Ziarnopłon wiosenny,śliczny, uśmiechnięty :)

Ziarnopłon wiosenny Ranunculus ficaria L. (Ficaria verna Huds.),często spotykam go ukrytego parowie, pod krzakami, wzdłuż leśnej dróżki.

Jeden z najwcześniejszych kwiatków 🙂 wiosennych. Można go spotkać rozzłoconego nawet na początku marca. Ziarnopłon należy do rodziny jaskrowatych.

Surowcem zielarskim jest ziele Herba Ficariae. W medycynie ludowej używa się zarówno ziela suszonego jak i świeżego wraz z kwiatkami.

ziarnoplon1

Taki śliczny, mówiąc szczerze nigdy nie mogę obok niego przejść obojętnie 🙂 . Mruga do mnie zawadiacko i porusza tymi swymi żółciutkimi płateczkami.

Poprzez swój bogaty skład, między innymi flawonoidy (kemferol, kwercetyna), saponiny, kwasy organiczne, glikozydy i wiele innych, wykazuje ta roślinka wiosenna wiele leczniczych właściwości.

Ziarnopłon wiosenny ma działanie między innymi silnie antybiotyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, pierwotniakobójcze.

Trzeba zaznaczyć, że zawartość w jaskrowatych, anemoniny i protoanemoniny, może powodować uczulenie, drażnić błony śluzowe i skórę. Powodować świąd, rumień, wysypkę czy biegunkę. Jak podaje literatura, objawy takie występują po spożyciu niektórych jaskrów i zawilców.

W omawianym przeze mnie Ziarnopłonie Ficaria verna, jest tylko niewielka ilość toksycznych substancji.

Wedle dr Henryka Różańskiego, Ziarnopłon wiosenny wchodzi w skład sałatek wiosennych, mających działanie oczyszczające i odtruwające.

Przygotowuje się z niego też wiele preparatów ziołowych o charakterze doustnym.

Jak podaje literatura, nalewka z Ziarnopłonu wedle tradycji medycyny ludowej ma działanie przeciwreumatyczne, odtruwające i antyseptyczne.

Zewnętrznie łagodzi dolegliwości związane z ukąszeniem owadów, likwidując świąd i opuchnięcia. Przykładając rozgniecione ziele Ziarnopłonu, lub używając jego soku obkładać można i łagodzić dolegliwości reumatyczne, obrzmiałe części ciała.

ziarnoplon

Stosować można Ziarnopłon w leczeniu owrzodzeń, tocznia, łuszczycy.

Zapobiega również łysieniu plackowatemu.

Sałatka wczesnowiosenna :

Ziarnopłon, pokrzywa młoda, bluszczyk kurdybanek, rzeżucha- ja skrapiam lekko cytryną, rozrywam ziółka rękami, odrobina soli, jogurt, tarta rzodkiewka. Czasami dodaje taki mix do sałaty lub do innych potraw.

Jak zrobić napar z Ziarnopłonu ?

Na jedną szklankę wrzątku wrzucamy 1 łyżkę ziela. Przykrywamy i parzymy około ½ godziny. Wykorzystujemy napar do łagodzenia stanów zapalnych w artretyzmie, reumatyzmie. Przy obrzękach, w kuracjach oczyszczających, moczopędnie.

Zewnętrznie można skutecznie wykorzystać napar do okładów bolących stawów, do przysączków na wypryski, trądzik owrzodzenia, do płukanek wzmacniających włosy, do nasiadówek w hemoroidach.

Zbierajmy sobie Ziarnopłon żółciutki w naturze, bo w zielarniach bardzo rzadko bywa. 🙂

Wiosenne linki 🙂 http://zielarnia.com.pl/mniszek-lekarski-radix-taraxaci-mlecz-dmuchawiec-brodawnik-tyle-nazw-ile-pozytku-z-niego/

 

 

Mg

Uwaga: 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.