Co nieco o melisie…

Melisa (Melissa officinalis)- zwana również matecznikiem, pszczelnikiem, rojownikiem lekarskim,to bylina o gałęzistej łodydze , wydziela charakterystyczny zapach cytryny.

Ponoć Melisa była,  wedle starożytnych podań, nimfą leśną. Zakochana w Zeusie, bez wzajemności 🙁 usychała z tęsknoty, aż poirytowany Bóg Zeus zamienił ją w pszczołę. Kiedy pszczółka zmarła, z jej pszczelej postaci wyrosła cudownie aromatyczna roślina, o niezwykłych własnościach leczniczych 🙂

Melisa uważana była w medycynie dawnej za roślinę, której spożywanie gwarantowało zdrowie i długowieczność. Możemy ją popijać przez cały czas jak herbatkę.

Jej najbardziej znane działanie to działanie uspakajające, nasenne, pobudzające trawienie, przeciwskurczowe. Melisa chętnie jest stosowana również przez kobiety karmiące , ponieważ wykazuje działanie pobudzające wydzielanie pokarmu (laktację).

melisaMelisa jest cennym składnikiem wielu mieszanek ziołowych takich jak: między innymi przy nieżycie jelita grubego, przy bólach głowy i migrenach, przy bezsenności czy arytmii serca . W stanach niepokoju, “rozedrgania wewnętrznego” . Pijemy ją spokojnie, ciepłą nie słodzimy w żadnym wypadku cukrem. Jedynie można dodać łyżeczkę miodu lub domowego soku.

Melisę można łączyć z rumiankiem, miętą. Na upalne dni nic tak nie gasi pragnienia jak woda z listkami mięty i melisy. Listki Melisy można delikatnie pognieść co uwalnia wspaniały aromat cytrynowy,  nadając wodzie cudowny smak i zapach.

Melisa doskonale się komponuje z kozłkiem lekarskim , serdecznikiem, lipą, kwiatem i owocem głogu, tworząc wespół znakomitą mieszankę na zaburzenia rytmu serca (arytmia).

 

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

 

 

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.