Kopytnik (Asarum europaeum)- narda leśna, kleśniec – bylinka pełzająca

Spacerując po lesie i zachwycone chwile „łapiąc” zapalczywie, aby nie umknęły za szybko, zobaczyłam pod nogami niemalże, „pełzającą”, liściastą niezmiernie roślinkę. Pochyliłam się nad nią i ze zdziwieniem, po chwili się zorientowałam, że prawie weszłam w bujny zagonik kopytnika, zwanego też kopyteniem, jako że wygląd liści zaprawdę wygląda jak kopyto 🙂 .

kopytnik pospolity1Nasiona tego ziółka roznoszą mrówki. Rozcierając w palcach ziele, owieje nas nieszczególnie przyjemny zapach. Kopytnik (Asarum europaeum) w swym składzie ma między innymi : garbniki, krzemionke, sole mineralne, potas, olejek eteryczny i kwasy organiczne.

Zanim przejdę do opisu działania leczniczego, wyjaśnię jak Kopytnik pospolity  może być niebezpieczny w działaniu, kiedy nie zastosujemy go zgodnie zaleceniami.

Ponieważ bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach zaczyna swoja przygodę z ziołolecznictwem, jak również „poluje” w naturze na rośliny lecznicze, warto wcześniej się zapoznać z ich działaniem.

Kopytnik nie jest roślinką, którą można by sobie popijać jak herbatkę.

Uwaga:

Można go przedawkować i reperkusje nie są przyjemne ani bezpieczne. Objawy przedawkowania to wymioty, mdłości, biegunka, drgawki, majaczenie, halucynacje, podrażnienia nerek i przewodu pokarmowego do zapaści włącznie.

Kobiety w ciąży nie mogą w żadnej postaci spożywać tego ziółka !

Przejdźmy zatem do jego dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Kopytnik wykazuje bardzo dużą skuteczność przy przeziębieniach przebiegających z gorączka, kaszlem, stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Ponadto działa wykrztuśnie, wymiotnie, żółciopędnie, przeciwgorączkowo i napotnie. Poleca się też ziele kopytnika dla palaczy oraz osób pracujących w warunkach zapylenia.

Stare zielniki podają także, że jest niezawodny w walce z chorobą alkoholową. Zaprawiano kopytnikiem „gorzałkę”, dodawano do sosów, zup obrzydzając skutecznie delikwentowi pociąg do wyżej wzmiankowanej gorzałki. Odwar z kopytnika , powodował mdłości i wymioty.

Przy zapaleniach dróg oddechowych ucierano 1 łyżkę suszonego kopytnika na proszek i zaparzano wrzącym mlekiem (1 szklanką). Parzono około 5 minut (!) cedzono i pito 1 szklankę przed posiłkiem.

Stosowano kopytnik przy zaflegmieniu, dychawicy oskrzelowej czy kaszlu. Brano po jednej łyżeczce kopytnika, anyżu i dziewanny, zalewano 1 szklanką wrzątku i parzono 10 minut. Po przecedzeniu pić po małym kieliszeczku (od wódki) co 2-4 godzin. Zioła pic ciepłe.

Zobaczyć można też tu : http://zielarnia.com.pl/dziewanna-co-o-niej-wiecie/

I tu o pomocnych w zaziębieniu ziółkach : http://zielarnia.com.pl/imbir-korzen-magiczny/

Mg

Uwaga :

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.