Starzec Jakubek ( ( Senecio jacobaea L) czyli co potrafią rośliny

Starzec Jakubek ( Senecio jacobaea L)

Mieszkam w pięknej okolicy Parku Ojcowskiego, którego otulina jak również pobliskie łąki, bogactwem ziół oszałamiają i wprowadzają w niewypowiedziany zachwyt.
Na swoich ścieżkach napotykam często na pięknie wyglądający kwiat o złocistych płatkach i brązowawo żółtych środkach. Wysokie łodygi delikatnie uginają się pod podmuchami wiatru. To Starzec Jakubek (Senecio Jacobaea), należący do rodziny astrowatych, nazwany tak zapewne ze względu na to, iż pełnia jego kwitnienia, przypada na święto Św. Jakuba, to jest na 25 lipca. 🙂

Starzec jakubek

Niezmiernie był w ziołolecznictwie ludowym popularny, chociażby ze względu na powszechność jego występowania. Robiono z niego nalewki, parzono zarówno świeże jak i suszone ziele.
Starzec Jakubek wedle medycyny ludowej wykazywał własności:
– przeciwkrwotoczne (przy np. nadmiernych krwawieniach menstruacyjnych)
– obniżające ciśnienie krwi
– przeciwskurczowe (przy skurczach żołądka, kolkach jelitowych itp.)
– moczopędne
– wspomagające funkcje wątroby

Stosowano Starca bardzo powszechnie, lecz badania bardziej wnikliwe nad jego składem, wskazały na niebezpieczeństwo zatruć, czy też działań kancerogennych (rakotwórczych) i hepatotoksycznych.

Zawarte w Starcu alkaloidy pirolizydynowe powodują jego bardzo toksyczne działanie. Na przykład dawki od 50-200g/kg masy ciała są dla koni czy też bydła już dawka śmiertelną. Równie niebezpieczną i śmiertelną może okazać się również ta roślinka dla naszych przyjaciół- psów i kotów.
Współcześni zielarze stosują Starca Jakubka do mieszanek, ale są to kuracje bardzo krótkotrwałe i przeprowadzane pod kontrolą doświadczonego zielarza.

Alkaloidy pirolizydynowe występują również w innych ziołach takich jak np. żywokost », żmijowiec, ogórecznik, lepiężnik », podbiał czy farbownik, jednakoż są w nich tak nieznacznych ilościach, niemalże w śladowych, że w kuracjach ziołowych praktycznie nie mogą wykazywać toksycznego działania. Chociaż tak przy stosowaniu lepiężnika, jak i żywokostu, zawsze należy zachować ostrożność i trzymać się zalecanych dawek.

W jakiej formie stosowano Starca Jakubka (Senecio jacobeae)?
Otóż najczęściej sporządzano nalewki ze świeżego ziela i stosowano około 40 kropli nalewki 1-3 razy dziennie. Nalewka sporządzana była w proporcjach 1-5 na spirytusie (Tinctura Jacobaeae).

Napar przygotowywało się z 30g surowca na 1 szklankę wrzątku i pito 2 razy dziennie po jedne szklance. Receptura dotyczy świeżego ziela Senecio . Suszu dajemy do naparu 5-10g na szklankę wrzątku.

Uwaga: Starzec Jakubek absolutnie nie jest wskazany dla kobiet ciężarnych i kobiet karmiących. Absolutnie nie podawać zwierzakom, może powodować marskość wątroby, zatrucia, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, obrzęk dróg żółciowych.

Starzec Jakubek piękny i groźny

Starzec Jakubek ( Senecio jacobaea) jest niewątpliwie ozdobą naszych łąk, parowów ale jednocześnie stanowi fantastyczny przykład, jakie niebezpieczne moce kryją w sobie zioła i jak z wielkim szacunkiem winnyśmy się do nich odnosić. „Chwast” to nie brzmi zbyt ładnie, każdy z tych „chwastów” to rośliny o zdolnościach które mogą mocno nas zadziwić, uratować nasze zdrowie, czy wspomóc nas w naszych codziennych słabościach, lub być cichym …”zabójcą” . 🙂 Respekt zatem czujmy i podziw dla roślin, z szacunkiem i odpowiednią wiedzą do nich podchodźmy.

 

 

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!!

 

 

MZ

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.