Koniczyna czerwona Trifolium pratense L.- eliksir kobiet

Koniczyna czerwona, zwana łąkową, różowieje w trawach łąk, przyciągając wzrok. Nie wyobrażam sobie spacerów, na których nie spotkałabym koniczynki.

W jej składzie znajduje się wielość substancji czynnych o prozdrowotnych właściwościach.

Są to między innymi: około 30 izoflawonów takich jak genistyna, genisteina,daidzyna i wiele innych. Ponadto kwasy kumarowy, salicylowy. Koniczyna posiada również w składzie fitosterole, garbniki i saponiny.

Charakteryzuje się dużą zawartością biopierwiastków takich jak żelazo, potas, molibden, cynk, wapń. Magnez, krzem, siarka i wiele innych.

Medycyna ludowa zalecała kwiat koniczyny czerwonej w schorzeniach dróg oddechowych, ceniąc jej wykrztuśne zdolności, ponadto polecano ją w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, jako środek uszczelniający naczynia krwionośne, reguluje miesiączkowanie,łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Jest ziołem o działaniu odtruwającym, moczopędnym uspakajającym i przeciwobrzękowym.

koniczyna1.nieKoniczynę stosuje się również w dyskomforcie układu pokarmowego, działa rozkurczowo, zmniejsza napięcie mięśniowe. Jej napary stosowane są również w dermatozach skórnych ( łuszczyca, egzema ).

Kwiat koniczyny czerwonej (Trifolium pratense L) odkryto na nowo w XX wieku, kiedy to naukowcy zwrócili uwage na bogactwo zawartych w koniczynie czerwonej – izoflawonów..

Od tej pory jasnym się stało, iż koniczyna zyskała nową odsłonę jako zioło czysto kobiece. Popularności koniczynie przyczynił fakt, że przynosi ulgę kobietom również w okresie menopauzy .

Koniczyna ma doskonały wpływ na naszą skórę, zapobiega między innymi rogowaceniu naskórka, delikatnie , optycznie rozjaśnia cerę, zmniejsza łojotok, zwiększa elastyczność i pojędrnia skórę. Zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Najczęściej stosujemy napar z suchych kwiatów koniczyny, sporządzamy go zalewając 1 łyżkę suszu 1 szklanką wrzątku i odstawiając pod przykryciem na około 40 minut. Po przecedzeniu, pijemy 1-2 razy dziennie po 1 szklance naparu. Można go odrobinę osłodzić miodem naturalny.

mg

Inne ziólka o podobnym działaniu : http://zielarnia.com.pl/kalina-koralowa-ziele-kobiece/

http://zielarnia.com.pl/jemiola-ziolo-niezwykle/

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej.

 

4 komentarzeto Koniczyna czerwona Trifolium pratense L.- eliksir kobiet

  1. […] Podobne linki : http://zielarnia.com.pl/koniczyna-czerwona-trifolium-pratense-l-eliksir-kobiet/ […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.