Kalina koralowa, ziele kobiece
Kalina koralowa (Viburnum opulus»tu kupisz ) drzewko nazywane kobiecym. Jego historia od „zawsze” związana jest w tradycji ludowej z kobietą, począwszy od znaczenia symbolicznego, jako uosobienia dziewictwa aż po działanie lecznicze.
Bawiąc się po trochę w etnografa, można doszukać się różnej symboliki Kaliny koralowej, niezmienne wydaje się być jednak jej znaczenie jako rośliny związanej ze smutkiem, cierpieniem, żałością, wstydem i skromnością.
Przyozdabiano jej kwiatami groby zmarłych przed zamęściem dziewic. Ponoć po śmierci panna zamieniała się w kalinowe drzewko, pogrążając się w smutku i tęsknocie, obsypana białymi kwiatami, rosła w samotności. Nadłamanie gałązek kaliny miało przynosić nieszczęście na tego, co niebacznie to uczynił. Już zapach kwiatostanów kaliny koralowej, (choć kolor ich niewinnie biały), jest już odpychający i w zasadzie jest chyba nieliczna grupka osób, która doświadczyła zapachu kwiatów kaliny. Ci którzy tego próbowali więcej już niczego poczuć nie mogli, ponieważ utracili powonienie. Tak jak z reguły każda kobieta tak i kalina koralowa nie znosi konkurencji innych roślin. Rośnie samotnie, tam gdzie jest dużo wilgoci, w towarzystwie „przyjaciółek” które jeszcze jest w stanie znieść a to leszczynowych krzewów czy jarzębiny .
Owoce kaliny koralowej, bo to o niej snuję moją opowieść zawierają duże ilości wiburniny, substancja ta występuje i w owocach i w korze kaliny. Jednak największe stężenie jest w owocach. Nie należy ich spożywać na surowo, ponieważ mogą powodować dość ostre sensacje w przewodzie pokarmowym. Kwiaty kaliny przemraża się przed użyciem, a owoce zaś poddaje obróbce termicznej. W składzie kaliny koralowej znajdziemy kwertecynę, fitosterole , kwas oleanolowy, saponiny, flavonoidy i wiele innych substancji czynnych biologicznie. Njabardziej popularną częścią kaliny koralowej, używanej w lecznictwie ludowym jest kora kaliny.
Wchodzi ona w skład wielu mieszanek ziołowych takich jak na przykład zioła na mięśniaki ks.A. Klimuszko(tu kupisz tanio). Samodzielnie kora kaliny wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, zarówno przy miesiączkach jaki i przy krwawieniach w okresie menopauzalnym. Kalina działa również przeciwskurczowo na mięśnie macicy, łagodzi bolesność przy miesiączkach, może zmniejszać ryzyko poronień.
Kalina skuteczna wydawać się może przy leczeniu artretyzmu, obrzęków, obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, przez co działa odtruwająco na organizm.
Owoce kaliny zawierają zaś dużo pektyn, po przemrożeniu lub po obróbce termicznej idealne są do robienia konfitur, syropów leczniczych, połączone z miodem stosowane bywały jako środek na kaszel i przeziębienia. W przemyśle do wyrobu galaretek, kisieli.
Odwar z kory kaliny koralowej:
Wziąć 1-2 łyżek kory kaliny zalać szklanką wody i gotować około 5 minut, odstawić na 0,5 godziny, uzupełnić wyparowaną wodę, pić ciepławy odwar 1-3 razy dziennie, można osłodzić odrobiną miodu.
MG
Zerknij tu też dla kobiet 🙂 : http://zielarnia.com.pl/koniczyna-czerwona-trifolium-pratense-l-eliksir-kobiet/
http://zielarnia.com.pl/malwa-czarna-kwiat-niezwykly/
http://zielarnia.com.pl/wiesiolek-dwuletni-oenothera-biennis-magiczny-olejek-z-wiesiolka/
Bibliografia między innymi:
Mała księga ziół, Anna Mazerant- Leszkowska
Medycyna dawna i współczesna dr Henryk Różański
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!
4 komentarzeto Kalina koralowa, ziele kobiece
Dodaj komentarz
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.
[…] Zerknij tez na : http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/ […]
[…] Inne ziólka o podobnym działaniu : http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/ […]
[…] http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/ […]
[…] W medycynie ludowej pomocny zdawał się być Bodziszek u kobiet z nieprawidłowościami podczas krwawień menstruacyjnych. Pomocniczo może być stosowany w biegunkach i zaburzeniach przemiany […]