Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)- nadzwyczajne działanie niezwyczajnej pokrzywy. :)

Co piszą stare zielniki ? Cytat: „ Pokrzywa pędzi mocz, przeczyszcza krew, uchyla gorączkę. Oczyszcza organizm , a żołądek z „ zaległych materyj”, rozpuszcza zaflegmienie w piersi.”

Surowcem zielarskim jest liść, ziele, korzeń i nasiona Pokrzywy».

Co zawiera w swoim składzie Pokrzywa»?

Witaminę C, witaminę K, sole mineralne, kwas mrówkowy, chlorofil, karoteny, żelazo. Dawniej, na wiosnę była ratunkiem witaminowym po jałowej zimie. Posiada Pokrzywa witaminy C więcej aniżeli czarna porzeczka. Witaminy B2 też posiada w ilości absolutnie nie śladowej 🙂 .

Pokrzywa ma działanie:

  • usprawniające przemianę materii,
  • mocno detoksykujące,
  • moczopędne i oczyszczające,
  • przeciwgośćcowe,
  • przeciwbiegunkowe.
  • Zaleca się picie pokrzywy osobom ze skłonnościami do cukrzycy.
  • W wyniszczających chorobach , dawne zielniki polecają pić sok z pokrzywy z miodem pszczelim.

Ma Pokrzywa działanie krwiotwórcze ( zwiększa ilość hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi).

Pić Pokrzywę winni krwiodawcy, posiada dużo naturalnego, przez co w pełni przyswajalnego żelaza i innych mikroelementów.

Wykazuje działanie odmładzające, przeciwłupieżowe, wzmacniające cebulki włosów. Wskazane jest spożywanie pokrzywy w anemiach i awitaminozach.

pokrzywa

Wspomina się, że kto poparzy się pokrzywą, ten nie zazna reumatyzmu 🙂 Dawniej biczowano się łodygami pokrzywy, w stanach reumatycznych i artretycznych.

Ta popularna i niezmiernie plenna roślinka, jest skarbnicą zdrowia. Nie bójmy się zatem jej. Dajmy się od czasu do czasu poparzyć, tak dla zdrowia. 🙂

Jak sporządzać napary ?

Przy niedokrwistości (anemii) wziąć 50g :  pokrzywy)(Fol.Urticae), owoców dzikiej róży, po 25 g :  koszyczka rumianku (Anth. Chamommila), czarnej porzeczki liśći ( fol.Ribes nigrum), korzenia arcydzięgla (rad. Archangelica), korzenia mniszka(Rad.taraxaci), kłącza perzu ( Rhiz.Agropyri) 9 , tysiącznika zioła dokladnie wymieszać, wziąć 1 łyżeczkę od herbaty zalać szklanką wrzątku i parzyć od 15-20 minut pod przykryciem, przecedzić i pić 3 razy dnia po szklance (zioła dobrze cieple) .

Przy łysieniu plackowatym na przykład trzeba nam 50 g pokrzywy, liści brzozowych i po 25 g rumianku, lipy, melisy, mięty i perzu , dobrze wymieszać nasze ziółka . Brać po 1 łyżeczce mieszanki, zalać 1 szklanką wrzątku i naparzać około 20 minut pod przykryciem, pić szklankę naparu 2 razy dnia, Nie słodzić.

Niech pokrzywa, mniszek czy gojnik zastępuje nam jak najczęściej czarną herbatę. Polubmy ich smak, to smak naszych łąk , to smak zdrowia. 🙂

Polecam tez picie soku z pokrzywy, jest skarbnicą witamin, związków mineralnych.

Można jadać pokrzywę na sucho ( nie traci żadnych witamin), mieszać ją liściem szałwii lub orzecha zalewać wrzątkiem i parzyć 15-30 minut , lub zemleć i zażywać na sucho przeciw nadmiernej potliwości. (Po 2-3 łyżeczek).

MG

Oczyszczanie też zestawem lub np : http://zielarnia.com.pl/hercampuri-gentianella-nitida-harcapura-roslina-rodem-a-andow/

Pokrzywa kiedy zbierać ? http://zielarnia.com.pl/pokrzywa-jak-ja-zbierac-kiedy-i-jak-suszyc/

4 komentarzeto Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)- nadzwyczajne działanie niezwyczajnej pokrzywy. :)

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona przechowuje ustawienia przeglądarki użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych doświadczeń i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Europejskim rozporządzeniem o ochronie danych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śledzenia, w Twojej przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się , Nie zgadzam się
768