działający odkażająco na układ pokarmowy i oddechowy. Wykazuje zdolności przeciwzapalne przy infekcjach, przeciwpasożytnicze. Cudowny jest na dolegliwości przewodu pokarmowego, czyści organizm z grzybów, toksyn, wirusów, bakterii.

Oto jak przyrządzić miód gruszkowy według przepisu św. Hildegardy :

Potrzeba nam około 1 kg gruszek, które musimy ugotować do miękkości. Mieszamy aż uzyskamy coś na kształt musu owocowego. Dodajemy 6 łyżek miodu (odszumowanego) oraz mieszankę w ilości około 60-70g. Wszystko to zaś razem wymieszać nam trzeba, do wrzenia doprowadzić i do słoiczków rozlać. Słoiczki wyparzone wcześniej być powinny. Miód gruszkowy z ziołami przechowujemy w lodówce lub w spiżarni.

Św. Hildegarda zwykła mawiać o owej miksturze, iż cyt. „są to smaczne powidełka, warte więcej od złota i bardziej od niego pożyteczne niż najczystsze złoto, ponieważ przepędzają migrenę i zmniejszają ilość śluzu, która powodują surowe gruszki w piersi człowieka i wszystkie złe soki w człowieku przepędzają i oczyszczają człowieka, jak czyści się garnek z pleśni.”

Jak odszumowić miód?

Słoiczek wstawić do rondelka z wodą, dno wyłożyć ściereczką (jak przy pasteryzacji), delikatnie ogrzewać i zbierać piankę ukazującą się na powierzchni miodu. “Powidełka” gotowe,zjadamy sobie rano, smarując nimi na przykład ciemne pieczywo  1 łyżeczkę, południową porą do 2 łyżeczek a wieczorkiem do 3 łyżeczek.

Można też przygotować napar , jak go przygotować?

Musimy mieć 1 łyżkę rozdrobnionych owoców, ziela lub korzeni. Zalewamy je 1 szklanką wrzątku, zaparzamy pod przykryciem około 20 minut. Po tym czasie cedzimy i pijemy od 2-3 razy dziennie po około 200ml. Całość kuracji to 3 tygodnie. Stosujemy ją raz na 3 miesiące.

Nalewka zaś akoholowa z wszewłogi działa dobrze na odkrztuszanie wydzieliny oraz stosuje się ją również w astmie.

Uwaga: Wszewłogi nie powinny używać kobiety w ciąży. Nie można w okresie przyjmowania Wszewłogi wystawiać się na promienie słoneczne. Nie powinny stosować też jej osoby cierpiące na nadwrażliwość na światło.

 

 

MG

Na krążenie zobacz też : http://zielarnia.com.pl/liscie-laurowe-wawrzyn-bobkowy-lisc-nie-tylko-przyprawa/

A może na artretyzm ? :  http://zielarnia.com.pl/lubczyk-levisticum-officinalis-ziele-czarodziejskie-o-mocach-niezwyklych/

 

 

 

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!One Commentto Wszewłoga górska ( (Meum athamanticum Gersault.)- rzadkie ziółko

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
728