Kit pszczeli (Propolis)- antybiotyk pszczeli, przedmurze naszego zdrowia.

 

Propolis surowiec, potocznie zwany Kitem pszczelim

Propolis z greckiego „przedmurze miasta”, już obrazuje nam jego rolę w rodzinie pszczelej. Kit pszczeli (tu 30%ekstrakt) stanowi jakby „uszczelnienie” wszystkich szpar i otworów w ulu. Pszczółki nader dokładnie obudowują nim wnętrze ula, zabezpieczając go przed szkodnikami jak i utrzymując dzięki niemu odpowiednią aseptykę i temperaturę w ulu. Zdarzają się i takie widoki, gdy pszczelarz zagląda do środka barci, iż leży sobie taki szkodnik ( np. mysza lub ryjówka ) cała oblepiona kitem pszczelim(Propolisem), jest to rodzaj „balsamowania”, uniemożliwiający rozkład ciała unieszkodliwionego przez pszczoły wroga. Co to jest Propolis( kit pszczeli) ? Pod względem fizycznym jest to żywiczna, lepka i kleista substancja, o kruszącej się i twardawej (w tem.15 st.) konstrukcji i wielce ostrym, korzennym aromacie. Pszczoły przynoszą go do ula w postaci obnóży lepkiej, żywicznej substancji, zbieranej z drzew i krzewów, niestety ponieważ nie używają kitu do spożycia, mogą się skusić latem na przykład, na rozgrzany asfalt lub inne miękkie materiały kleiste. 🙂

30% esktrakt propolisu, bezalkoholowy.

Dlatego należy zawsze używać preparatów przygotowywanych z tak zwanego EEP(etanolowy ekstrakt propolisowy), czyli z czystego chemicznie propolisu, otrzymywanego podczas procesu ekstrakcji pierwotnej nalewki propolisowej. Mój Dziadek i Tato przygotowywali krople z bezpośrednio zbieranego kitu pszczelego z ula. Lecz pamiętajmy iż dawniej nie było tyle w przyrodzie niebezpiecznych zanieczyszczeń chemicznych. Niektóre osoby są uczulone na Propolis, lecz często zażywając krople zrobione z EEP alergia nie występuje. Po prostu uczulenie mogło się pojawić podczas używania nalewek wykonanych z surowca propolisowego.

Propolis rozpuszcza się tylko w spirytusie , nie rozpuszcza się w wodzie. Plastycznieje w temperaturze 60-70 stopni. Propolis trudny jest do zestandaryzowanie, ze względu na fakt, że pszczoły tak jak i pyłek tak i propolis zbierają z różnych roślin i w różnych proporcjach. Składa się on z żywic, substancji lotnych, wosku pszczelego, wosków roślinnych, substancji garbnikowych, około 11% pyłków kwiatowych i innych mechanicznych domieszek.

Kit pszczeli pozyskuje się zdrapując go z wewnętrznych części ula, z reguły jest to około 50g czystego kitu pszczelego z jednej barci. . Jak wykazują badania tylko 40% kitów pszczelich wykazuje aktywność biologiczną.

Jak sprawdzić czy propolis jest aktywny? Należy grudeczkę surowca propolisowego wrzucić do wyparzonej szklaneczki ze świeżym mlekiem, zaś do drugiej wyparzonej szklaneczki nalać tyle samo mleka. Jeżeli mleko z kitem się nie skwasi, a mleko w drugiej szklance w tym samym czasie skwaśnieje to znaczy że nasz propolis jest biologicznie czynny.

Wtedy zalewamy 50g surowca 500 ml spirytusu 70%, (uzyskujemy to stężenie dolewając do 0.35 l spirytusu 90% , 0,15 l wody). Naszą nalewkę odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni, w międzyczasie wstrząsając nią. Po tym czasie zlewamy nasze krople do butelki.

Uzyskujemy w ten oto sposób 10% nalewkę propolisową. Możemy ją stosować do płukania gardła, w rozcieńczeniu do dezynfekcji ran, lub do zażywania ( jeżeli mamy pewność, że surowiec pochodzi ze sprawdzonej pasieki nie leżącej przy np. autostradach, ulicach szybkiego ruchu).

Można stosować od 15- 20 kropli na wodę lu cukier a najlepiej z miodem 3-4 razy dziennie (dotyczy dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia nieuczulonych na kit pszczeli).

Test: smarujemy propolisem przedramię, jeżeli po 12 godzinach nie wystąpi zaczerwienienie lub wysypka lub jakikolwiek inny objaw uczuleniowy (po za zażółceniem skóry, co jest normalne) to znaczy, że można przyjąć, iż nie mamy uczulenia. Jednakże dla wszystkich, po raz pierwszy stosujących kit pszczeli, polecam zacząć od mikroskopijnych ilości, stopniowo zwiększając je do pełnych dawek. Uczulenie na miód, czy pyłek nie jest równoznaczne z uczuleniem na propolis.

Jednak miejmy na względzie fakt , iż każdy organizm jest inny i „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. 🙂

Propolis to znakomity „pszczeli antybiotyk”, jednakże to go odróżnia od klasycznych antybiotyków, że nie dość, że nie osłabia organizmu, nie zakłóca jego harmonii to działa wzmacniająco na układ odpornościowy, zwalcza wirusy, bakterie, grzybice a także, jak donoszą badania może uporać się z gronkowcem złocistym. Znakomicie nadaje się do leczenia zapalenia migdałków (pędzlowanie) ,zwalcza paciorkowce, owrzodzeń, w postaci bezalkoholowej jest skuteczny w leczeniu wrzodów żołądka, z powodzeniem działa w przypadku powikłań pooperacyjnych. Jest wskazany przy zwalczaniu  angin,(tabletki, roztwory propolisowe wewnętrzne) zapalenia oskrzeli, grypy, infekcji przeziębieniowych, do dezynfekcji ran, oparzeń, odparzeń (maści i balsamy propolisowe) . Świetne rezultaty przynosi stosowanie propolisu przy schorzeniach ginekologicznych, przy leczeniu hemoroidów (globulki gałki, czopki). Przy aftach, paradentozie kit pszczeli jest też z powodzeniem używany.

Stosujmy produkty pszczele, pasieki to najbardziej przyjazne nam – ludziom „koncerny farmaceutyczne”, a ule to małe „fabryki” zdrowia. Ja osobiście z całego serca wspieram pracowite pszczoły 🙂

MG

Zerknij też na tą stronkę 🙂  : http://zielarnia.com.pl/mleczko-pszczele-cudowny-dar-pszczelej-pracy/

http://zielarnia.com.pl/pierzga-bogactwo-pszczelej-spizarni/

 

6 komentarzyto Kit pszczeli (Propolis)- antybiotyk pszczeli, przedmurze naszego zdrowia.

  1. […] Czop, Joyce K.; „The Role of Beta-Glucan Receptors on Blood and Tissue Leukocytes in Phagocytosis and Metabolic Activation”. Pathology and Immunopathology Research; 5:286-296. Harvard Medical School,1986. Wyniki badań na zwierzętach wskazują na właściwości wzmacniania systemu immunologicznego przez beta-glukan – po jego zastosowaniu rośnie zdolność organizmu do szybkiej i skutecznej obrony przed bakteriami, wirusami, grzybami i pierwotniakami. […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.