Brzoza, brzezina drzewko życiodajne

Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa), jakże związana z typowo polskim krajobrazem, wrośnięta w pejzaż zagajników, pól i łąk.” Stoi sobie ta brzoza na bezdrożu sama, wszystkim co ją mijają uprzejmie się kłania”*** . Można powiedzieć, że doskonale te strofki opisują brzozę. Dlaczego brodawkowata ? Otóż najświeższe gałązki, jak dzieci „płaczą” , na koniuszkach ich zbiera się żywica, jak kropelki łez. Dlatego też brzoza nazywana jest płaczącą, a żywica na jej gałązkach jak brodawki sterczące. To i nazwa – brzoza brodawkowata.

Według wierzeń pogańskich, brzoza jako symbol litości i żałości była sadzona przy grobach zmarłych. Brzozowe krzyże stawiano na mogiłach poległych w walkach i powstaniach. Były symbolem pamięci, żałości, miały krzyże brzozowe litościwie bronić zmarłych przed duchami.

Brzoza miała również znaczenie magiczne, radosne. Używana była do wyrobu palm wielkanocnych, do witek dyngusowych. Ze względu na swoje moce uzdrawiające, to sama brzoza żyje wyjątkowo krótko- około 100 lat. Zakwita po raz pierwszy w wieku 15 lat. Używana w wikliniarstwie oraz do wyplatania koszyków.

brzoza.Brzoza w swym składzie bogata jest w : rutozyd, hiperozyd, flavonoidy , kwas chlorogenowy, kawowy, jednym z najważniejszych składników jest betulina, oraz kwas betulinowy.

Surowcami zielarskimi są liście brzozy, sok brzozowy, guz brzozy. Sok z brzozy stosowany jest do „czyszczenia „ nerek, wypłukiwania piasku, toksyn. Liście o działaniu moczopędnym, zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych, dezynfekują przewody moczowe. Brzoza pomocna jest w leczeniu chorób skórnych, trądziku, owrzodzeń skóry, wysypek uporczywych, alergii skórnych. Kora brzozy(Cortex betulae) i guz brzozy najbardziej poszukiwane surowce , ze względu na swoje działanie przciwnowotworowe. W ostatnich latach wyodrębniono z kory brzozowej kwas betulinowy 2 % w postaci zawiesiny. Jest to kwas o silnym działaniu przeciwnowotworowym , przeciwzapalnym i wzmacniającym odporność.

Jak przygotować napar z liści brzozy? Należy wziąć 1-2 łyżek liści suszonych brzozowych, zalać 1-2 szklanek wrzącej wody i pod przykryciem naparzać około 0,5 godziny. Przecedzić i pić 2-3 razy dziennie.

Czy wiesz, że ? http://zielarnia.com.pl/brzoza-kora-brzozy-cortex-betulae-dzrzewko-niezwykle/

MG

***Wiersze i wierszyki. „Zbiór wierszyków rodzinnych”

One Commentto Brzoza, brzezina drzewko życiodajne

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.