Wiesiołek dwuletni – ( Oenothera biennis ), magiczny olejek z wiesiołka

Czy wiecie, że korzeń wiesiołka dwuletniego można gotować, marynować i  że stanowi świetny dodatek do sałatek lub do napojów typu aperitif ?

U Indian zaś liście i łodygi wiesiołka, stanowiły popularne pożywienie.

A u nas ?

Kwitnie wiesiołek od połowy lata do wczesnej jesieni. O kwiatach żółtych, w nocy przyciągają one wzrok fosforyzującym blaskiem i upojnie słodkim aromatem.

Najcenniejsze w wiesiołku są jego nasionka. Zbiera się je, kiedy stają się w pełni dojrzałe. Wkłada się podówczas całe łodygi do toreb (papierowych z zasady) aby ziarenka osypały się do środka.

Nasionka wiesiołka dwuletniego ( Oenothera biennis ) suszymy w ciemnym i przewiewnym miejscu.

W składzie wiesiołka odnajdziemy fitosterole, kwasy, garbniki, flawonoidy, kauczuk oraz najcenniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe kwas gamma – linolenowy i kwas linolowy.wiesiolek1

Skupimy się na oleju zawartym w nasionkach wiesiołka dwuletniego.

Cóż takiego jest w tym oleju, że nieustannie zwracamy się ku niemu, żywiąc (niebezpodstawnie) nadzieje na ukojenie niektórych naszych bolączek zdrowotnych?

Otóż skład olejku już wskazuje na jego olbrzymie możliwości w zastosowaniach w schorzeniach układu krążenia. Stabilizuje poziom cholesterolu, jest jednym z czynników zwalczających miażdżycę naczyń, obniża ciśnienie krwi, wspomaga walkę z trójglicerydami, wzmacnia mięsień sercowy. Wspomaga regenerację komórek wątroby i nerek. Wpływa pozytywnie na jelita, łagodząc skutki zespołu jelita drażliwego.

Stosują go również chorzy na stwardnienie rozsiane.

Wpływa niezmiernie korzystnie na układ hormonalny, wspiera układ odpornościowy, znajdując zastosowanie w profilaktyce między innymi raka piersi, przerostu gruczołu krokowego (prostata).

W medycynie ludowej stosowany w walce z trądzikami, łuszczycą, atopowym zapaleniu skóry. Zmniejsza rogowacenie naskórka.

Stosowany z powodzeniem jest w neuropatii cukrzycowej, reumatyzmie, artretyzmie.

Delikatnie koi nasze nerwy ale najpełniej, odczuwają jego zbawienny wpływ, organizmy kobiet.

Łagodzi bóle menstruacyjne a w okresie menopauzy, łagodzi jej niekomfortowe objawy.

Nie zapominajmy o tej roślince i cudownych właściwościach jej nasionek 🙂

 Rośliny powiązane : http://zielarnia.com.pl/koniczyna-czerwona-trifolium-pratense-l-eliksir-kobiet/

http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/

mg

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

3 komentarzeto Wiesiołek dwuletni – ( Oenothera biennis ), magiczny olejek z wiesiołka

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
740