Vita znaczy życie, co nie co o witaminach…

owoce_0088

Wpływ na nasze zdrowie i życie witamin odkryto dopiero na początku XX wieku. Do tamtej pory uważano, że najważniejsze dla nas są białka i węglowodany. Witaminy stanowią grupę związków organicznych bez których organizm nie mógłby syntetyzować składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem, ale też nie mógłby zamieniać ich w – energię. Witaminy są nam niezbędne do życia, bez nich nasze organizmy po prostu by zanikały, starzały się w bardzo szybkim tempie, chorowały i słabły. Witaminy są nam niezbędne tak jak jak powietrze, woda.

Współczesny rozwój cywilizacyjny spowodował, że w pożywieniu „przemysłowo produkowanym” , niejednokrotnie brakuje naturalnych witamin, giną one w procesie głębokiego przetwarzania żywności i jej nadmiernego zchemizowania (reakcje). Wobec tego faktu często „sztucznie „ się uzupełnia witaminy i minerały substancjami syntetyzowanymi ( nie naturalnymi). Powoduje to, że albo nadmiar ich może odkładać się w organizmie i kumulować co może się okazać bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ niejednokrotnie uzupełniamy naszą dietę dodatkowo w witaminy „pigułkowe” też syntetyczne, albo popadamy w awitaminozę (brak witamin) ze względu na bardzo nikłą bioprzyswajalność syntetyków, które obce są naszym organizmom.

Naturalne witaminy powinny być obecne w naszej diecie codziennie. Źródłem witamin są owoce, warzywa, jarzyny. Pamiętajmy, iż witamin naturalnych raczej przedawkować się nie da. Są bliskie nam bo i my jesteśmy naturą samą w sobie i stanowimy (o czym zapominamy) cząstkę całego ekosystemu na Ziemi. Wszystkie substancje biologicznie czynne zawarte w naturalnym pożywieniu, ziołach,czy roślinach leczniczych są bardziej przyjazne nam, bardziej nasze organizmy je „lubią” i zachowując swój rytm wpływają na nasze zdrowie.

Witaminy naturalne występują zawsze w otoczeniu innych substancji, które zwiększają ich przyswajalność. Niektóre z witamin są przyswajalne tylko w obecności tłuszczów, do nich należą witaminy  A, K, E, D, ponieważ dostając się do organizmu korzystają z tłuszczów zawartych w naszych tkankach nie jest konieczne ich przyjmowanie codziennie, natomiast witaminy z grupy B oraz witamina C nie są magazynowane przez organizm, należałoby je uzupełniać systematycznie.

Dostępne są na rynku witaminy i minerały naturalne w postaci tabletek, tam dawki tychże witamin są dokładnie ustalone pod względem dobowego zapotrzebowania. Wskazane w stanach chronicznych osłabień, antybiotykoterapii, niewłaściwej diety, w porach roku zwykle wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną są doskonałą alternatywą dla niewystarczającego dostarczania witamin i minerałów w diecie.

Pamiętajmy, witaminy naturalne zawsze będą droższe i to znacznie od ich syntetytcznych, masowo produkowanych odpowiedników.

jablka_0098

MG

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
692