Imbir, korzeń magiczny

Cioci Marii sposób na wyziębienie, przeziębienie i na wszelki wypadek. 🙂 

“Imbiru 0,5kg zamoczyć w wodzie letniej na 2godz. Obrać ze skórki imbir, zetrzeć lub zmiksować i odstawić na 10 godzin, 0,5kg cytryn wycisnąć z miodem kwiatowym połączyć, dodać imbiru, wymieszać . Do wyparzonych słoiczków nałożyć, trzymać w spiżarni (lodówce). Zażywać po 1 małym kieliszeczku rankiem a zdrowie dopisywać Wam będzie .”

Tyle ciocia Maria, a jak z tym imbirem jest naprawdę? Imbir (Zingiber officinale)», do niedawna znany przede wszystkim  jako przyprawa korzenna, przydatna w kuchni, o charakterystycznym ostrawo-korzennym zapachu i takimże smaku. Stosuje się Imbir w cukiernictwie (ciasteczka imbirowe), do przyprawiania pierników, dosypuje się go do “grzańców” (miody sycone grzane, lub wina gorące).

Imbir» uznawany jest jako zioło niezwykle “gorące”.

Ma wyraźne działanie: 

  • rozgrzewające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe.
  • Przypisuje się mu też własności przeciwbólowe
  • przeciwzapalne w schorzeniach reumatycznych.

W składzie kłącza Imbiru( Rhizoma Zingiber ) znajdują się między innymi olejek eteryczny -zingiberol, związek fenolowy gingerol i to on właśnie jest odpowiedzialny za ostry smak imbiru.

Imbir: 

  • pobudza wydzielanie żółci,
  • działa odtruwająco na komórki wątroby,
  • usprawnia krążenie a zwłaszcza polecany jest dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia w kończynach dolnych.
  • Jego spektrum działania jest niezwykle szerokie, stwierdzono również , iż wyróżnia się działaniem przeciwgrzybiczym, przeciwpierwotniakowym.

Dimbir domowySC_0221

Moc kłącza imbiru jest uzależniona od jego postaci. Suszony imbir odznacza się o wiele większą aktywnością a surowy imbir jest zaś znacznie łagodniejszy w działaniu.

Kto nie powinien spożywać imbiru?

Jak podają źródla przede wszystkim kobiety karmiące piersią, osoby źle znoszące nadmierne uczucie ciepła (mające skłonności do nadciśnienia). Osoby ze skłonnościami do podrażnienń błony śluzowej żołądka lub z wrzodami powinny również zachować ostrożność w spożywaniu imbiru.

Podajemy przepis na odwar ze sproszkowanego imbiru.

Wziąć 1 łyżkę sproszkowanego imbiru, zalać 1 szklanką wody. Gotować około 5 minut, odstawić na kolejne 30 minut. Przecedzić, wyparowaną wodę uzupełnić. Pić o 1-3 razy dziennie po 25-40 kropli.

 

A może syropek  ? 🙂  :http://zielarnia.com.pl/imbirowo-marchewkowy-syropek-na-grype-i-kaszel/

MG

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!!

4 komentarzeto Imbir, korzeń magiczny

  1. […] Imbiru od 5-10dkg obrać ze skórki i namoczyć w letniej, przegotowanej wodzie, około 2 godzin. Dwie -3 większych marchewek umyć, obrać , imbir i marchewkę zblenderować lub zetrzec na drobnej tarce. Przełożyć do słoika, dodać 5-6 łyżek miodu (najlepszy miód gryczany, zawiera dużo naturalnej rutyny), 1 ½ – 2 cytryn sparzyć, wycisnąć i dodać do pozostałych składników. Wymieszać i mocno ugnieść. Po 2 godzinach już mamy syrop. Zażywamy od 1 – 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej Profilaktycznie 1 łyżkę rano i wieczorem. Przy zaleganiu flegmy do 4 razy dziennie. Trzymamy w lodówce. […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.