Vilcacora (una de gato, cat`s claw, garabato amarillo) – znana i nieznana

Vilcacora ( Uncaria tomentosa) (Willd.) DC., koci pazur, roślina znana i nieznana, występująca pod wieloma nazwami, w stanie naturalnym występuje na terenach dzikiej Amazonii. Jest to pnącze owijające się wokół pni drzew, o mocno zdrewniałej łodydze i jasnobrązowym kolorze. Surowcami leczniczymi są korzeń, kora i liście.

Dlaczego znana ? Na pewno każdy kto odrobinę interesuje się światem roślin leczniczych, słyszał o cat`s clow lub czepocie puszystej (nazwa polska Vilcacory), ale tak do końca nie umiemy pojąć fenomenu natury tej, jakże niezwykłej rośliny. Koci pazur bo i taką nazwę w tłumaczeniu polskim nosi to zioło, swoją sławę leczniczą zawdzięcza niezmierzonemu bogactwu substancji czynnych takich :

 alkaloidy indolowe,

 oksoindolowe (pentacykliczne),       cats_claw250

 polifenole,

triterpeny,

sterole.

W naturze rosną sobie dwie odmiany Vilcacory, które różnią się od siebie składem chemicznym jeżeli chodzi o zawartość alkaloidów. Jedna z nich to właśnie wymieniona wyżej, Uncaria Tomentosa zawierająca alkaloidy pentacykliczne oksoindolowe, druga odmiana to ta, która w swym składzie posiada głównie alkaloidy tetracykliczne.

Czemu to takie istotne ? A no dlatego, że określenie dokładne z która odmianą Vilcacory mamy do czynienia, determinuje jej zastosowanie lecznicze.

Zawartość alkaloidów pentacyklicznych, powoduje iż wyciągi z Vilcacory wykazują bardzo silne

działanie immunostymulujące,

 przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Z powodzeniem stosuje się ten rodzaj Vilcacory w leczeniu niektórych nowotworów, białaczki, nowotworów przewodu pokarmowego, jaki i w prewencji tych schorzeń.

Ale przede wszystkim jest źródłem wzmacniającym naszą odporność. Zawartość steroli wzmacnia działanie przeciwzapalne Vilcacory.

Cat`s clow zaś o zawartości alkaloidów tetracyklcznych , przyczynia się do działania obniżającego poziom cholesterolu,

wpływa pozytywnie na stan naszych naczyń krwionośnych,

znacznie obniża zdolność agregacyjną płytek krwi.

Vilcacora bogata w alkaloidy tetracykliczne obniża ciśnienie i generalnie stosowana jest do leczenie chorób układu krążenia.

Preparaty na bazie Vilcacory są z powodzeniem stosowane u osób po chemio i radioterapii, powodując znaczne zniwelowanie negatywnych skutków tych kuracji.

Ostatnie lata przyniosły jeszcze jedno zastosowanie Vilcacory, we Francji i Austrii zarejestrowano preparaty które w swym składzie posiadają alkaloidy z Uncaria Tometosa, z przeznaczeniem do leczenia chorób reumatycznych.

szampon_vilcacora

Karierę zrobiła też Vilcacora w kosmetyce, szampony, pasty do zębów, kremy to cudowna moc natury, której siłę działania możemy poznać dosłownie na “własnej skórze”. 🙂

vilcaVilcacora stanowi składnk tak zwanego Protokołu Buhnera do leczenia boreliozy.

Na rynku jest wiele gotowych preparatów z Uncaria Tomentosa, kupujmy tylko takie które są dopuszczone do obrotu . Mogą występować pod różnymi nazwami, bo wiele nazw jak i wiele walorów leczniczych posiada ta niezwykła roślina. 🙂

 

 

Zobacz teżhttp://zielarnia.com.pl/kurkuma-przyprawa-czy-lek/

 

 

 

MG

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

 

 

Opracowano na podstawie : Ziołolecznictwo Amazońskie i Andyjskie, PracaZbiorowa pod redakcją, dr n.farm.Katarzyny Żurowskiej

 

 

6 komentarzyto Vilcacora (una de gato, cat`s claw, garabato amarillo) – znana i nieznana

  1. […] i wzmacnia system immunologiczny organizmu, wytwarzając potencjał sił do zwalczania komórek nowotworowych. Niesamowita moc czosnku niedźwiedziego, jego własności spowodowały zainteresowanie nim […]

  2. beata napisał(a):

    Pasta do zębów z tym preparatem wspaniale wybiela, polecam

  3. […] Głównym skutkiem ubocznym są zaparcia, które mogą zrównoważyć biegunkę powodowaną przez Cat’s Claw (Vilcacora) […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
744