Ziarnopłon wiosenny,śliczny, uśmiechnięty :)
Ziarnopłon wiosenny Ranunculus ficaria L. (Ficaria verna Huds.),często spotykam go ukrytego parowie, pod krzakami, wzdłuż leśnej dróżki.
Jeden z najwcześniejszych kwiatków 🙂 wiosennych. Można go spotkać rozzłoconego nawet na początku marca. Ziarnopłon należy do rodziny jaskrowatych.
Surowcem zielarskim jest ziele Herba Ficariae. W medycynie ludowej używa się zarówno ziela suszonego jak i świeżego wraz z kwiatkami.
Taki śliczny, mówiąc szczerze nigdy nie mogę obok niego przejść obojętnie 🙂 . Mruga do mnie zawadiacko i porusza tymi swymi żółciutkimi płateczkami.
Poprzez swój bogaty skład, między innymi flawonoidy (kemferol, kwercetyna), saponiny, kwasy organiczne, glikozydy i wiele innych, wykazuje ta roślinka wiosenna wiele leczniczych właściwości.
Ziarnopłon wiosenny ma działanie między innymi silnie antybiotyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, pierwotniakobójcze.
Trzeba zaznaczyć, że zawartość w jaskrowatych, anemoniny i protoanemoniny, może powodować uczulenie, drażnić błony śluzowe i skórę. Powodować świąd, rumień, wysypkę czy biegunkę. Jak podaje literatura, objawy takie występują po spożyciu niektórych jaskrów i zawilców.
W omawianym przeze mnie Ziarnopłonie Ficaria verna, jest tylko niewielka ilość toksycznych substancji.
Wedle dr Henryka Różańskiego, Ziarnopłon wiosenny wchodzi w skład sałatek wiosennych, mających działanie oczyszczające i odtruwające.
Przygotowuje się z niego też wiele preparatów ziołowych o charakterze doustnym.
Jak podaje literatura, nalewka z Ziarnopłonu wedle tradycji medycyny ludowej ma działanie przeciwreumatyczne, odtruwające i antyseptyczne.
Zewnętrznie łagodzi dolegliwości związane z ukąszeniem owadów, likwidując świąd i opuchnięcia. Przykładając rozgniecione ziele Ziarnopłonu, lub używając jego soku obkładać można i łagodzić dolegliwości reumatyczne, obrzmiałe części ciała.
Stosować można Ziarnopłon w leczeniu owrzodzeń, tocznia, łuszczycy.
Zapobiega również łysieniu plackowatemu.
Sałatka wczesnowiosenna :
Ziarnopłon, pokrzywa młoda, bluszczyk kurdybanek, rzeżucha- ja skrapiam lekko cytryną, rozrywam ziółka rękami, odrobina soli, jogurt, tarta rzodkiewka. Czasami dodaje taki mix do sałaty lub do innych potraw.
Jak zrobić napar z Ziarnopłonu ?
Na jedną szklankę wrzątku wrzucamy 1 łyżkę ziela. Przykrywamy i parzymy około ½ godziny. Wykorzystujemy napar do łagodzenia stanów zapalnych w artretyzmie, reumatyzmie. Przy obrzękach, w kuracjach oczyszczających, moczopędnie.
Zewnętrznie można skutecznie wykorzystać napar do okładów bolących stawów, do przysączków na wypryski, trądzik owrzodzenia, do płukanek wzmacniających włosy, do nasiadówek w hemoroidach.
Zbierajmy sobie Ziarnopłon żółciutki w naturze, bo w zielarniach bardzo rzadko bywa. 🙂
Wiosenne linki 🙂 http://zielarnia.com.pl/mniszek-lekarski-radix-taraxaci-mlecz-dmuchawiec-brodawnik-tyle-nazw-ile-pozytku-z-niego/
Mg
Uwaga:
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.