Kocimiętka ( Nepeta cataria) – o kocimiętce Labiatae słów kilka

Bardzo mnie owo ziółko Kocimiętki (Nepeta)» zainteresowało, bo jego nazwa i wygląd są niezmiernie dla mnie miłe. Już moja Św. Pamięci Babcia zawsze miała w doniczce kocimiętkę, a ziele ususzone w puszce. Jak mawiała : „ kocimiętki weź gałązkę, zgnieć i przyłóż na bolączkę”. To znaczy, rozgniatając świeże liście i łodygi kocimiętki mamy gotowy kompres roślinny na stłuczenia i siniaki. 🙂

Pochodzi nazwa naszej kocimiętki od Nepeti ( nazwa rzymskiego miasta) w którym uprawiano tą aromatyczną roślinkę.

Jest ziołem przyprawowym, idealnie nadającym się do dań mięsnych, sałatek i surówek.

Popularna jako herbaciany napar, w czasach, kiedy nie znano jeszcze w Europie herbaty chińskiej.

Jej niesłychanie intensywny aromat powoduje, że idealnie nadaję się na przykład do odstraszania insektów, komarów, pcheł a nawet jak podają zielniki – szczurów. Ulubiony to zapach za to dla kociaków, napycha się kocimiętką zabawki dla kociąt nasącza olejkiem „drapaczki”. Koty przepadają za aromatem tego ziółka. 🙂

kocimietkaKocimiętka ma szalenie bogaty skład fitochemiczny. Zawiera między innymi olejki eteryczne, witaminę C, gorycze, garbniki, irydoid nepetalakton. Substancje te, determinują działanie kocimiętki w zakresie bakteriobójczym, żółciopędnym, przeciwzapalnym, moczopędnym. W tradycji medycyny ludowej kocimiętka stosowana jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego o charakterze przewlekłym, w nawracających infekcjach układu oddechowego, w gorączce i zaziębieniu. Ponadto napar z kocimiętki wykazuje własności relaksujące i uspokajające.

Napary stosowane są też zewnętrznie usuwając stany zapalne skóry. Zielniki wspominają o jej skuteczności w katarach, w stanach zapalnych zatok (zmniejsza obrzęk i przekrwienie). Jest pomocna w astmie, stanach zapalnych gardła i krtani, grypie, w stanach zapalnych tchawicy.

Zawartość w kocimiętce substancji pod nazwą nepelactone, powoduje iż wypita przed snem filiżanka herbatki z kocimiętki sprawi, że nie będziemy mieć problemów z bezsennością 🙂

Jak sporządzić herbatkę z kocimiętki?

1 łyżeczkę świeżej lub suszonej kocimiętki, zalewamy 1 i ½ szklanki wrzącej wody i parzymy pod przykryciem około od 15 – 20 minut. Zawsze wypijamy napar ciepły! Można go dosmaczyć miodem lub sokiem domowej roboty. Herbatkę pijemy tak i na uspokojenie i sen jak i na przeziębienia i obniżenie temperatury. Skuteczna jest herbatka na mdłości, katar sienny. Dzieciom podajemy połowę dawki w małym kubeczku.

Zielniki wspominają też o szczególnych zdolnościach tej roślinki, a mianowicie suszone liście kocimiętki, palone jak tytoń, mogą powodować delikatne efekty halucynogenne. To też należy uważać z tym ziółkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

Zobacz też : http://zielarnia.com.pl/konopia-siewna-cannabis-sativa-l-co-z-nia-jaka-o-niej-prawda/

 

MG

Opracowano na podstawie między innymi : Wielka Księga Ziół- Lesley Bremness, Wymarzony Ogród.pl., Medycyna dawna i wsółczesna, dr.Henryk Różański.

oraz o rodzinne zielniki i zapiski 🙂

Uwaga:

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.