Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum), znany od wieków

 

Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum), znany od wieków

Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum) », jego krainami są niziny, niskie góry, lasy bukowe, leśne wąwoziki, występuje w stanie dzikim w Europie i Azji. W chwili obecnej na terenie Polski jest pod ścisłą ochroną od 2012r. Na użytek leczniczy i przyprawowy jest uprawiany na plantacjach. Nie należy go samemu zbierać ze względu na jego duże podobieństwo do rosnącej w tym samym czasie konwalii majowej. Pomyłka może być w skutkach tragiczna, ponieważ spożycie za dużej dawki konwalii majowej może skutkować silnymi zatruciami organizmu. Kwitnie w marcu i kwietniu, jego białe kwiatostany intensywnie wydzielające woń czosnku, są nie jadalne ze względu na zawartość toksycznych substancji .Czosnek niedźwiedzi ma zieloną łodygę (cebulę) długości około 6 cm. W przeciwieństwie do swego krewniaka czosnku ( Allium sativum), nie wystepuje w formie „ząbków” ale liści i łodygi.

Substancjami odpowiedzialnymi za silny aromat czosnku są siarczki merkaptany. Nazywany inaczej czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Znany już był czosnek niedźwiedzi w czasach Germanów. Swoją nazwę „niedźwiedzi” zawdzięcza temu iż zaobserwowano, że stawał się pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po zimowym śnie. W medycynie dawnej stosowany był w niedomaganiach krążenia, sercowych problemach, w chorobach przewodu pokarmowego, infekcjach bakteryjnych, wirusowych. Skutecznie też walczył z grzybicą a przede wszystkim z drożdżakiem Candida Albicans.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) zawiera kilka razy więcej związków organicznej siarki aniżeli czosnek pospolity (Allium sativum). Jest on rośliną najbogatszą jeżeli chodzi o zawartość związków siarki. Powoduje to, iż czosnek niedźwiedzi posiada moc „wymiatania” wolnych rodników przez co chroni i wzmacnia system immunologiczny organizmu, wytwarzając potencjał sił do zwalczania komórek nowotworowych. Niesamowita moc czosnku niedźwiedziego, jego własności spowodowały zainteresowanie nim naukowców. Stwierdzono, że może on być pomocny w leczeniu np. raka mózgu (glejak).

Czosnek niedźwiedzi należy do nieogarnionego świata roślin leczniczych, do tej cudownej Apteki Natury, gdzie z gruntu niepozorne ziółeczka stanowią nieprzebrany skarbiec możliwości leczniczych, z których mocy korzystali ludzie ucząc się trudnej sztuki ziołolecznictwa.

Wracając do czosnku, bo to nie wszystko o tej leczniczej roślinie, ma on (czosnek niedźwiedzi) wpływ na stan naszego serca i układu krążenia. Obniża ciśnienie krwi, podwyższa wartości „dobrego cholesterolu” HDL, pomaga rozprawić się z trójglicerydami, zapobiega zatorom i zawałom, miażdżycy tętnic.

czosneknCzosnek niedźwiedzi swoim spektrum działania obejmuje również zwalczanie bakterii, grzybów, wykazując tym samym działanie antybiotyczne. Lotne substancje fenolowe powodują rozrzedzanie wydzieliny co skutkuje odkrztuszaniem zalegającej flegmy, czosnek niedźwiedzi działa również wirusobójczo, stosowany z powodzeniem w infekcjach grypowych, pokarmowych. Działając jak antybiotyk nie narusza jednak delikatnej równowagi bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Działa mobilizująco na układ odpornościowy organizmu. Reguluje pracę wątroby, jelit.

Uważać na spożywanie czosnku powinny osoby z chorobą wrzodową!

Użyteczny też jest czosnek niedźwiedzi w leczeniu chorób reumatycznych, spożywanie go ułatwia też detoksykację organizmu.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) jest też doskonałą przyprawą. Używa się go do przyprawiania mięs, zup np. fasolowej, dodawany też bywa do oliwy, sosów, past serowych.

MG

5 komentarzyto Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum), znany od wieków

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.