Niecierpek – Impatiens parviflora De Condolle.- drobnokwiatowy- lokator z mojego ogródka :)

Mam go w ogródku setki, porasta moją skarpę, wpierw zieleniąc się w gąszczu liści, potem wypuszczając delikatne łodygi zakończone drobniutkimi, wiotkimi kwiatkami w kolorze żółtym. Ma jedną wadę, rozsiewa się niebotycznie a ziarenka jego przy byle dmuchnięciu rozsypują się wokół. 🙂

niecierpek pospolity

Zastanawiałam się czy ta plenna niezmiernie roślinka, ma jakieś własności lecznicze.

Pogrzebałam w moich mądrych książkach i cóż się okazało ? Otóż mam w ogródku całkiem „niezłe ziółko” 🙂 . Już moja Babcia w swoich zapiskach,  odziedziczonych po swojej rodzinie (po kądzieli oczywiście), wspomina o cudownych, uzdrawiających mocach tej roślinki.  Gatunków niecierpka jest dużo i wszystkie one mają działanie lecznicze. Wspólną ich cechą jest to , że nie cierpią otwartego słońca 🙂 stąd ich nazwa.

Niecierpka można zbierać w czasie jego kwitnienia i owocowania. Owoce niecierpka można zbierać zarówno w trakcie jak i przed dojrzewaniem. Suszy się go w cieniu, podczas suszenia owoców, niecierpek będzie się „pozbywał” nasionek. Owoce wraz z nasionami przed dalszą obróbką muszą być dokładnie roztarte. Najlepiej sprawdza się w tym celu moździerz.

Bardzo ceniony w medycynie ludowej jest olej z nasion niecierpka bardzo bogaty w witaminę F i fitosterole.

Jak działa niecierpek i w jaki dolegliwościach się go poleca?

Otóż niecierpek wykazuje działanie: 

  • diuretyczne ( moczopędne),
  • rozkurczowe,
  • przeciwreumatyczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwmiażdżycowe.

Ponadto polecany jest:

  • w schorzeniach nerek,
  • serca,
  • w grzybicach,
  • w alergiach,
  • w problemach skórnych,
  • w toczniu,
  • łuszczycy,
  • w atopowym zapaleniu skóry,
  • działa również antyandrogennie.
  • stosowany w trądziku,
  • w chorobach spowodowanych autoagresją immunologiczną.

Maceraty olejowe doskonałe są do pielęgnacji skóry z problemami.

Niecierpek jest wskazany w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Wodno- alkoholowe wyciągi hamują między innymi przerost gruczołu krokowego, przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek, powstrzymują stany zapalne w skórze, w układzie moczowym a także w układzie rozrodczym czy też pokarmowym.

Maceraty regulują przemianę materii, przyśpieszają wypróżnianie.

Bardzo skuteczna jest nalewka z owoców niecierpka przy leczeniu trądziku.

niecierpek p 4Napary leczą zaś zapalenie oczu, między innymi spojówek, poprzez przykładanie kompresików.

Napary z kwiatków niecierpka są polecane do pielęgnacji włosów, nadają im złocisty odcień.

Moja Babcia używała świeżych liści , rozcierając je uprzednio, do łagodzenia objawów stłuczeń, ukąszeń owadów oraz  zadrapań czy obtarć skóry. Pamiętam, że kiedyś wpadłam w pokrzywy, parząc się niemiłosiernie, Babcia użyła roztartych liści do złagodzenia poparzeń pokrzywowych 🙂

Ma zastosowanie niecierpek również w kuchni. Ja dodaję kwiatuszki niecierpkowe do sałatek, deserów, ciast. Niedojrzałe nasionka mają smak delikatnie waniliowy, można je dodawać do budyniu,mleka , zjadać na surowo (zawierają bardzo dużo substancji białkowych).

Oto przykład na zrobienie naparu z niecierpka : potrzeba nam 1 łyżkę ziela suchego albo świeżego lub pędów z kwiatami i owocami lub samych owoców, surowiec winien być wcześniej rozdrobniony. Zalewamy go szklanką wrzątku , przykrywamy i odstawiamy na 25-30 minut. Po tym czasie odcedzamy przez sitko. Pijemy napar 1-2 razy dziennie po około 200 ml. Napar można podawać dzieciom od 2 roku życia łyżkami. Można zużyć do okładów na skórę lub w stanach zapalnych oczu. Można napar wykonać również, parząc ziele niecierpka w mleku. 🙂 (Wg.Dr Henryka Różańskiego).

Jak zrobić wyciąg alkoholowy na owocach niecierpka?

Musimy zebrać około 100g świeżych lub ususzonych owoców niecierpka, rozetrzeć je w moździeżu, najlepiej się do tego nadaje. Potem zalewamy je ciepłym alkoholem około 40 % w ilości 300ml. Trzymamy nasz macerat dwa tygodnie, po czym przecedzamy przez gęstą gazę. Taki wyciąg zażywa się 1-2 razy dziennie po 5-10 ml. Można go rozpuszczać w mleku. Wyciąg znajduje zastosowanie w chorobach skóry, przy schorzeniach prostaty, w dysfunkcjach na tle chorób autoimmunologicznych.
Czas optymalnego stosowania to 2-3 miesiące. Można wyciąg wcierać we włosy (raz w tygodniu), w celu zapobiegania wypadaniu włosów i ich regeneracji i wzmocnienia. Moja Babcia jak pamiętam, latem myła włosy w naparze z niecierpka ze świeżych liści i kwiatów, a zimą z suszonych. 🙂

niecierpek polny2Szukajcie go w lasach, wilgotnych parowach, w miejscach zacienionych, w towarzystwie cień dających drzew. 🙂

 

 

 

 

 Ciekawe ziółko: http://zielarnia.com.pl/nostrzyk-nozderek-zoltawy/

 

MG

Opracowano w oparciu między innymi : Wikipedia, Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański

Oraz o rodzinne zapiski 🙂 z lat bardzo dawnych 🙂

Uwaga!

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.