Bławatek, chaber, modrak piękno naszych pól

O bławatkach (Centaurea cyanus), modrzeńcach, wołoszkach czy wasilkach czyli po prostu o chabrach 🙂 .

Tak mi zdarzyło, że z wielkiego miasta przyszło mi mieszkać w miasteczku, gdzie i wieś i pola i łąki i lasy. Gdziekolwiek i w którymkolwiek kierunku nogi by nas nie poniosły to w niespełna 20 minut wychodzimy z miasteczkowych klimatów w otoczenie zupełnie „nie miejskie”. I tak sobie myślę, że wspaniale tak mieszkać, niby w mieście a całkiem poza nim.

Jak pisała poetka Kazimiera Zawistowska , cytat : „ Wian zbóż szafirem chabrów dziergany, zwichrzonych kłosów złocista grzywa, struną mu miodną , hreczana niwa, mleczny gościniec skrzydłem pszczół tkany „ – koniec cyt.

zboza z chabramiZanika nam ten chaber modry, nieustająco kojarzący nam się z wsią, łanami zbóż. Jakże to piękny widok, przetykane modrą nitką pola, falujące złocistymi kłosami.

Kolor swój  bławatek – chaber zawdzięcza antocyjanom (glikozydom rozpuszczalnym w wodzie), których barwa waha się od czerwonej przez fiolet do błękitu.

Ponadto modrak zawiera w swym składzie między innymi, flawonoidy, sole mineralne głównie potas i magnez.

Bławatek od „zawsze” był ceniony w medycynie ludowej, poprzez swoje działanie

  • zwiększające przemianę materii,
  • w stanach zapalnych dróg moczowych takich jak zapalenia kłębuszków nerkowych,
  • zapalenie miedniczek nerkowych.
  • Chaber wykazuje również działanie profilaktyczne w inklinacjach do kamicy nerkowej, nerczycy.

Sprawdza się :

  • w leczeniu obrzęków
  • oraz w zaburzeniach krążenia.

Ceniony jest bławatek za swe: 

  • działanie diuretyczne i przeciwzapalne i odtruwające.
  • Pomocny jest w kobiecych dolegliwościach ( jak podają stare zielniki) ma regulować cykl miesiączkowy u osłabionych i anemicznych kobiet.

Wspomaga też leczenie stanów reumatycznych.

blawatekZewnętrznie znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych spojówek, w usuwaniu opuchnięć i zmęczenia oczu. Ma działanie przeciwalergiczne, przynosi ulgę dla tych, którzy cierpią na nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne czy też telewizyjne lub od nadmiernej pracy przy ekranie komputerowym.

Jak zbierać i suszyć chabry- bławatki?

Surowcem zielarskim są kwiaty bławatka. Są niezwykle delikatne, zrywa się całe koszyczki, potem należy ostrożnie wyłuskać same płatki. Zbieramy bławatka tylko w suche i słoneczne dni. Suszymy w ciemności, szybko, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni, rozłożone na papierze lub ściereczkach. Można też suszyć kwiatki bławatka tak zwanym zielnikowym sposobem, czyli układamy je między kartkami zeszytu i już po wysuszeniu tak je przechowujemy. Pamiętać należy, że przechowujemy susz chabrowy w ciemnych opakowaniach i miejscach. Wyblaknięcie koloru chabrów podczas suszenia, zmniejsza lub niweluje całkowicie jego właściwości.

Jak sporządzić napar z kwiatków bławatka i jak go stosować (pić) ?

Bierzemy 1 łyżkę suszonych kwiatków bławatka i zalewamy 1 szklanka wrzątku, całość delikatnia ogrzewamy około 10 minut. Odstawiamy do ostygnięcia i pijemy 1 szklankę 2-3 razy dziennie.

Można bławatek łączyć z czarnym bzem, brzozą, bratkiem, krwawnikiem czy skrzypem polnym.

Kompresy na oczy stosujemy 2 razy dziennie po około 40 minut.

Jak przygotować stary, sprawdzony napój z płatków bławatka, nazywany dawniej przez dzieci winkiem chabrowym ? 🙂

Musimy nazbierać około ¾ słoika litrowego, płatków bławatkowych. Zalewamy je przegotowaną wystudzoną wodą i dodajemy od 15 do 20 łyżeczek cukru, można wcisnąć 1 ½ sparzonej wcześniej cytryny. Po paru dniach nastawiony napój powinien fermentować, jeżeli nie zachodzi jeszcze reakcja fermentacji, to możemy ją przyśpieszyć dodając odrobinę drożdży (ja dodaję mniej więcej 0.5 dkg). Po sfermentowaniu, delikatnie zlewam do butelek. Uwaga: ostrożnie, bo to zwykle silnie gazowany napój, ale schłodzony, cudowny jest na upalne, letnie dni. 🙂  Gotowy napój przybiera barwę różową 🙂 , jest to spowodowane antocyjanami które przechodząc do napoju, najpierw zmieniają kolor płatów na biały, a następnie kolor “winka” na różowy 🙂

mg

Bibliografia :

Zioła z Apteki Natury – praca zbiorowa, Mała Księga Ziół – Anna Mazerant- Leszkowska.

Medycyna Dawna i Współczesna dr Henryk Różański

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.