Mniszek Lekarski (łac. Taraxacum officinale) mlecz, dmuchawiec, brodawnik – tyle nazw ile pożytku z niego…

Mniszek, niektórzy go nie lubią, bo im „chwaści” jak mówi mój sąsiad. Dzieci na spacerach go uwielbiają w okresie kiedy złociście żółte kwiaty zmieniają się w białe, puchowe kule- dmuchawce.

Rozwiewane z wiatrem owocniki. Uwielbiają mniszek pszczoły. Miód z mniszka lekarskiego, złocisty i cudownie smaczny jest niestety unikatowy. Wspaniały dla dzieci, dla osób z problemami trawiennymi i wątrobowymi.

W swoim składzie zawiera mniszek: kwas foliowy, żywice, sole mineralne, gorycze.

Z młodych liści mlecza można przyrządzić doskonałą sałatkę z dodatkiem sosu vinaigrette, z tartym jajkiem, majonezem czy śmietaną. 🙂

Stare zielniki podają, że można zmiksować ziele mniszka wraz z kwiatami i jednorazowo wypić taki „koktajl” w ilości ½ szklanki – taka mikstura jest znakomita na odporność.

mniszek kwiatMożna zrobić sobie nalewkę z mniszka oto przepis:

Narwać mniszka (ziele z kwiatami) tyle by zrobić 5-6 szklanek soku na sokowirówce. Zalać ¼ l spirytusu, po7-10 dni zlać delikatnie, tak aby został na dnie osad. Zażywa się tej nalewki po 1łyżce w ½ szklanki wody od 1-2 razy dziennie.

Mniszek znakomicie się sprawdza jako zioło żółciopędne, przeciwskurczowe. Z powodzeniem polecają go zielniki przy atonii woreczka żółciowego, marskości wątroby, po kuracjach antybiotykowych jak również przy „zatoksycznieniu” watroby.

Używany jest Mniszek przy kamicach woreczka żółciowego i kamicach moczanowych (szczawianowych i fosforanowych), spowodowane to jest jego działaniem moczopędnym.

Oto przepis jak go stosować :

Potrzeba nam 2 łyżki kwiatu mniszka,2 łyżki korzenia mniszka, zalewamy je 2 szklankami wrzątku i gotujemy pod przykryciem od 10- 20 minut. Uzupełniamy wyparowaną wodę. Cedzimy i pijemy 2-3 razy dziennie po ½ szklanki pół godziny przed planowanym posiłkiem.

Co nam przekazują jeszcze stare zielniki ?

Otóż mniszek polecany jest również przy „krwi nieczystości” która przyczyną naszych bolączek wszelakich jest. Czyli ma działanie oczyszczające krew, na wzmocnienie osłabionych nerwów.

Polecamy też Mniszka dla wzmocnienia apetytu, przeciwcukrzycowo, przy zapaleniu stawów. Polecany jest przy złej przemianie materii.

Najnowsze, współczesne badania wykazują, iż staje się mniszek (Radix Taraxaci) potencjalną szansą dla osób zmagających się z nowotworami.

korzen mniszkaBadania przeprowadzone na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Kanadzie,  jednoznacznie wskazały, że korzeń Mniszka (Radix Taraxaci) skutecznie radzi sobie z komórkami rakowymi . Mniszek zabija komórki rakowe , nie naruszając jednocześnie struktury zdrowych komórek. Nie ma też żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka. Naukowcy odkryli, iż zdegenerowane komórki nowotworowe rozpadają się w 48 godzin od wypicia herbaty mniszka lekarskiego. Wywnioskowano zatem, że picie stałe herbatki z korzenia Mniszka może spowodować eliminację w dużej mierze, większości komórek rakowych, nie wywierając na organizm żadnych niepożądanych działań.

A zatem nic nam nie pozostaje tylko na wiosenno- letnich spacerach po łąkach, uśmiechać się z sympatią do tego zielono złocistego ziółka 🙂

Zbieramy Mniszek w słoneczny i suchy czas. Kwiaty w początkach i kwitnięcia (bez szypułek), ziele gdy kwiaty zbierają się do życia. Korzeń zaś jesienią , delikatnie wykopujemy, myjemy i suszymy. I nie jest przyjemnie potem sobie przyrządzać z niego miksturki? 🙂

Czy wiesz co jeszcze można zrobić z mniszkowych kwiatków ? http://zielarnia.com.pl/syrop-miodek-z-mniszkowych-kwiatkow-syropek-z-mniszka/

 

 

 
mg

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

5 komentarzyto Mniszek Lekarski (łac. Taraxacum officinale) mlecz, dmuchawiec, brodawnik – tyle nazw ile pożytku z niego…

  1. […] smorodyni bardziej ratują nasz układ pokarmowy a słabiej działają na układ moczowy (same). Skomponowane zaś  z innymi ziołami, znakomicie […]

  2. […] Wiosenne linki  http://zielarnia.com.pl/mniszek-lekarski-radix-taraxaci-mlecz-dmuchawiec-brodawnik-tyle-nazw-ile-p… […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.