Ocet jabłkowy, działanie niezwykłe już od czasów naszych Babć :)
Ocet jabłkowy» to „eliksir zdrowia” jak mawiała moja Babcia. Aczkolwiek jak byłam mała, nie bardzo jakoś chciałam jej wierzyć. Smak wykrzywiał mi twarz i z niedowierzaniem przyjmowałam zapewnienia babci. Ale cóż, czas weryfikuje nam poglądy i okazuje się, że czar octu jabłkowego jest nadal aktualny. Cóż takiego ma w składzie ocet jabłkowy ? Otóż znajdują się w nim śladowe ilości witamin i pierwiastków i substancji mineralnych, takich jak : chlor, żelazo, fluor, miedź, sód, siarkę, krzem, potas, wapń, magnez. Jednak najcenniejsze to pektyny i bioflawonoidy, których działanie przeciw nowotworowe jest już powszechnie znane i cenione. Ponadto w occie jabłkowym można znaleźć witaminy B6, C, E, P, B2, B1, A, aminokwasy oraz kwas jabłkowy.
Wspomina o nim Hipokrates– uważany za ojca medycyny, twierdził on na przykład, że ocet jabłkowy skutecznie leczy wszelkiego rodzaju owrzodzenia.
Jak powstaje ocet jabłkowy? Powstaje na skutek reakcji fermentacyjnej jabłuszek , za pomocą bakterii octowych.
Po okresie fermentacyjnym, płyn o charakterystycznej, bursztynowo – złocistej barwie i intensywnym aromacie jabłek, to właśnie ocet jabłkowy. Nie muszę oczywiście nadmieniać, że najzdrowszy ocet to ten zrobiony w domu 🙂
Do najbardziej cenionych własności octu jabłkowego należy jego zdolność detoksykacji organizmu, czyli wiązania i wydalania toksyn. Ponadto jak podają stare zielniki 1 łyżka rano pobudza organizm do życia, dodaje energii. Ocet jabłkowy wspomaga odnowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, bierze udział w procesach trawienia, oczyszcza układ pokarmowy, wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała (odchudzanie) ten walor octu jabłkowego był oczywiście, najbardziej ceniony przez nasze babcie 🙂
Badania wykazały, że ocet jabłkowy posiada również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Dłuższe spożywanie octu jabłkowego przyczynić się może do likwidacji napadów migrenowych, alergii, trądziku, astmy czy dny moczanowej.
W medycynie ludowej używany był do łagodzenia objawów cukrzycowych, przeciwobrzękowo ponieważ wykazuje działanie diuretyczne, wskazany był w kamicy nerkowej.
Ocet jabłkowy ponadto obniża ciśnienie krwi, wykorzystywany jest wspomagająco przy refluksie żołądkowym , jedną z ważniejszych obserwacji jest fakt , iż ocet jabłkowy kontroluje równowagę zasadowo-kwasową organizmu, likwiduje zgagę.
W alergiach zaleca się wypijanie 1 łyżki octu jabłkowego z miodem , codziennie rano przed posiłkiem. Profilaktycznie można go stosować 2 razy dziennie około 20 minut przed posiłkami. Na ¼ szklanki wody 1 łyżkę octu jabłkowego.
W chorobach skóry stosuje się ocet jabłkowy zwykle nierozcieńczony na miejsca chorobowo zmienione.
Oczywiście olbrzymie zastosowanie ma ocet jabłkowy w kuchni. Dodawany jest do majonezów, sosów, sałatek i surówek. Do zakwaszanie mleka przy wyrobie serów metoda domową 🙂 .
Jednym słowem nie wyrzucajmy resztek jabłuszkowych i jabłka używajmy nie tylko do szarlotki 🙂
Tu przepis na ocet jabłkowy :
http://zielarnia.com.pl/ocet-jablkowy-przepis-rodzinny/
MG
One Commentto Ocet jabłkowy, działanie niezwykłe już od czasów naszych Babć :)
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
[…] Zalety zdrowotne octu jabłkowego: http://zielarnia.com.pl/ocet-jablkowy-dzialanie-niezwykle-juz-od-czasow-naszych-babc/ […]