Rokitnik (Hippophae rhamnoides L.) pomarańczowa magia …

CrokitnikRokitnik jeszcze bardzo mało doceniany w Polsce. Nadal częściej uprawiany jest dla ozdoby i uciechy oczu aniżeli dla zdrowia. A szkoda, bowiem Rokitnik zwyczajny to nader niezwykła roślina. Olbrzymie bogactwo substancji biologicznie czynnych , stawia tę roślinę wysoko w kategorii roślin leczniczych. Zawiera rokitnik ( (Hippophae rhamnoides L.) w swym składzie między innymi karotenoidy (odpowiedzialne za kolor owoców i tłoczonego z nasion oleju rokitnikowego), tokoferole (wit.E) w ilościach słusznych, nienasycone kwasy tłuszczowe (wit.F), omega6, omega3, omega 9, fitosterole, flawonoidy, kwasy fenolowe, wielka zaletą owoców rokitnika jest niesamowita zawartość witaminy C, jest jej tak dużo, że nawet po obróbce cieplnej pozostaje jej około 50% i to aktywnej. Ponadto w rokitniku znajdziemy wit.A, K, kwas foliowy.

rokitnik-pospolity-8211-hippophae-rhamnoides_5591

To bogactwo biologicznie aktywnych składników spowodował, iż zaczęto poważnie interesować się rokitnikiem. Olej wytłoczony z nasion rokitnika, jest najbardziej pożądaną dla człowieka naturalną kroplą zdrowia.

Cudownie pomarańczowy olejek wskazany jest przy schorzeniach miażdżycowych, w stanach zapalnych, przedzawałowych, wykazuje działanie odtruwające, przeciwbólowe, zapobiega zatorom, przeciwreumatyczne, używany z powodzeniem w stanach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Chwalą go sobie młodzi ludzie walczący z trądzikiem. Wspiera leczenie uporczywych chórob skórnych. Wzmacnia i przeciwdziała stanom zapalnym skóry głowy, wzmacnia paznokcie. Przynosi ulgę w stanach zapalnych gruczołów sutkowych i narządów płciowych.

Owoce rokitnika wykorzystywane są do sporządzania konfitur, nalewek, win, herbatek, soków, ja osobiście paroma kropelkami barwię nim często sery domowe. 🙂

Tu przepis na nalewkę 🙂 http://zielarnia.com.pl/moja-domowa-nalewka-rokitnkowa/

Poczytaj też 🙂 :  http://zielarnia.com.pl/kiszona-kapusta-taka-zwyczajna-a-tak-niezwykla/

http://zielarnia.com.pl/lebiodka-a-ile-w-niej-sily/

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

Przygotowano między innymi w oparciu o „Medycyna dawna i współczesna” Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…

Na podstawie opracowania Anny Ożarowskiej

MG

One Commentto Rokitnik (Hippophae rhamnoides L.) pomarańczowa magia …

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.