Nagietek , rozpostarł swe kwiaty w porannej godzinie, dzionek ten zapewne z pogody zasłynie :)

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)» , cieszył się od dawna sympatią człowieka, uważany był również jako naturalny barometr. (Jak w tytule mówi o nim rymowanka). 🙂

Nagietek w naturze, w stanie dzikim  nie występuje prawie w ogóle. Pochodzi z obszaru Morza Sródziemnego. Jest jednym z najbardziej ulubionych kwiatów ozdobnych, cieszących nasze oczy w ogrodach, na balkonach czy w mieszkaniach. Nazywany jest potocznie stulikiem, pazurkiem. Kolor kwiatów jest od żółtego do ciemnopomarańczowego . Znany i doceniany jest nagietek od wieków, pierwsze zapisy o jego działaniu sięgają XII wieku.

Nagietek lekarski należy do najbardziej niezwykłych ziół leczniczych. Walory lecznicze wykazuje tylko nagietek o ciemnopomarańczowych kwiatach. Odmiana o żółtym zabarwieniu zawiera śladowe ilości substancji czynnych i nie jest wykorzystywana w lecznictwie.

Lubią nagietek nie tylko ludzie, ale nasze małe przyjaciółki, pszczoły licznie zlatują do jego miododajnych kwiatków.

W medycynie ludowej przez długi czas ludzie spożywali łodygi i liście nagietka, używając ich jako jarzyny. Podświadomie wykorzystywane były walory bakteriobójcze olejków zawartych w tych częściach rośliny.

nagietek-lekarski

Obecnie w lecznictwie wykorzystywane są koszyczki nagietkowe. Ich bogaty skład (roślinne hormony, flawonoidy, fitoncydy, gorycze, żywice roślinne, karoten i wiele innych) powoduje, że Calendula officinalis – nagietek znajduje zastosowanie między innymi w :

  • bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu,
  • w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego (wrzody, stany skurczowe żołądka) .
  • Napar z kwiatów nagietka wspomaga wydzielanie żółci,
  • jest również nieoceniony dla osób z niedokwaśnością.
  • Wzmaga siły odpornościowe organizmu, szczególnie po operacjach żołądka.

Wykorzystując fakt , iż niektóre substancje czynne zawarte z nagietku ie ulegają rozkładowi i praktycznie w niezmienionej formie opuszczają organizm , wykorzystuje się tę własność do leczenia schorzeń układu moczowego.

Nagietek ma działanie oczyszczające, uspakajające ale  i obniżające ciśnienie krwi.

Ma ten kwiatek o pomarańczowych płatkach i nieszczególnie miłym zapachu moc niezwykłych właściwości, również i tych do wykorzystania zewnętrznego. Napary z koszyczka nagietka w połączeniu z rumiankiem, cudownie łagodzą zmiany skórne, zapalenia i owrzodzenia skóry, oparzenia, „jęczmienie”, przyspieszają gojenie się ran.

Można łączyć nagietek z arniką, krwawnikiem sporządzając napary zapobiegające rozwojowi paciorkowców i gronkowców. Nagietek znalazł również zastosowanie w leczeniu „kobiecych dolegliwości” takich jak np. rzęsistek pochwowy.

Współcześnie można go stosować w profilaktyce nowotworowej.

Ta cudowna roślinka lecznicza została wykorzystana i w kuchni . Można nagietkiem barwić masło, sery, dodawać nawet do ciasta.

Oto przykład naparu z nagietka: wziąć 2 łyżki suchego nagietkowego koszyczka, zalać 2 szklankami wrzątku , zaparzyć pod przykryciem 15 minut, stosować do przemywań skóry zmienionej chorobowo, owrzodzeń, trądziku, na rany, na oczy, do płukania części intymnych. Obecnie istnieje cała gama kremów leczniczych, balsamów z nagietka,  zawierających czyste ekstrakty z nagietka (Calendula officinalis)..

Można też doustnie na stany zapalne przewodu pokarmowego, oraz w celu detoksykacji i oczyszczenia organizmu. Pije się wtedy około 100ml naparu w ciągu dnia.

Stare przepisy podają również, że można przygotować napar z nagietka na mleku, z  miodem, przy przeziębieniach, grypie, kaszlu .

Mocne napary stosuje się też przy zapaleniach gardła, nadżerkach, do płukania jamy ustnej.

No cóż , oto i kolejny,  „mały” Wielki Cud Natury 🙂

MG

 

 

Czy wiesz coś więcej o kukliku? :  http://zielarnia.com.pl/kuklik-nie-tylko-ladny-kwiatek/

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

One Commentto Nagietek , rozpostarł swe kwiaty w porannej godzinie, dzionek ten zapewne z pogody zasłynie :)

  1. […] Mieszamy po 20 g kwiatków Stokrotki, krwawnika,babki lancetowatej,szałwii,kwiatów nagietka». […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
788