Kurkuma przyprawa czy lek?

Kurkuma źródło kurkuminy.

Kurkuma (Curcuma longa) lub  Ostryż długi» zioło znane i występujące powszechnie na terenach Azji Połud. Wschodniej od ponad 5 tys. lat. Nazywane też ostryżem długim, żółcieniem, szafranicą.  Jego intensywnie żółty kolor spowodował, że wykorzystywana była i jest Kurkuma jako barwnik spożywczy, dodatek i przyprawa smakowa do potraw. Można nią barwić np sery żółte, dodawać do rosołu , niewielkie ilości nadają ciastom piękny, złocisty kolor. Ten kolor to zasługa Kurkuminy» , substancji czynnej zawartej w kurkumie.

Ale to nie tylko walory przyprawowe  spowodowały,  iż zainteresowała się nią medycyna naturalna.

kurkuma

To właśnie kurkumina, olejki biologicznie czynne między innymi Turmeron (pobudza wydzielanie żółci), witaminy i sole mineralne są czynnikami powodującymi , że Kurkuma staje się rośliną o niesłychanych walorach leczniczych. Kurkumina , główny składnik kurkumy wykazuje działanie:

  • antybiotyczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne i antywirusowe.

Badania nad Kurkumą wykazały , że Turmeron zawarty w kurkumie posiada własności regenerujące komórki mózgowe. Korzystnie wpływa też na pracę mózgu wspomagając funkcje poznawcze, regeneruje układ nerwowy.

Kurkumina jest zaś tą substancją czynną , która przyczynia się do prawidłowej pracy :

  • wątroby ,                                    

    Cancprev znakomita formuła Kurkumy w ekstrakcie z mi: Sulforafanem
  • dróg żółciowych ,
  • pęcherzyka żółciowego.

Jednak największą sensację wywołały badania nad wpływem Kurkumy (kurkuminy) w silnej profilaktyce przeciw nowotworowej . Faktem jednak jest jej niepodważalna rola w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym.

Wykazano również, że jest pomocna w zwalczaniu chłoniaka, raka skóry, czerniaka. Zastosowanie Ostryżu (Kurkumy) w leczeniu nowotworów, jest cały czas w obszarze zainteresowania naukowców.  Uważana jest  Kurkuma za silny antyoksydant, ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.  Zapobiega zatorom i zakrzepom .

Co trzeba wiedzieć o stosowaniu Kurkumy ? A zatem , osoby skarżące się na dolegliwości wrzodowe,  muszą nader ostrożnie stosować Kurkumę , kobiety w ciąży  nie powinny przyjmować preparatów z Kurkumą ani jej stosować jako przyprawy. Może ona wywoływać nawet poronienia . Uważać tez winny osoby z utrudnionym przepływem żółci w drogach żółciowych.

Badania nad Kurkumą wykazały, że bardzo ryzykowne jest przyjmowanie Kurkumy wraz z lekami p/zakrzepowymi, trombolitycznymi czy też przeciw płytkowymi.

Zobacz tez:  http://zielarnia.com.pl/vilcacora-una-de-gato-cats-claw-garabato-amarillo-znana-i-nieznana/

MG

2 komentarzeto Kurkuma przyprawa czy lek?

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.