Nostrzyk , nozderek żółtawy

Nostrzyk, nozderek żółtawy ziółko całkiem poważne a nie do zabawy. 

Wiersze i wierszyki. „Zbiór wierszyków rodzinnych”

Nostrzyk lekarski (Melilotus officinalis)», barkun,tatarska trawa spotkać go można idąc spacerkiem przez łąki, pola i miedze. Kochają go pszczoły pracowite, a w gospodarstwach był miast lawendy» używany na mole.

W swym składzie zawiera między innymi kumarynę, melilotynę, garbniki , falavonoidy.

Używany od zawsze zewnętrznie do okładów, płukanek, przemywań.

Działa przy zapaleniach  żył, korzystnie na ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza krzepliwość krwi, używany przy leczeniu zastojów żylnych. Nostrzyk jak wykazały badania wywiera działanie rozkurczowe na mięśnie gladkie układu oddechowego, wydalniczego jak również przewodu pokarmowego.

Wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowo, stosowany w zatorach, usprawnia krążenie krwi i limfy.

nostrzyk

Wykazano korzystne działanie Nostrzyka na serce, układ nerwowy, działa moczopędnie, odtruwająco, reguluje przemianę materii i wypróżnienia.

Jak podają stare przekazy skuteczny jest Nostrzyk  w leczeniu owrzodzeń skóry, ropni jak również dolegliwości reumatycznych .

Stara receptura mówi:

Przy bolesnym reumatyzmie wziąć po 3 łyżki bożego drzewka, kwiatów krwawnika, ziela nostrzyka, lipy suszonej (kwiat), 3-4 l wrzątku, 5 porcji mieszanki wsypać do wrzątku, przykryć i pozostawić na 1/2 godziny. Napar przecedzić , do wanny wlać, woda w wannie o temperaturze ciała powinna być. Leżeć w tej kąpieli od 25 minut do 1/2 godziny. Korzystać 2 razy w tygodniu.

Można też napar z nostrzyka  (Infunsum Meliloti) przygotować na 1 szklankę wrzącej wody 1 łyżka ziela nostrzyka, przykryć i parzyć około 40 minut, przecedzić i pić 2 razy za dnia po około 0,5 szklanki naparu.

 

 

MG

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

One Commentto Nostrzyk , nozderek żółtawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki uzytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
654