Bez czarny (Sambucus nigra)- dziki bez czarny, bzowina,hyćka, bzina

Ten „pędzący poty” krzew nazywany jest też bzdziorstem, bzem aptecznym, hyćką.

Co roku, na przełomie kwietnia i maja trzy rozłożyste krzewy obsypują się zielonymi listowiem. A w niedługim czasie, gronami białych, aromatycznych kwiatów. Zawsze będzie bez czarny kojarzył mi się z moim ogródkiem, czarnymi pękami owoców.

W medycynie ludowej, dawnej wierzono iż czarny bez sadzony wokół chlewików, kurników, przy stodołach miał swą „tajemną” mocą odstraszać szkodniki i insekty. W czasach późniejszych, zaczęto sadzić go w parkach, z powodu niezwykle dekoracyjnej kaskady białych kwiatów i czarnych owoców i dlatego, iż bardzo lubią owoce bzu czarnego ptaki.

Medycyna tradycyjna podaje, iż czarne, mało dojrzałe owoce jak i młode listki zawierają substancje trujące – glikozydy. Zielniki więc ostrzegają przed pochopnym ich zbiorem.

Kwiaty bzu potężne baldachy w kolorze białym, zrywa się w okresie ich kwitnienia (stanowią niezmiernie cenny surowiec zielarski). Suszymy te kwiaty w cieniu, rozwieszone na sznurkach, tak aby się nie pogniotły.

Owoce zbieramy kiedy są w pełni dojrzałe. Stanowią wspaniały surowiec dietetyczno – witaminowy. Robi się z nich konfitury, dżemy, soki. Można tez owoce bzu czarnego ususzyć.

bez

Owoce suszymy, po uprzednim przebraniu ich i usunięciu niedojrzałych i zielonych owoców. Suszymy je wpierw w temperaturze 30 stopni a potem w około 50 stopniach. Usuwamy szypułki. Zamykamy w szklanych słojach.

Co wchodzi w skład bzu czarnego?

Otóż jest on bogaty we flawonoidy ( kwercetynę, rutynę, kemferol), garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B i wit.C, sole mineralne, olejki eteryczne, glikozydy antocyjanowe, pektyny.

Działanie czarnego bzu jest niezwykle rozległe. Począwszy na jego leczniczym działaniu po szerokie zastosowanie w kosmetyce i kuchni.

Oto działanie lecznicze kwiatów bzu:

Jest wybitnie napotne, silnie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne. Jest skuteczny w chorobach zapalnych dróg oddechowych, znajduje zastosowanie w dolegliwościach układu moczowego, oczyszcza nerki, pomocny w stanach chorobowych reumatycznych. Z powodzeniem można zastosować bez czarny w biegunkach, nerwobólach. Bez znajduje zastosowanie w kuracjach oczyszczająco- detoksykujących organizm.

Zewnętrznie używa się naparów z bzu do przemywania cery z problemami (trądzik, alergie wypryskowe, oparzenia) . Przy zapaleniach oczu (spojówek) można z powodzeniem stosować bez do płukania i przemywania oczu. W anginach, zapaleniach gardła i migdałków napary mogą doskonale działać przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo, stosowane jako płukanki.

W kuchni, baldachy z bzu, smażąc w naleśnikowym lub piwnym cieście można podawać z bitą śmietaną jako wyśmienity deser.

Przykłady zastosowania bzu czarnego Sambucus nigra w mieszankach:

przy bólach menstruacyjnych – łączymy kwiaty bzu czarnego, rumianku i ruty (w proporcjach 2:1:1 ca.bzu) wg, polecenia dr. Muszyńskiego.

na grypę bez czarny kwiat z lipą i bratkami w postaci odwaru po1 łyżce zlanej 2 szklankami wrzątku , gotujemy 15 minut i pijemy po ½ szklanki odwaru co 2 godziny.

na nerki i moczopędnie, oczyszczająco zaparzone kwiaty bzu 2-3 razy dziennie po ½ szlanki.

Działanie bzu można wzmocnić przez dodanie ziół czarnej porzeczki, wiązówki błotnej, nawłoci.albo kopru włoskiego czy  jałowca (ostrożnie) .

Napar z kwiatów bzu czarnego:

Kwiaty z bzu czarnego 1 łyżka plus 1 szklanka wrzątku,  parzymy pod przykryciem przez 15 minut, po przecedzeniu pijemy 3-4 razy dziennie .

W kosmetyce napar z bzu czarnego służy do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.

Tonik jak wykonać?

Koszyczki rumianku 1 łyżeczka

kwiaty bzu 1 łyżeczka

gliceryna 1 łyżeczka

woda destylowana 1 szklanka

Przygotowujemy napary z ziół (mocniejsze), dodajemy glicerynę, zamieszamy odrobinę i gotowe.

Uzyskujemy tonik do cery dojrzałej 🙂

Czy znacie ? http://zielarnia.com.pl/smrodynia-ribes-nigrum-porzeczka-czarna-czy-zapomniana/

http://zielarnia.com.pl/dziewanna-co-o-niej-wiecie/

Jak zrobić syrop z kwiatów bzu czarnego? : http://zielarnia.com.pl/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu-zdrowie-zaklete-w-sloiczkach/

:

MG

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

 

4 komentarzeto Bez czarny (Sambucus nigra)- dziki bez czarny, bzowina,hyćka, bzina

  1. […] bławatek łączyć z czarnym bzem, brzozą, bratkiem, krwawnikiem czy skrzypem […]

  2. […] O czarnym bzie rozwodziłam się już w trakcie kwitnięcia , kiedy bielił się bogato ubrany w białe baldachy kwiatów. […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
734