Macierzanka (Thymus serpyllum)

Macierzanka, cząberek spotkać ją można na wygonach, miedzach, wąwozikach  występuje zwykle w kępach na pozór splątanych . Znana i uznana od wieków, stosowana w dawnej medycynie ludowej jako środek na “wapory” kobiece, “histerie” (apatie, depresje). Do kąpieli leczniczych (dzialanie odkażające) i odprężające. W Egipcie za czasów faraonów używana  macierzanka była jako jeden ze składników do balsamowanie zwłok.

” Tam gdzie z macierzanki wonne poduszki łąka usłała , tam Matka Boska odpoczynku spragniona – siadywała.”*** Ten cytat ma obrazować starą legendę pochodzącą z Tyrolu , o wędrówkach górskich Matki Bożej. Żołnierze rzymscy ponoć kąpali się w macierzance, wierząc, że to im przyda męstwa.

W skład macierzanki wchodzą: gorycze, flavonoidy, olejki eteryczne, garbniki.

Skuteczna jest macierzanka na przewód pokarmowy, na infekcje górnych dróg oddechowych,ma również własności przeciwbakteryjne. Stosowana jako środek zwiększający wydzielanie śluzu, przez co ułatwia odksztuszanie i oczyszczanie się np oskrzeli z pyłów na przykład z dymu tytoniowego. Nie pozawala na rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej w układzie oddechowym.

Niezwykle użyteczne jest ziele macierzanki dla palaczy. Wskazane jest też ziele macierzanki dla osób cierpiących na przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych. Ziele macierzanki  wzmaga wydzielanie soków trawiennych, znosi uczucie pełności, wzdęcia. Mogą jej używac osoby o stwierdzonej niedokwasocie w układzie pokarmowycm.

Jej bogaty skład a zwłaszcza zawartość garbników i olejków eterycznych, wpływa na jej zdolnośći przeciwbakteryjne, powodując odkażanie całego przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zwłaszcza odczuwalne w  hamowaniu zbyt obfitej fermentacji w jelitach i żołądku.

Ziele macierzanki znajduje również zastosowanie w leczeniu drobnych infekcji narządów rodnych, wykazując zdolności antybakteryjne i ściągające.

Macierzanka (Thymus serpyllum L.)

Napar z ziela Macierzanki

Wziąć 1 łyżkę suszu z macierzanki na 1 szklankę wrzątku, pod przykryciem parzyć tak około 20 minut. Przecedzić, pić napar od 2 do 3 razy za dnia , na czczo, 0,5 godz, przed planowanym jedzeniem. Stosujemy przy kurczach i wzdęciach żołądkowo- jelitowych, kaszlu uporczywym, przy kiepskim trawieniu, do plukania gardła, jamy ustnej, do okladów w nerwobólach czy tez bólach reumatycznych.

Kąpiel w macierzance

Przygotować od 150- 200g ziela suchego macierzanki, wsypać do 3 litrów wrzącej wody, gotować  od 5 do 10 minut. Pozostawić od 20 – 30 minut po czym przecedzić, wlać do wanny z wodą i kąpać się około 15 minut. Stosować w podrażnieniach skóry, nerwobólach, stresie (działa rozluźniająco i relaksująco).

Kąpiele też polecane są małym dzieciom.

Macierzanka jest też doceniania w kuchni jako zioło przyprawowe zwłaszcza do potraw mięsnych. We Francji macierzankę używa się na przyklad do nacierania mięsa króliczego.

Dawniej kobiety myły włosy w naparach z macierzanki, włosy były cudownie pachnące, miękkie w dotyku, a działanie p/bakteryjne zapobiegało dermatozom skóry głowy.

Zerknij tu : http://zielarnia.com.pl/brzoza-brzezina-drzewko-zyciodajne/

i tu 🙂  http://zielarnia.com.pl/lawenda-lavandula-officinalis-lawendowy-aromat-oczarowal-niejednego/

 

MG

 

***      Wiersze i wierszyki. „Zbiór wierszyków rodzinnych”

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.