Niecierpek – Impatiens parviflora De Condolle.- drobnokwiatowy- lokator z mojego ogródka :)
Mam go w ogródku setki, porasta moją skarpę, wpierw zieleniąc się w gąszczu liści, potem wypuszczając delikatne łodygi zakończone drobniutkimi, wiotkimi kwiatkami w kolorze żółtym. Ma jedną wadę, rozsiewa się niebotycznie a ziarenka jego przy byle dmuchnięciu rozsypują się wokół. 🙂
Zastanawiałam się czy ta plenna niezmiernie roślinka, ma jakieś własności lecznicze.
Pogrzebałam w moich mądrych książkach i cóż się okazało ? Otóż mam w ogródku całkiem „niezłe ziółko” 🙂 . Już moja Babcia w swoich zapiskach, odziedziczonych po swojej rodzinie (po kądzieli oczywiście), wspomina o cudownych, uzdrawiających mocach tej roślinki. Gatunków niecierpka jest dużo i wszystkie one mają działanie lecznicze. Wspólną ich cechą jest to , że nie cierpią otwartego słońca 🙂 stąd ich nazwa.
Niecierpka można zbierać w czasie jego kwitnienia i owocowania. Owoce niecierpka można zbierać zarówno w trakcie jak i przed dojrzewaniem. Suszy się go w cieniu, podczas suszenia owoców, niecierpek będzie się „pozbywał” nasionek. Owoce wraz z nasionami przed dalszą obróbką muszą być dokładnie roztarte. Najlepiej sprawdza się w tym celu moździerz.
Bardzo ceniony w medycynie ludowej jest olej z nasion niecierpka bardzo bogaty w witaminę F i fitosterole.
Jak działa niecierpek i w jaki dolegliwościach się go poleca?
Otóż niecierpek wykazuje działanie:
- diuretyczne ( moczopędne),
- rozkurczowe,
- przeciwreumatyczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwmiażdżycowe.
Ponadto polecany jest:
- w schorzeniach nerek,
- serca,
- w grzybicach,
- w alergiach,
- w problemach skórnych,
- w toczniu,
- łuszczycy,
- w atopowym zapaleniu skóry,
- działa również antyandrogennie.
- stosowany w trądziku,
- w chorobach spowodowanych autoagresją immunologiczną.
Maceraty olejowe doskonałe są do pielęgnacji skóry z problemami.
Niecierpek jest wskazany w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Wodno- alkoholowe wyciągi hamują między innymi przerost gruczołu krokowego, przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek, powstrzymują stany zapalne w skórze, w układzie moczowym a także w układzie rozrodczym czy też pokarmowym.
Maceraty regulują przemianę materii, przyśpieszają wypróżnianie.
Bardzo skuteczna jest nalewka z owoców niecierpka przy leczeniu trądziku.
Napary leczą zaś zapalenie oczu, między innymi spojówek, poprzez przykładanie kompresików.
Napary z kwiatków niecierpka są polecane do pielęgnacji włosów, nadają im złocisty odcień.
Moja Babcia używała świeżych liści , rozcierając je uprzednio, do łagodzenia objawów stłuczeń, ukąszeń owadów oraz zadrapań czy obtarć skóry. Pamiętam, że kiedyś wpadłam w pokrzywy, parząc się niemiłosiernie, Babcia użyła roztartych liści do złagodzenia poparzeń pokrzywowych 🙂
Ma zastosowanie niecierpek również w kuchni. Ja dodaję kwiatuszki niecierpkowe do sałatek, deserów, ciast. Niedojrzałe nasionka mają smak delikatnie waniliowy, można je dodawać do budyniu,mleka , zjadać na surowo (zawierają bardzo dużo substancji białkowych).
Oto przykład na zrobienie naparu z niecierpka : potrzeba nam 1 łyżkę ziela suchego albo świeżego lub pędów z kwiatami i owocami lub samych owoców, surowiec winien być wcześniej rozdrobniony. Zalewamy go szklanką wrzątku , przykrywamy i odstawiamy na 25-30 minut. Po tym czasie odcedzamy przez sitko. Pijemy napar 1-2 razy dziennie po około 200 ml. Napar można podawać dzieciom od 2 roku życia łyżkami. Można zużyć do okładów na skórę lub w stanach zapalnych oczu. Można napar wykonać również, parząc ziele niecierpka w mleku. 🙂 (Wg.Dr Henryka Różańskiego).
Jak zrobić wyciąg alkoholowy na owocach niecierpka?
Musimy zebrać około 100g świeżych lub ususzonych owoców niecierpka, rozetrzeć je w moździeżu, najlepiej się do tego nadaje. Potem zalewamy je ciepłym alkoholem około 40 % w ilości 300ml. Trzymamy nasz macerat dwa tygodnie, po czym przecedzamy przez gęstą gazę. Taki wyciąg zażywa się 1-2 razy dziennie po 5-10 ml. Można go rozpuszczać w mleku. Wyciąg znajduje zastosowanie w chorobach skóry, przy schorzeniach prostaty, w dysfunkcjach na tle chorób autoimmunologicznych.
Czas optymalnego stosowania to 2-3 miesiące. Można wyciąg wcierać we włosy (raz w tygodniu), w celu zapobiegania wypadaniu włosów i ich regeneracji i wzmocnienia. Moja Babcia jak pamiętam, latem myła włosy w naparze z niecierpka ze świeżych liści i kwiatów, a zimą z suszonych. 🙂
Szukajcie go w lasach, wilgotnych parowach, w miejscach zacienionych, w towarzystwie cień dających drzew. 🙂
Ciekawe ziółko: http://zielarnia.com.pl/nostrzyk-nozderek-zoltawy/
MG
Opracowano w oparciu między innymi : Wikipedia, Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański
Oraz o rodzinne zapiski 🙂 z lat bardzo dawnych 🙂
Uwaga!
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.