Owoc czarnego bzu (Fructus Sambuci)- „wojownik z zielonego krzewu”

O czarnym bzie» rozwodziłam się już w trakcie kwitnięcia , kiedy bielił się bogato ubrany w białe baldachy kwiatów. 🙂

Ponieważ jednak czas nieustępliwie przesuwa nas w kolejny etap cyklu biologicznego, zapowiadając jesień, pora przyszła na krótkie informacje na temat owocu czarnego bzu (Fructus Sambuci nigra). Jest tego dobra wokół ilość wręcz oszałamiająca. Nic tylko zbierać i przerabiać ! 🙂 Nie powinno w żadnym domu zabraknąć owoców bzu, w różną postać zaczarowanych 🙂 To naprawdę cudowne lekarswto 🙂 .

Niektórzy boją się tego krzewu, słusznie obawiając się, że może być trująca rośliną. Owszem, surowe kwiaty jak i owoce bogate są (zwłaszcza niedojrzałe) w glikozyd cyjanogenny sambunigrynę. Nie należy zatem raczyć się surowymi, niedojrzałymi owocami i kwiatami.

Owa złowroga sambunigryna ginie jednak w procesie suszenia lub blanszowania. Wysoka temperatura powoduje jej rozkład. Nie trwóżmy się zatem tylko zabierzmy się do przetwarzania czarnego bzu na soki, syropy, nalewki czy pyszne galaretki.:)

fructus sambuciOwoc bzu czarnego (Fructus Sambuci, tu kupisz suszony owoc)) to wspaniały (jak dla mnie) „antybiotyk”, cudowny lek w przypadku infekcji grypowych, gorączek, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych . Bogaty jest w witaminę C, witaminy z grupy B, kwasy organiczne (witaminy zachowują swoja aktywność pomimo przetwarzania) flawonoidy, pektyny, enzymy, garbniki.

Ma działanie moczopędne, antyoksydacyjne, oczyszczające. Stare zielniki polecają owoc czarnego bzu w postaci suszonej lub soku jako środek przeciwbólowy ( zielniki zwłaszcza zalecają go w przypadku bólu zęba np. po jego usunięciu).

Odwar lub sok sprawdza się, jak przekazuje medycyna ludowa w przypadkach zapalenia nerwu trójdzielnego, migrenie, owrzodzeniu jelit czy rwie kulszowej.

Moja św.pamięci Babcia wspominała, że jej mama i ciotki używały soku z bzu czarnego do barwienia brwi i rzęs. 🙂

Używano też soku z bzu czarnego do podkoloryzowania win.

Co możemy zrobić z owoców czarnego bzu?

Ja najprościej przetwarzam go na soki, nalewki i galaretki.

Jak zrobić sok z owoców bzu czarnego?

Oto mój przepis domowy:

Zebrać około 1-2 kg baldachów owocowych.

Przebrać i usunąć w miarę dokładnie zielone i czerwonawe owoce, opłukać, przełożyć do sita sokownika, do dolnego garnka nalać wody. Owoce zasypać około ½ kg cukru. Sok otrzymany z sokownika delikatnie przecedzić, jeżeli widoczne są na dnie pesteczki z owoców. Sok gotować około 15 minut, dodać wyciśnięty sok 1 1/2 cytryny i przelać do butelek lub małych słoiczków. Oczywiście i słoiki i butelki wcześniej musimy wyparzyć i wyprażyć w piekarniku. Po przelaniu ja pasteryzuje sok 15-20 minut.

bez czarny owoc działanie, domowy sok z owoców czarnego bzu przepis i działanie

Domowy sok z owoców czarnego bzu

 

Z pozostałych po zrobieniu soku owocach, ja robię konfitury lub galaretkę.

Nie nadużywajmy soku i odwarów z owoców, ponieważ maja one działanie rozwalniające, często są składnikami mieszanek przeciw zaparciom. Chyba, że ktoś potrzebuje takiego działanie 🙂

W następnym wpisie opowiem jak przygotowuje nalewkę domową z owoców czarnego bzu. 🙂

 

Tu też : http://zielarnia.com.pl/bez-bez-turecki-lilak-syringina-vulgaris-l-piekny-pachnacy-i-leczniczy/

Na katarek? :  http://zielarnia.com.pl/katary-przeziebienia-rodzinne-przepisy/

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

MG

Opracowano na podstawie : Zioła z Apteki Natury, Mała Księga Ziół- Anna Mazerant-Leszkowska,

oraz w oparciu o notatki i zapiski rodzinne. 🙂

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
734