Bazylika w Miechowie, przed wejściem

Kolegiata Grobu Pańskiego w Miechowie…refleksje po podróży w przeszłość

Odwiedzenie miechowskiej Bazyliki, polecam wszystkim kochającym Historię Polski, wierzących i zdystansowanych od Wiary, ale rozmiłowanych w pięknych, tchnących dawnymi wiekami miejscach.
Kolegiata, wedle przekazów ufundowana została przez Rycerza Jaksę z Miechowa, w XII wieku. Postać historycznie udokumentowana, jeszcze oczekuje na dokładną swoją biografię. Co wiemy na pewno? Możnowładca należał zapewne do rodu Świebodziców-Gryfitów. Imię Jaksa to słowiańskie synonimy Lazko, Laczon, Lakza lub być może lekko „zesłowańszczone” imię Jakub?
Będąc w Ziemi Świętej, w około 1162 r został przyjęty do Zakonu Stróżów Grobu Pańskiego, znanego pod nazwą Bożogrobców. Powróciwszy szczęśliwie do ziem swoich, utworzył pierwszą Wspólnotę Bożogrobców, z jednoczesnym zamysłem zbudowania repliki Grobu Pańskiego i Kościoła, obecnej Bazyliki. I tak idea Rycerza z XII wieku przyczyniła się do powstania tego, co cieszy nasze oczy obecnie, co podziwiamy w skupieniu i co pozwala nam się przenieść w czasy tak odległe. Dla mnie dotknięcie ponad 800 letnich murów pozwala usłyszeć szeptem opowiadane historie niezwykłe, dawno minione. Wystarczy przymknąć oczy aby ujrzeć uwijających się murarzy, mistrzów rzeźbiarskich i ich czeladników, usłyszeć szelest szat i szepty podziwu dla ich kunsztu, gapiów sprzed wieków.

W średniowieczu, gdy XII wieku Muzułmanie zajęli Jerozolimę, tysiące pielgrzymów odwiedzało Kolegiatę w Miechowie, modląc się przed Grobem Pańskim, odwzorowanym na oryginale z Jerozolimy. Było to jedyne miejsce w chrześcijańskim świecie, które przyciągało pielgrzymujących a pieczę nad nim sprawowali Bożogrobcy.

Bazylika w Miechowie, przed wejściem

Bazylika w Miechowie

 

przed wejsciem do Bazyliki w Miechowie

Na dziedzińcu Bazyliki Grobu Pańskiego

zwieńczenie dachu w Bazylice Grobu Pańskiego

Bazylika w Miechowie

 

 

stare organy w Bazylice Grobu Pańskiego

Średniowieczne Organy w Bazylice w Miechowie

kopia Grobu Pańskiego w Miechowie

Krypta Grobu Pańskiego w Miechowie

polichromia, freski w Bazylice w Miechowie

Przepiękna polichromia na sklepieniu nawy bocznej z Grobem Pańskim.

Przecudny Ołtarz Najświętszej Panny w Miechowie

Ołtarz Matki Bożej w Bazylice Grobu Pańskiego w Miechowie

ołtarz w Bazylice miechowskiej

Ołtarz Główny Bazyliki Grobu Pańskiego

przedsionek Bazyliki w Miechowie

W przedsionku Bazyliki

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
754