Bez czarny (Sambucus nigra)- dziki bez czarny, bzowina,hyćka, bzina

Ten „pędzący poty” krzew nazywany jest też bzdziorstem, bzem aptecznym, hyćką.

Co roku, na przełomie kwietnia i maja trzy rozłożyste krzewy obsypują się zielonymi listowiem. A w niedługim czasie, gronami białych, aromatycznych kwiatów. Zawsze będzie bez czarny kojarzył mi się z moim ogródkiem, czarnymi pękami owoców.

W medycynie ludowej, dawnej wierzono iż czarny bez sadzony wokół chlewików, kurników, przy stodołach miał swą „tajemną” mocą odstraszać szkodniki i insekty. W czasach późniejszych, zaczęto sadzić go w parkach, z powodu niezwykle dekoracyjnej kaskady białych kwiatów i czarnych owoców i dlatego, iż bardzo lubią owoce bzu czarnego ptaki.

Medycyna tradycyjna podaje, iż czarne, mało dojrzałe owoce jak i młode listki zawierają substancje trujące – glikozydy. Zielniki więc ostrzegają przed pochopnym ich zbiorem.

Kwiaty bzu potężne baldachy w kolorze białym, zrywa się w okresie ich kwitnienia (stanowią niezmiernie cenny surowiec zielarski). Suszymy te kwiaty w cieniu, rozwieszone na sznurkach, tak aby się nie pogniotły.

Owoce zbieramy kiedy są w pełni dojrzałe. Stanowią wspaniały surowiec dietetyczno – witaminowy. Robi się z nich konfitury, dżemy, soki. Można tez owoce bzu czarnego ususzyć.

bez

Owoce suszymy, po uprzednim przebraniu ich i usunięciu niedojrzałych i zielonych owoców. Suszymy je wpierw w temperaturze 30 stopni a potem w około 50 stopniach. Usuwamy szypułki. Zamykamy w szklanych słojach.

Co wchodzi w skład bzu czarnego?

Otóż jest on bogaty we flawonoidy ( kwercetynę, rutynę, kemferol), garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B i wit.C, sole mineralne, olejki eteryczne, glikozydy antocyjanowe, pektyny.

Działanie czarnego bzu jest niezwykle rozległe. Począwszy na jego leczniczym działaniu po szerokie zastosowanie w kosmetyce i kuchni.

Oto działanie lecznicze kwiatów bzu:

Jest wybitnie (działanie)  napotne, silnie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne, przeciwwirusowe (zwłaszcza owoc bzu). Jest skuteczny w chorobach zapalnych dróg oddechowych, znajduje zastosowanie w dolegliwościach układu moczowego, oczyszcza nerki, pomocny w stanach chorobowych reumatycznych. Z powodzeniem można zastosować bez czarny w biegunkach, nerwobólach. Bez znajduje zastosowanie w kuracjach oczyszczająco- detoksykujących organizm.

Zewnętrznie używa się naparów z bzu do przemywania cery z problemami (trądzik, alergie wypryskowe, oparzenia) . Przy zapaleniach oczu (spojówek) można z powodzeniem stosować bez do płukania i przemywania oczu. W anginach, zapaleniach gardła i migdałków napary mogą doskonale działać przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo, stosowane jako płukanki.

W kuchni, baldachy z bzu, smażąc w naleśnikowym lub piwnym cieście można podawać z bitą śmietaną jako wyśmienity deser.

Przykłady zastosowania bzu czarnego Sambucus nigra w mieszankach:

przy bólach menstruacyjnych – łączymy kwiaty bzu czarnego, rumianku i ruty (w proporcjach 2:1:1 ca.bzu) wg, polecenia dr. Muszyńskiego.

na grypę bez czarny kwiat z lipą i bratkami w postaci odwaru po1 łyżce zlanej 2 szklankami wrzątku , gotujemy 15 minut i pijemy po ½ szklanki odwaru co 2 godziny.

na nerki i moczopędnie, oczyszczająco zaparzone kwiaty bzu 2-3 razy dziennie po ½ szlanki.

Działanie bzu można wzmocnić przez dodanie ziół czarnej porzeczki, wiązówki błotnej, nawłoci.albo kopru włoskiego czy  jałowca (ostrożnie) .

Napar z kwiatów bzu czarnego:

Kwiaty z bzu czarnego 1 łyżka plus 1 szklanka wrzątku,  parzymy pod przykryciem przez 15 minut, po przecedzeniu pijemy 3-4 razy dziennie .

W kosmetyce napar z bzu czarnego służy do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.

Tonik jak wykonać?

Koszyczki rumianku 1 łyżeczka

kwiaty bzu 1 łyżeczka

gliceryna 1 łyżeczka

woda destylowana 1 szklanka

Przygotowujemy napary z ziół (mocniejsze), dodajemy glicerynę, zamieszamy odrobinę i gotowe.

Uzyskujemy tonik do cery dojrzałej 🙂

 

 

Czy znacie ? http://zielarnia.com.pl/smrodynia-ribes-nigrum-porzeczka-czarna-czy-zapomniana/

http://zielarnia.com.pl/dziewanna-co-o-niej-wiecie/

Jak zrobić syrop z kwiatów bzu czarnego? : http://zielarnia.com.pl/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu-zdrowie-zaklete-w-sloiczkach/

:

MG

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

 

4 komentarzeto Bez czarny (Sambucus nigra)- dziki bez czarny, bzowina,hyćka, bzina

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.