Lawenda (Lavendula officinalis)- lawendowy aromat oczarował niejednego…
Lawendę trudno odnaleźć błąkając się po polskich łąkach. Nie jest to roślina szczególnie mająca upodobanie w naszym klimacie 🙂 Ale czasami ostatnimi, kiedy nam się pogoda zmienia lekko, mając szczęście i cierpliwość nielichą, można napotkać tę niezwykle wonną roślinkę. Od wieków pożądana niezmiernie do produkcji wonnych pachnideł. Pokusili się o jej uprawę Anglicy w XVI podajże wieku, doceniając wdzięczność lawendy, za okazaną troskę i opiekę. Lawenda odpłacała swoim opiekunom niezwykłą plennością i długoletnią żywotnością wonnych krzewów.
Opartą na lawendzie słynną miksturę przywracającą młodość , opracowała ponoć siostra Kazimierza Wielkiego, królowa węgierska Elżbieta Piastówna.
Podanie mówi, że 72 letnia podówczas królowa wyleczyła się gośćca ową tajemną miksturą, opartą na ekstraktach lawendy. Nazwano ją Larendogrą.
Nikt ze współczesnych firm nie próbował na szeroką skalę wyprodukować owej słynnej mikstury.
Składnikami jej jest kwiat lawendy i rozmaryn. 100 g rozmarynu ( Rosmarinus officinalis) i 50g kwiatu Lawendy (Lavendula officinalis) zalać spirytusem i trzymać 2 tygodnie w ciemnym miescu. Po upływie tego czasu , nalewkę przecedzić i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1.Rozlać do butelek najlepiej z ciemnego szkła , przechowywać w ciemnym miejscu. Stosowano do nacierań, przemywań skóry. (Zewnętrznie !)
Co kryje w swym składzie kwiat lawendy?
Można znaleźć w lawendzie olejek eteryczny, triterpeny, garbniki, fitosterole, flawonoidy, kumaryny oraz wiele innych substancji biologicznie aktywnych. Lawenda jest w nie nieslychanie bogata.
Jakie wykazuje działanie lawenda ?
Otóż docenia się jej wpływ na układ nerwowy, ponieważ znosi stany niepokoju, zaburzenia snu, lęki, niweluje napięcie i stres. Wskazana dla kobiet w okresie menopauzy jak i w stanach napięcia nerwowego przed miesiączką. Uznane jest też jej korzystne działanie na układ oddechowy w okresie infekcji i zakażeń, grypy jak i na układ pokarmowy. Wykazuje delikatne działanie przeciwskurczowe.
Ziołami z którymi lawenda się „lubi” to koper włoski, rumianek, mięta, tymianek. Tak mniej więcej wygląda skład mieszanki przeciwskurczowej. Pijemy ½ szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu.
W dolegliwościach układu nerwowego zielniki polecają lawendę łączyć z kozłkiem lekarskim (waleriana), melisą głogiem, szyszkami chmielu i dziurawcem. Zalecane spożycie to ½ szklanki rano i wieczorem.
Znakomicie sprawdza się lawenda w stanach zapalnych skóry. Wspaniale i relaksujące są kąpiele z dodatkiem silnego naparu lawendowego lub kilkoma kropelkami olejku z lawendy.
Ponieważ lawenda wykazuje własności bakteriobójcze i przeciwgrzybicze (co najmniej tak mocne jak olejek eukaliptusowy), jest wskazana w leczeniu schorzeń skórnych.
Niektóre źródła podają również , że olejek lawendowy może być stosowany w niewielkich ilościach doustnie.( dr.Henryk Różański) 2-3 razy po 4 krople na miodzie w nieżycie nosa, kaszlu, przeziębieniach, stanach zapalnych zatok.
Olejku lawendowego i nalewki lawendowej nie mogą przyjmować kobiety w ciąży !
Można za to zastosować u nich napar z kwiatu lawendy 🙂
Ja często do zwykłej herbaty dorzucam sobie kwiatek świeży lub listek lawendy. Smak herbaty jest wtedy niespotykany 🙂
mg
Zerknij też tu : http://zielarnia.com.pl/graviola-guanabana-annona-muricata-drzewko-naprawde-niesamowite/
http://zielarnia.com.pl/brahmi-bacopa-monnieri-niezwykle-ziolo-ayurvedy/
http://zielarnia.com.pl/ashwagandha-withania-somnifera-antydepresant-w-wydaniu-matki-natury/
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.