Pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum L.)- magiczny kwiat :)

Pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum L.)magiczny kwiat 🙂

Wędrując sobie po lesie, a raczej jego skrajem dostrzegłam prześliczne krzaczki kwieciem obsypane, niezwykłym, dwoma kolorami się mieniącym.

Fiolet ze złotem się w nich przeplata, jak zaklęci kochankowie, w jednym uścisku. 🙂

To Pszeniec gajowy, z dawna zwany też Dzień i Noc ( swoimi kolorami zapewne spowodowana nazwa jego), na rubieżach zaś wschodnich zwany jest Pszeniec, Iwan i Mawka (rusałka).

Jest Pszeniec od wieków związany ze świętem Kupały, bo jakoby miał w postaci swojej, zaklętych kochanków, nieszczęśliwych zresztą w tej swojej miłości, Kupałę i Kostromę.

Niezwykła zresztą jest ta legenda, ale o niej innym razem opowiem. 🙂

Medycyna ludowa, mądrością swoją wielka, wiekami ugruntowana wiedza o zielnych tajemnicach i w Przeńcu gajowym zastosowanie uwidziała sobie. 🙂

Zastosowanie swoje Pszeniec w niej znalazł w leczeniu reumatyzmu, egzemy, choroby serca i przewodu pokarmowego, rozgniatając świeże ziele zaś, przykładając je na rany, skutecznie je lecz.

Stosowano z Pszeńca wywary, używano go też do pozbywania się owadów.

Badania nad Pszeńcem wykazały jego doskonałe własności przeciwzapalne i gojąco-kojące.

Pszeniec w swym składzie zawiera między innymi aukubinę, glikozyd którego zawiera np. Babka zwyczajna (Plantaginis maioris folium)», ma on właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne. Był on w medycynie ludowej , stosowany też osłonowo w schorzeniach wątroby.

Ponoć działa Pszeniec również (jak podają dawne źródła), przeciwko truciznom zawartym na przykład w muchomorze sromotnikowym.

Poważany był też Pszeniec w „przyciąganiu miłości”, zwłaszcza najbardziej skuteczny w tej materii pono jest wtedy, kiedy ciało całe się zielem natrze. 🙂

Jak podają stare zapiski, Pszeniec gajowy jest najbardziej aktywny, gdy się macerat z niego z wody chłodnej zrobi, z powodu zapewne tego, iż aukubina wrażliwa niemiernie jest na temperaturę.

Obecnie z niewiadomych do końca przyczyn zaklasyfikowano zioła Pszeńca do roślin trujących (?).

Nie spotkamy go w zielarniach ani aptekach, Rozglądajmy się za Pszeńcem na wyprawach do lasu, na jego skraju, w zagajnikach i parowach. Nie zrywajmy go, jest piękny i niezwykły. Patrząc na niego wspomnijmy nieszczęśliwą miłość Kupały i Kostromy 🙂 🙂

MG

Legenda 🙂 http://zielarnia.com.pl/legenda-o-pszencu-gajowym-melampyrum-nemorosum-l-z-cyklu-zielne-opowiesci/

Siedmiopałecznik zobaczcie koniecznie 🙂 http://zielarnia.com.pl/siedmiopalecznik-blotnycomarum-palustre-linnesabelnik-naszurokliwylakowy-lekarz/

 

 

 

Uwaga: 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

One Commentto Pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum L.)- magiczny kwiat :)

  1. […] Pszeniec gajowy : http://zielarnia.com.pl/pszeniec-gajowy-melampyrum-nemorosum-l-magiczny-kwiat/ […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.