czarnuszka na alergię, czarnuszka olej , czarnuszka kapsułki

Czarnuszka – “zaczarowane” ziarenka

Czarnuszka, moc drobniutkich ziarenek.

Czarnuszka (Nigella sativa L.)»(tu kupisz) nazywana jest również czarnym kminem, kolendrą rzymską, złotem faraonów, kąkolnicą. Jej wspaniałe własnosci lecznicze znane są od czasów starożytnych. U nas doceniano czarnuszkę jako przyprawę , pieczywo z czarnuszką odznacza się niesłychanym aromatem i charakterystycznym smakiem. Wychwalają Czarnuszkę również Ci , którzy wyrabiają sami w domu sery “zagrodowe”, dodatek odrobiny czarnych ziarenek,  niezwykle uszlachetnia ich smak . Jednak największą popularność  czarny kmin zawdzięcza swym niezaprzeczalnie silnym zaletom prozdrowotnym. Przetrwało do naszych czasów powiedzenie, że czarnuszka leczy wszystko poza śmiercią. Czarnuszka stosowana była jako zamiennik pieprzu dla osób z problemami żołądkowymi. Czarnuszka (Nigella sativa L.) dostępna jest w obrocie w  postaci olejowej (płynnej), surowca (nasionka) i kapsułek.

Czarnuszka zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tluszczowych (linolowy i linolenowy) , niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia , serca, utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. W składzie Czarnuszki znajdziemy też ponad 15 aminokwasów, w tym 8 egzogennych, to znaczy tych, które trzeba dostarczać organizmowi z zewnątrz.

Wśród tych 15 są mi :  tryptofan, metionina,leucyna, lizyna, treonina, walina, izoleucyna,fenyloalanina. Istotnymi substancjami które wzmacnają działanie oleju z czarnuszki są olejki eteryczne .

Wykazują one silne własności:

przeciwwirusowe,

przeciwbakteryjne przez co biorą czynny udział w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych,

alergii,

grzybic .

Stwierdzono również ,że czarny kmin wykazuje silne działanie antyalergiczne.  Badania naukowe z ostatnich lat donoszą o antyrakowych właściwościach Oleju z Czarnuszki».
W medycynie  ludowej, tradycyjnej stosowana była Czarnuszka:

w leczeniu  świądu,

wysypki,                                                          

czarnuszka na alergię, czarnuszka olej , czarnuszka kapsułki

Czarnuszka, ziarenka nie tylko smaczne ale i zdrowe

opryszczki.

Wybitnie poprawia odporność,

pomaga szybciej zwalczyć grypę,

zapobiega zakrzepom i zatorom.

 

Pamiętajmy, że kupując olejek z czarnuszki należy zwrócić uwagę aby był to olej tłoczony na zimno, nierafinowany i pozbawiony chemii.

Trzeba też pamiętać, że przy stosowaniu czarnego kminu należy bardzo przestrzegać sposobu przyjmowanie, ponieważ w zbyt dużych  dawkach może on być toksyczny. Nie podajemy olejku z czarnego kminu niemowlętom i noworodkom, nie mogą jej (czarnuszki)  stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

 

mg

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
674