Kocimiętka ( Nepeta cataria) – o kocimiętce Labiatae słów kilka
Bardzo mnie owo ziółko Kocimiętki (Nepeta)» zainteresowało, bo jego nazwa i wygląd są niezmiernie dla mnie miłe. Już moja Św. Pamięci Babcia zawsze miała w doniczce kocimiętkę, a ziele ususzone w puszce. Jak mawiała : „ kocimiętki weź gałązkę, zgnieć i przyłóż na bolączkę”. To znaczy, rozgniatając świeże liście i łodygi kocimiętki mamy gotowy kompres roślinny na stłuczenia i siniaki. 🙂
Pochodzi nazwa naszej kocimiętki od Nepeti ( nazwa rzymskiego miasta) w którym uprawiano tą aromatyczną roślinkę.
Jest ziołem przyprawowym, idealnie nadającym się do dań mięsnych, sałatek i surówek.
Popularna jako herbaciany napar, w czasach, kiedy nie znano jeszcze w Europie herbaty chińskiej.
Jej niesłychanie intensywny aromat powoduje, że idealnie nadaję się na przykład do odstraszania insektów, komarów, pcheł a nawet jak podają zielniki – szczurów. Ulubiony to zapach za to dla kociaków, napycha się kocimiętką zabawki dla kociąt nasącza olejkiem „drapaczki”. Koty przepadają za aromatem tego ziółka. 🙂
Kocimiętka ma szalenie bogaty skład fitochemiczny. Zawiera między innymi olejki eteryczne, witaminę C, gorycze, garbniki, irydoid nepetalakton. Substancje te, determinują działanie kocimiętki w zakresie bakteriobójczym, żółciopędnym, przeciwzapalnym, moczopędnym. W tradycji medycyny ludowej kocimiętka stosowana jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego o charakterze przewlekłym, w nawracających infekcjach układu oddechowego, w gorączce i zaziębieniu. Ponadto napar z kocimiętki wykazuje własności relaksujące i uspokajające.
Napary stosowane są też zewnętrznie usuwając stany zapalne skóry. Zielniki wspominają o jej skuteczności w katarach, w stanach zapalnych zatok (zmniejsza obrzęk i przekrwienie). Jest pomocna w astmie, stanach zapalnych gardła i krtani, grypie, w stanach zapalnych tchawicy.
Zawartość w kocimiętce substancji pod nazwą nepelactone, powoduje iż wypita przed snem filiżanka herbatki z kocimiętki sprawi, że nie będziemy mieć problemów z bezsennością 🙂
Jak sporządzić herbatkę z kocimiętki?
1 łyżeczkę świeżej lub suszonej kocimiętki, zalewamy 1 i ½ szklanki wrzącej wody i parzymy pod przykryciem około od 15 – 20 minut. Zawsze wypijamy napar ciepły! Można go dosmaczyć miodem lub sokiem domowej roboty. Herbatkę pijemy tak i na uspokojenie i sen jak i na przeziębienia i obniżenie temperatury. Skuteczna jest herbatka na mdłości, katar sienny. Dzieciom podajemy połowę dawki w małym kubeczku.
Zielniki wspominają też o szczególnych zdolnościach tej roślinki, a mianowicie suszone liście kocimiętki, palone jak tytoń, mogą powodować delikatne efekty halucynogenne. To też należy uważać z tym ziółkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież.
Zobacz też : http://zielarnia.com.pl/konopia-siewna-cannabis-sativa-l-co-z-nia-jaka-o-niej-prawda/
MG
Opracowano na podstawie między innymi : Wielka Księga Ziół- Lesley Bremness, Wymarzony Ogród.pl., Medycyna dawna i wsółczesna, dr.Henryk Różański.
oraz o rodzinne zielniki i zapiski 🙂
Uwaga:
Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!
Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.