Vilcacora (una de gato, cat`s claw, garabato amarillo) – znana i nieznana

Vilcacora ( Uncaria tomentosa) (Willd.) DC., koci pazur, roślina znana i nieznana, występująca pod wieloma nazwami, w stanie naturalnym występuje na terenach dzikiej Amazonii. Jest to pnącze owijające się wokół pni drzew, o mocno zdrewniałej łodydze i jasnobrązowym kolorze. Surowcami leczniczymi są korzeń, kora i liście.

Dlaczego znana ? Na pewno każdy kto odrobinę interesuje się światem roślin leczniczych, słyszał o cat`s clow lub czepocie puszystej (nazwa polska Vilcacory), ale tak do końca nie umiemy pojąć fenomenu natury tej, jakże niezwykłej rośliny. Koci pazur bo i taką nazwę w tłumaczeniu polskim nosi to zioło, swoją sławę leczniczą zawdzięcza niezmierzonemu bogactwu substancji czynnych takich :

 alkaloidy indolowe,

 oksoindolowe (pentacykliczne),       cats_claw250

 polifenole,

triterpeny,

sterole.

W naturze rosną sobie dwie odmiany Vilcacory, które różnią się od siebie składem chemicznym jeżeli chodzi o zawartość alkaloidów. Jedna z nich to właśnie wymieniona wyżej, Uncaria Tomentosa zawierająca alkaloidy pentacykliczne oksoindolowe, druga odmiana to ta, która w swym składzie posiada głównie alkaloidy tetracykliczne.

Czemu to takie istotne ? A no dlatego, że określenie dokładne z która odmianą Vilcacory mamy do czynienia, determinuje jej zastosowanie lecznicze.

Zawartość alkaloidów pentacyklicznych, powoduje iż wyciągi z Vilcacory wykazują bardzo silne

działanie immunostymulujące,

 przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Z powodzeniem stosuje się ten rodzaj Vilcacory w leczeniu niektórych nowotworów, białaczki, nowotworów przewodu pokarmowego, jaki i w prewencji tych schorzeń.

Ale przede wszystkim jest źródłem wzmacniającym naszą odporność. Zawartość steroli wzmacnia działanie przeciwzapalne Vilcacory.

Cat`s clow zaś o zawartości alkaloidów tetracyklcznych , przyczynia się do działania obniżającego poziom cholesterolu,

wpływa pozytywnie na stan naszych naczyń krwionośnych,

znacznie obniża zdolność agregacyjną płytek krwi.

Vilcacora bogata w alkaloidy tetracykliczne obniża ciśnienie i generalnie stosowana jest do leczenie chorób układu krążenia.

Preparaty na bazie Vilcacory są z powodzeniem stosowane u osób po chemio i radioterapii, powodując znaczne zniwelowanie negatywnych skutków tych kuracji.

Ostatnie lata przyniosły jeszcze jedno zastosowanie Vilcacory, we Francji i Austrii zarejestrowano preparaty które w swym składzie posiadają alkaloidy z Uncaria Tometosa, z przeznaczeniem do leczenia chorób reumatycznych.

szampon_vilcacora

Karierę zrobiła też Vilcacora w kosmetyce, szampony, pasty do zębów, kremy to cudowna moc natury, której siłę działania możemy poznać dosłownie na “własnej skórze”. 🙂

vilcaVilcacora stanowi składnk tak zwanego Protokołu Buhnera do leczenia boreliozy.

Na rynku jest wiele gotowych preparatów z Uncaria Tomentosa, kupujmy tylko takie które są dopuszczone do obrotu . Mogą występować pod różnymi nazwami, bo wiele nazw jak i wiele walorów leczniczych posiada ta niezwykła roślina. 🙂

 

 

Zobacz teżhttp://zielarnia.com.pl/kurkuma-przyprawa-czy-lek/

 

 

 

MG

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

 

 

Opracowano na podstawie : Ziołolecznictwo Amazońskie i Andyjskie, PracaZbiorowa pod redakcją, dr n.farm.Katarzyny Żurowskiej

 

 

6 komentarzyto Vilcacora (una de gato, cat`s claw, garabato amarillo) – znana i nieznana

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.