Vita znaczy życie, co nie co o witaminach…

owoce_0088

Wpływ na nasze zdrowie i życie witamin odkryto dopiero na początku XX wieku. Do tamtej pory uważano, że najważniejsze dla nas są białka i węglowodany. Witaminy stanowią grupę związków organicznych bez których organizm nie mógłby syntetyzować składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem, ale też nie mógłby zamieniać ich w – energię. Witaminy są nam niezbędne do życia, bez nich nasze organizmy po prostu by zanikały, starzały się w bardzo szybkim tempie, chorowały i słabły. Witaminy są nam niezbędne tak jak jak powietrze, woda.

Współczesny rozwój cywilizacyjny spowodował, że w pożywieniu „przemysłowo produkowanym” , niejednokrotnie brakuje naturalnych witamin, giną one w procesie głębokiego przetwarzania żywności i jej nadmiernego zchemizowania (reakcje). Wobec tego faktu często „sztucznie „ się uzupełnia witaminy i minerały substancjami syntetyzowanymi ( nie naturalnymi). Powoduje to, że albo nadmiar ich może odkładać się w organizmie i kumulować co może się okazać bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ niejednokrotnie uzupełniamy naszą dietę dodatkowo w witaminy „pigułkowe” też syntetyczne, albo popadamy w awitaminozę (brak witamin) ze względu na bardzo nikłą bioprzyswajalność syntetyków, które obce są naszym organizmom.

Naturalne witaminy powinny być obecne w naszej diecie codziennie. Źródłem witamin są owoce, warzywa, jarzyny. Pamiętajmy, iż witamin naturalnych raczej przedawkować się nie da. Są bliskie nam bo i my jesteśmy naturą samą w sobie i stanowimy (o czym zapominamy) cząstkę całego ekosystemu na Ziemi. Wszystkie substancje biologicznie czynne zawarte w naturalnym pożywieniu, ziołach,czy roślinach leczniczych są bardziej przyjazne nam, bardziej nasze organizmy je „lubią” i zachowując swój rytm wpływają na nasze zdrowie.

Witaminy naturalne występują zawsze w otoczeniu innych substancji, które zwiększają ich przyswajalność. Niektóre z witamin są przyswajalne tylko w obecności tłuszczów, do nich należą witaminy  A, K, E, D, ponieważ dostając się do organizmu korzystają z tłuszczów zawartych w naszych tkankach nie jest konieczne ich przyjmowanie codziennie, natomiast witaminy z grupy B oraz witamina C nie są magazynowane przez organizm, należałoby je uzupełniać systematycznie.

Dostępne są na rynku witaminy i minerały naturalne w postaci tabletek, tam dawki tychże witamin są dokładnie ustalone pod względem dobowego zapotrzebowania. Wskazane w stanach chronicznych osłabień, antybiotykoterapii, niewłaściwej diety, w porach roku zwykle wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną są doskonałą alternatywą dla niewystarczającego dostarczania witamin i minerałów w diecie.

Pamiętajmy, witaminy naturalne zawsze będą droższe i to znacznie od ich syntetytcznych, masowo produkowanych odpowiedników.

jablka_0098

MG

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.