Wiesiołek dwuletni – ( Oenothera biennis ), magiczny olejek z wiesiołka

Czy wiecie, że korzeń wiesiołka dwuletniego można gotować, marynować i  że stanowi świetny dodatek do sałatek lub do napojów typu aperitif ?

U Indian zaś liście i łodygi wiesiołka, stanowiły popularne pożywienie.

A u nas ?

Kwitnie wiesiołek od połowy lata do wczesnej jesieni. O kwiatach żółtych, w nocy przyciągają one wzrok fosforyzującym blaskiem i upojnie słodkim aromatem.

Najcenniejsze w wiesiołku są jego nasionka. Zbiera się je, kiedy stają się w pełni dojrzałe. Wkłada się podówczas całe łodygi do toreb (papierowych z zasady) aby ziarenka osypały się do środka.

Nasionka wiesiołka dwuletniego ( Oenothera biennis ) suszymy w ciemnym i przewiewnym miejscu.

W składzie wiesiołka odnajdziemy fitosterole, kwasy, garbniki, flawonoidy, kauczuk oraz najcenniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe kwas gamma – linolenowy i kwas linolowy.wiesiolek1

Skupimy się na oleju zawartym w nasionkach wiesiołka dwuletniego.

Cóż takiego jest w tym oleju, że nieustannie zwracamy się ku niemu, żywiąc (niebezpodstawnie) nadzieje na ukojenie niektórych naszych bolączek zdrowotnych?

Otóż skład olejku już wskazuje na jego olbrzymie możliwości w zastosowaniach w schorzeniach układu krążenia. Stabilizuje poziom cholesterolu, jest jednym z czynników zwalczających miażdżycę naczyń, obniża ciśnienie krwi, wspomaga walkę z trójglicerydami, wzmacnia mięsień sercowy. Wspomaga regenerację komórek wątroby i nerek. Wpływa pozytywnie na jelita, łagodząc skutki zespołu jelita drażliwego.

Stosują go również chorzy na stwardnienie rozsiane.

Wpływa niezmiernie korzystnie na układ hormonalny, wspiera układ odpornościowy, znajdując zastosowanie w profilaktyce między innymi raka piersi, przerostu gruczołu krokowego (prostata).

W medycynie ludowej stosowany w walce z trądzikami, łuszczycą, atopowym zapaleniu skóry. Zmniejsza rogowacenie naskórka.

Stosowany z powodzeniem jest w neuropatii cukrzycowej, reumatyzmie, artretyzmie.

Delikatnie koi nasze nerwy ale najpełniej, odczuwają jego zbawienny wpływ, organizmy kobiet.

Łagodzi bóle menstruacyjne a w okresie menopauzy, łagodzi jej niekomfortowe objawy.

Nie zapominajmy o tej roślince i cudownych właściwościach jej nasionek 🙂

 Rośliny powiązane : http://zielarnia.com.pl/koniczyna-czerwona-trifolium-pratense-l-eliksir-kobiet/

http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/

mg

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!