Kurkuma przyprawa czy lek?
Kurkuma źródło kurkuminy.
Kurkuma (Curcuma longa) lub Ostryż długi», zioło znane i występujące powszechnie na terenach Azji Połud. Wschodniej od ponad 5 tys. lat. Nazywane też ostryżem długim, żółcieniem, szafranicą. Jego intensywnie żółty kolor spowodował, że wykorzystywana była i jest Kurkuma jako barwnik spożywczy, dodatek i przyprawa smakowa do potraw. Można nią barwić np sery żółte, dodawać do rosołu , niewielkie ilości nadają ciastom piękny, złocisty kolor. Ten kolor to zasługa Kurkuminy» , substancji czynnej zawartej w kurkumie.
Ale to nie tylko walory przyprawowe spowodowały, iż zainteresowała się nią medycyna naturalna.
To właśnie kurkumina, olejki biologicznie czynne między innymi Turmeron (pobudza wydzielanie żółci), witaminy i sole mineralne są czynnikami powodującymi , że Kurkuma staje się rośliną o niesłychanych walorach leczniczych. Kurkumina , główny składnik kurkumy wykazuje działanie:
- antybiotyczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne i antywirusowe.
Badania nad Kurkumą wykazały , że Turmeron zawarty w kurkumie posiada własności regenerujące komórki mózgowe. Korzystnie wpływa też na pracę mózgu wspomagając funkcje poznawcze, regeneruje układ nerwowy.
Kurkumina jest zaś tą substancją czynną , która przyczynia się do prawidłowej pracy :
- wątroby ,
- dróg żółciowych ,
- pęcherzyka żółciowego.
Jednak największą sensację wywołały badania nad wpływem Kurkumy (kurkuminy) w silnej profilaktyce przeciw nowotworowej . Faktem jednak jest jej niepodważalna rola w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym.
Wykazano również, że jest pomocna w zwalczaniu chłoniaka, raka skóry, czerniaka. Zastosowanie Ostryżu (Kurkumy) w leczeniu nowotworów, jest cały czas w obszarze zainteresowania naukowców. Uważana jest Kurkuma za silny antyoksydant, ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zapobiega zatorom i zakrzepom .
Co trzeba wiedzieć o stosowaniu Kurkumy ? A zatem , osoby skarżące się na dolegliwości wrzodowe, muszą nader ostrożnie stosować Kurkumę , kobiety w ciąży nie powinny przyjmować preparatów z Kurkumą ani jej stosować jako przyprawy. Może ona wywoływać nawet poronienia . Uważać tez winny osoby z utrudnionym przepływem żółci w drogach żółciowych.
Badania nad Kurkumą wykazały, że bardzo ryzykowne jest przyjmowanie Kurkumy wraz z lekami p/zakrzepowymi, trombolitycznymi czy też przeciw płytkowymi.
Zobacz tez: http://zielarnia.com.pl/vilcacora-una-de-gato-cats-claw-garabato-amarillo-znana-i-nieznana/
MG
2 komentarzeto Kurkuma przyprawa czy lek?
Dodaj komentarz
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.
[…] Zobacz też: http://zielarnia.com.pl/kurkuma-przyprawa-czy-lek/ […]
[…] Kurkumina (wyciąg z kurkumy)», […]