Kurkuma przyprawa czy lek?

Kurkuma źródło kurkuminy.

Kurkuma (Curcuma longa) lub  Ostryż długi» zioło znane i występujące powszechnie na terenach Azji Połud. Wschodniej od ponad 5 tys. lat. Nazywane też ostryżem długim, żółcieniem, szafranicą.  Jego intensywnie żółty kolor spowodował, że wykorzystywana była i jest Kurkuma jako barwnik spożywczy, dodatek i przyprawa smakowa do potraw. Można nią barwić np sery żółte, dodawać do rosołu , niewielkie ilości nadają ciastom piękny, złocisty kolor. Ten kolor to zasługa kurkuminy , substancji czynnej zawartej w kurkumie.

Ale to nie tylko walory przyprawowe  spowodowały,  iż zainteresowała się nią medycyna naturalna.

kurkuma

To właśnie kurkumina, olejki biologicznie czynne między innymi Tumeron (pobudza wydzielanie żółci), witaminy i sole mineralne są czynnikami powodującymi , że Kurkuma staje się rośliną o niesłychanych walorach leczniczych. Kurkumina , główny składnik kurkumy wykazuje działanie:

  • antybiotyczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne i antywirusowe.

Badania nad Kurkumą wykazały , że Tumeron zawarty w kurkumie posiada własności regenerujące komórki mózgowe. Korzystnie wpływa też na pracę mózgu wspomagając funkcje poznawcze, regeneruje układ nerwowy.

Kurkumina jest zaś tą substancją czynną , która przyczynia się do prawidłowej pracy :

  • wątroby ,
  • dróg żółciowych ,
  • pęcherzyka żółciowego.

Jednak największą sensację wywołały badania nad wpływem Kurkumy (kurkuminy) w silnej profilaktyce przeciw nowotworowej . Faktem jednak jest jej niepodważalna rola w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym.

Wykazano rówież, że jest pomocna w zwalczaniu chłoniaka, raka skóry, czerniaka. Zastosowanie Ostryżu (Kurkumy) w leczeniu nowotworów, jest cały czas w obszarze zainteresowania naukowców.  Uważana jest  Kurkuma za silny antyoksydant, ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.  Zapobiega zatorom i zakrzepom .

mozdziez2Co trzeba wiedzieć o stosowaniu Kurkumy ? A zatem , osoby skarżące się na dolegliwości wrzodowe,  muszą nader ostrożnie stosować Kurkumę , kobiety w ciąży  nie powinny przyjmować preparatów z Kurkumą ani jej stosować jako przyprawy. Może ona wywoływać nawet poronienia . Uważać tez winny osoby z utrudnionym przepływem żółci w drogach żółciowych.

Badania nad Kurkumą wykazały, że bardzo ryzykowne jest przyjmowanie Kurkumy wraz z lekami p/zakrzepowymi, trombolitycznymi czy też przeciwpłytkowymi.

Zobacz tez:  http://zielarnia.com.pl/vilcacora-una-de-gato-cats-claw-garabato-amarillo-znana-i-nieznana/

MG

2 komentarzeto Kurkuma przyprawa czy lek?

  1. […] Kurkumina (wyciąg z kurkumy)», […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
662