PIC03281.JPG

Rdestowiec japoński ( Polygonum cuspidatum)- rdestówka japońska-kolejne mocne zioło na boreliozę?

Rdestowiec japoński zwany też jest rdestem ostrokończystym. Pochodzi z Azji, wyrasta od 3 do nawet 5 metrów. Jest niesłychanie plenny, rozrasta się bardzo szybko i inwazyjnie zajmuje (jeśli jest nie powstrzymywany) nowe miejsca w ogrodach czy na działkach.

W sumie, prawdę mówiąc, do niedawna zupełnie mało znana roślina, bardziej za chwast aniżeli za zioło uważana. Dziś możemy stwierdzić, iż Rdestowiec japoński to roślina nader cenna i ze względu na bogaty skład  i swoje przez to niezmiernie korzystne działanie na nasze organizmy. 🙂

W składzie rdestowca » znajdziemy między innymi resweratrol, chryzofanol , beta-sitosterol, chinony, antraglikozydy , flawonoidy, biopierwiastki takie jak: cynk, selen, żelazo, molibden czy miedź.

Rdestowiec stał się poszukiwany poprzez swoje szerokie prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Blokuje on rozwój grzybów, bakterii i wirusów, działa antyoksydacyjnie (usuwa wolne rodniki), zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, hamuje rozwój chorób nowotworowych. Substancje czynne zawarte w rdestowcu wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwmiażdżycowe.

Łagodzi działania uboczne farmakologicznych leków na nadciśnienie.

Doskonale nadaje się do zwalczania:

 • objawów alergii,
 • wzmacnia skurcze mięśnia sercowego,
 • działa przeciwzapalnie.
 • Kemferol i kwertecyna zawarta w rdestowcu japońskim obniżają poziom glukozy,
 • wzmacniają naczynia krwionośne.

Wykazano, że rdestowiec może blokować choroby o podłożu autoagresji immunologicznej,

 • w tym bielactwa,
 • artretyzmu,
 • reumatyzmu,
 • alergii,
 • tocznia rumieniowatego,
 • łuszczycy,
 • liszaja,
 • atopowego zapalenia skóry,
 • pęcherzycy.
 • PIC03281.JPGRdestowiec japoński» dzięki swojemu bogatemu składowi wykazuje również działanie:
 • moczopędne,
 • odtruwające
 •  oczyszczające,
 • usprawniające rzemianę materii,
 • przyspieszające regenerację tkanek,
 • zwalczające kandydiozę (Candida). Z powodzeniem można go zastosować w okresie przekwitania u kobiet. Rdestowiec może wykazywać działanie przeciwnowotworowe w zakresie profilaktyki prostaty u mężczyzn.

Preparaty z rdestowca obniżają gorączkę , działają przeciwzapalnie i skutecznie zwalczają pasożyty, mogą być stosowane w zwalczaniu wirusowego zapalenia wątroby, w otyłości, w chorobach oczu takich jak na przykład  zapalenie rogówki czy zaćma.

Najcenniejszym składnikiem rdestowca, wydaje się być Resweratrol. Jest go w rdestowcu japońskim przeszło 4000 razy więcej aniżeli na przykład w czerwonym winie. 🙂

Jak parzyć ?

Według dr Henryka Różańskiego napar z ziela rdestowca przygotowujemy cytuję : ” 2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30-40 minut, po czym przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 4 dawkach (po pół szklanki). Stosować 3-4 tygodnie. Między kolejnymi powtórzeniami zastosować przerwę 2-tygodniową. ” Dr H. Różański zaleca picie rdestowca,  nie dłużej aniżeli pół roku.

Można też przygotować napar  z kłączy rdestowca japońskiego, lub odwar. Odwar gotujemy przez chwilkę, przykrywamy i odstawiamy na około 1/2 godz. Przecedzamy i pijemy 2-3 razy w ciągu dnia po 1/4 szklanki prze okres 2-3 tygodni. Zalecana jest przerwa około 2-3 tygodni między kuracjami. Odwarem można orzemywać skórę zmienioną chorobowo (trądzik, liszaje, owrzodzenia), można płukać gardło w stanach zapalnych. Robić irygacje przy dolegliwościach w drogach intymnych.

W literaturze znajdujemy ostrzeżenia przed stosowaniem redestowca japońskiego w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew, niewskazane jest też jego przyjmowanie około 10 dni przed planowanym zabiegami operacyjnymi. Kobiety w ciąży też winny zaprzestać stosowania rdestowca japońskiego, ze względu na brak badań w tej materii.

Według amerykańskiego zielarza Stephena Buhnera , rdestowiec japoński jest ziołem niezwykle cennym w leczeniu Boreliozy. Pisze o tym w swej książce pt „Pokonać Boreliozę „ . Zioło jest głównym składnikiem tak zwanego Protokołu Buhnera- w leczeniu boreliozy.

Są w niej zawarte informacje o sposobie przeprowadzenia terapii. Polecamy 🙂

 

Do Protokołu Buhnera :  http://zielarnia.com.pl/vilcacora-una-de-gato-cats-claw-garabato-amarillo-znana-i-nieznana/

Na boreliozę : http://zielarnia.com.pl/traganek-astralagus-membranceus-sposobem-na-borelioze-i-zapalenie-watroby/

Zobacz też: http://zielarnia.com.pl/czystek-spojrz-co-potrafi/

Bibliografia :  Luskiewnik, dr Henryk Różański,

Świerzop.pl,

MG

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

4 komentarzeto Rdestowiec japoński ( Polygonum cuspidatum)- rdestówka japońska-kolejne mocne zioło na boreliozę?

 1. […] stanowi jeden z elementów leczniczych tak zwanego Protokołu Buhnera, w kierunku leczenia […]

 2. […] też składnikiem Protokołu Buhnera, w kierunku leczenia […]

 3. […] najbardziej znanych ziół należy Wrotycz, Orzech czarny, Grawiola, Stephania tetrandra, Rdestowiec japoński, Glistnik – jaskółcze ziele, […]

 4. rosalia pisze:

  To prawda o rdescie japońskim, mam go włączonego przy SM i łuszczycy, stosuję już rok i wygląd moich rąk wyraźnie się poprawił. Łącznie z olejkiem konopnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *