Dzikiej rózy płatki – cudowność natury

Garniec pełen smaków

Garniec pełen smaków

Płatki dzikiej róży » to niesamowite moje marzenie co roku. Jak najwięcej, duuużo 🙂

Zawarte w nich olejki eteryczne powodują ten oszałamiający aromat unoszący się w powietrzu. Nektar pożądany przez owady powoduje, że niejednokrotnie wieczorową porą podczas „różobrania”, spotykaliśmy słodko śpiące , w różnych pozycjach w kwiatach trzmiele. 🙂 To musiały być „różane sny”. 🙂

Flawonoidy, garbniki, antocyjany zawarte w płatkach dzikiej róży są idealne w niestrawnościach, bólach gardła i stanach zapalnych skóry. Robi się z nich wody różane, dodaje do kremów i maseczek.

A do czego u mnie w rodzinie wykorzystuje się poza zdrowotnymi walorami dziką różę? Ano do sporządzenia tradycyjnych konfitur z płatków róży.

Zwykle zbieramy dotąd płatki, dopóki nie mamy około 70dkg-1kg tego aromatycznego, mięciutkiego i cudownie aksamitnego surowca. Dokładnie płuczemy płatki  i wytrzepujemy delikatnie z nich wodę. Zostawiamy rozłożone na ściereczkach, do przeschnięcia na drugi dzień.

Dawniej ucieraliśmy wraz z Babcią płatki w makutrze i wiem, że tak utarte miały niepowtarzalny smak i wygląd. Jak mówią moje (dorosłe) już dzieci zawarte było w tych konfiturach – serce.

konfituraNo cóż czasy się zmieniły 🙂 . Ja używam do ucierania miksera. 🙂 Przekładam płatki do misy miksera, wciskam 2-3 sztuk sparzonych cytryn i dodaję cukier.

Moja Babcia dawała dwa razy tyle cukru ile było płatków róży. Ja lekko okroiłam ilość cukru i na przykład na 1 kg płatków daję 1,5 kg cukru. Przekładam utartą konfiturę do mocno wyparzonych słoiczków, lekko zakręcam i dla pewności pasteryzuję około 5 minut.

Konfiturę różaną przechowujemy w spiżarni lub w lodówce. Ja stosuję do rogalików, ciast, mas a nawet do świątecznego chrzanu, robi się ślicznie różowy i ma niespotykany bukiet smakowy.

Można dodać do zimowego kompotu z jabłek, dosmaczyć deser. Z reguły „rozmnażam” konfiturę domową marmoladą lub powidłami. Smacznego 🙂

 

A może przepis na syrop z kwiatków bzu ?  http://zielarnia.com.pl/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu-zdrowie-zaklete-w-sloiczkach/

MG

One Commentto Dzikiej rózy płatki – cudowność natury

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
684