czarnuszka na alergię, czarnuszka olej , czarnuszka kapsułki

Czarnuszka – “zaczarowane” ziarenka

Czarnuszka, moc drobniutkich ziarenek.

Czarnuszka (Nigella sativa L.)»(tu kupisz) nazywana jest również czarnym kminem, kolendrą rzymską, złotem faraonów, kąkolnicą. Jej wspaniałe własnosci lecznicze znane są od czasów starożytnych. U nas doceniano czarnuszkę jako przyprawę , pieczywo z czarnuszką odznacza się niesłychanym aromatem i charakterystycznym smakiem. Wychwalają Czarnuszkę również Ci , którzy wyrabiają sami w domu sery “zagrodowe”, dodatek odrobiny czarnych ziarenek,  niezwykle uszlachetnia ich smak . Jednak największą popularność  czarny kmin zawdzięcza swym niezaprzeczalnie silnym zaletom prozdrowotnym. Przetrwało do naszych czasów powiedzenie, że czarnuszka leczy wszystko poza śmiercią. Czarnuszka stosowana była jako zamiennik pieprzu dla osób z problemami żołądkowymi. Czarnuszka (Nigella sativa L.) dostępna jest w obrocie w  postaci olejowej (płynnej), surowca (nasionka) i kapsułek.

Czarnuszka zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy i linolenowy), niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia , serca, utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. W składzie Czarnuszki znajdziemy też ponad 15 aminokwasów, w tym 8 egzogennych, to znaczy tych, które trzeba dostarczać organizmowi z zewnątrz.

Wśród tych 15 są mi :  tryptofan, metionina,leucyna, lizyna, treonina, walina, izoleucyna,fenyloalanina. Istotnymi substancjami które wzmacnają działanie oleju z czarnuszki są olejki eteryczne .

Wykazują one silne własności:

przeciwwirusowe,

przeciwbakteryjne przez co biorą czynny udział w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych,

alergii,

grzybic .

Stwierdzono również ,że czarny kmin wykazuje silne działanie antyalergiczne.  Badania naukowe z ostatnich lat donoszą o antyrakowych właściwościach Oleju z Czarnuszki».
W medycynie  ludowej, tradycyjnej stosowana była Czarnuszka:

w leczeniu  świądu,

wysypki,                                                          

czarnuszka na alergię, czarnuszka olej , czarnuszka kapsułki

Czarnuszka, ziarenka nie tylko smaczne ale i zdrowe

opryszczki.

Wybitnie poprawia odporność,

pomaga szybciej zwalczyć grypę,

zapobiega zakrzepom i zatorom.

 

Pamiętajmy, że kupując olejek z czarnuszki należy zwrócić uwagę aby był to olej tłoczony na zimno, nierafinowany i pozbawiony chemii.

Trzeba też pamiętać, że przy stosowaniu czarnego kminu należy bardzo przestrzegać sposobu przyjmowanie, ponieważ w zbyt dużych  dawkach może on być toksyczny. Nie podajemy olejku z czarnego kminu niemowlętom i noworodkom, nie mogą jej (czarnuszki)  stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

 

mg

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.