O Rozmarynie (Rosmarinus officinalis) i o miłościach i …leczniczych właściwościach :)

rozmaryn-duzy

                            Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)»

Cytując za Zygmuntem Glogerem, słynnym etnografem : „ Jak Ruta u ludu prostego, tak Rozmaryn u szlachty i mieszczan przez młode panny pielęgnowany na dzień ślubu, do którego uplatano zeń koronę…”- koniec cytatu.

Rozmaryn od zarania wieków był kojarzony z miłością. Stanowił ulubiony symbol zakochanych par. W starożytnym Rzymie przystrajano domy gałązkami świeżego rozmarynu, czcząc w ten oto sposób boginię Venus 🙂

W Europie przejęto zwyczaj przystrajania bukietów i wianków ślubnych rozmarynem, zapewne właśnie z okresu Cesarstwa Rzymskiego pochodzi ów zwyczaj. W niektórych państwach europejskich (np. Niemcy) utrzymywał się dość długo zwyczaj zwieńczania bukietów towarzyszących najbardziej ważkim wydarzeniom w życiu, takim jak śluby, chrzest czy śmierć – właśnie świeżymi gałązkami rozmarynowymi.

Młode pary sadziły sobie w dzień ślubu, w ogródkach krzewy rozmarynu, wierząc, iż jeżeli się przyjmie sadzonka rozmarynu , to małżeństwo będzie długie i szczęśliwe. 🙂

Rozmaryn w naszym klimacie można tylko rozmnażać z sadzonek lub gałązek (młodych)rozmarynowych, wsadzając je do doniczek.

Rozmaryn osiąga wysokość od 50 do 150 cm. Wygląda jak maleńkie, iglaste drzewko.

rozmaryn4

Rozmaryn (Rosmarinus officianalis) posiada intensywny, korzenny i ostry aromat oraz takiż smak. Wynika to z obecności w tej krzewince – kamfory. Gorzkawy posmak zaś zawdzięcza rozmaryn pikrosalwinie. Substancja ta pobudza trawienie, zwłaszcza jest wskazana przy doprawianiu potraw uchodzących za ciężkostrawne.

Rozmaryn zawiera w swym składzie olejki eteryczne » i flawonoidy, kwas chlorogenowy, trójterpeny, tak bogata zawartość substancji fitochemicznych, odpowiedzialna jest za jequo;go działanie moczopędne i rozkurczowe, przeciwmiażdżycowe, nasercowe, przeciwzapalne, detoksykacyjne. Niestety Rozmaryn hamuje zdolności laktacyjne (laktacja- wydzielanie pokarmu) organizmu.

Rozkurczowe właściwości rozmarynu znajdują zastosowanie w niedomaganiach dróg żółciowych, moczowych oraz w rozluźnianiu mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Wpływa to niezmiernie korzystnie na prawidłową prace jelit i woreczka żółciowego.

Znajduje Rozmaryn uznanie również przy

  • niedomaganiach krążeniowych, rozkurczając obwodowe naczynia krwionośne, przywracając właściwe krążenie krwi i powstrzymując rozwój miażdżycy naczyń.

Zaobserwowano także korzystne , pozytywne działanie Rozmarynu przy chorobach

  • niewydolności wieńcowej. Powinien być używany przez osoby starsze, zwłaszcza te, które borykają się z niedomaganiami serca.
  • Rewelacyjne efekty przynosi stosowanie rozmarynu przez rekonwalescentów, poprawia wydatnie ich siły witalne i psychiczne.

Rozmaryn jako przyprawa znany jest od dawna . Przyprawia się nim w kuchni potrawy z wieprzowiny, dziczyzny , mięsa indyczego. Znakomicie komponuje się z oliwą, pomidorami , bazylią, tymiankiem , czosnkiem i innymi.

Stosowany jest Rozmaryn z powodzeniem przy leczeniu dermatoz skórnych.

Oto co zaleca prof. Muszyński przy bólach żołądkowych : 50g mięty, 60 g podbiału, 30g rozmarynu zaparzyć i pić 2-3 szklaneczek dziennie.

Drozmaryn55SC_0192Oto kolejny przepis: 1 Łyżkę suchego rozmarynu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody – niektóre źródła podają, iż można tez zalać go wrzącym mlekiem 🙂 Parzymy nasz napar od 15-20 minut, można go osłodzić miodem pszczelim , pijemy go od 2-3 razy dziennie po 100 ml, można go podawać dzieciom powyżej 6 lat po 50 ml 2 razy dziennie.

Ponadto rozmaryn stosuje się zewnętrznie w

  • bólach mięśniowych,
  • dermatozach
  • do kąpieli. Można zrobić napar z 5-6 łyżek ziela rozmarynu parzonego w 2,5 litrach wody przez 15-20 minut. Wlać do wanny z wodą ciepłą i kąpać się około 20 minut.

Jak każde zioło rozmaryn dzięki bogatemu składowi, jest wspaniałym darem Natury, pełnym cudownych właściwości, jednakoż jak każda roślina lecznicza skrywa jakąś swoją, małą tajemnicę.

Oto tajemnica Rozmarynu: w dawnej medycynie ludowej stosowany był jako zioło poronne, rozszerzając naczynia krwionośne powoduje krwawienie z dróg rodnych.

Nie zaleca się zatem stosowania Rozmarynu przez kobiety w czasie miesiączki i w trakcie ciąży.

Olejek rozmarynowy jak i wyciągi alkoholowe czy też za mocne napary (zwłaszcza pite w za dużych ilościach)mogą wywoływać nudności, zawroty głowy, wrażenie oszołomienia, nadmierne oddawanie moczu a nawet omdlenia. Uważa się, że dawka mogąca spowodować śmierć to około 100g olejku rozmarynowego.

 

 

Ciekawe roślinki powiązane: http://zielarnia.com.pl/wszewloga-gorska-meum-athamanticum-gersault-rzadkie-ziolko/

: http://zielarnia.com.pl/wiesiolek-dwuletni-oenothera-biennis-magiczny-olejek-z-wiesiolka/

 

MG

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.