Majeranek zioło nie tylko przyprawowe…

Majeranek (Herba Majoranae) to nie tylko ziółko przyprawowe. Większość z nas majeranek kojarzy z flaczkami, w których absolutnie nie może zabraknąć tej ziołowej przyprawy. Nieoceniony jest też do zupy fasolowej czy grochówki. Niweluje wzdęcia, usprawnia trawienie po ciężkostrawnych posiłkach, działa żółciopędnie, nadaje niepowtarzalny smak mięsiwom wszelakim , a zwłaszcza indyczemu, gęsinie, dziczyźnie czy wieprzowinie. Dawniej majeranek zaliczano do ziół z gatunku Origani, dlatego też nazywano majeranek często Origanum majorana linne. Na ziemiach polskich zaś nazywano go marianek, lebiodka majerankowa. Majeranek był często uwieczniany w twórczości ludowejZajrzyj do ogródka , zorzą o poranku, narwij ziela majeranku”. ***

Majeranek jest rośliną lubianą przez pszczoły, zbierany jest w kwietniu  oraz jesienią. Od wieków wykorzystywane są wszystkie walory tego niepozornego ziółka, od przyprawowych do leczniczych. Majeranek poprzez bogaty skład: flawonoidy, olejki eteryczne, sterole, glikozydy, gorycze, kwasy organiczne, garbniki i wiele innych wykazuje wszechstronne zastosowanie lecznicze.

Okazuje się , że potrafi obniżać ciśnienie krwi, działa przeciw cholesterolowo, stosowany był w medycynie ludowej do zwalczania grypy, infekcji górnych dróg oddechowych przez działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Można go z powodzeniem stosować przy uporczywym kaszlu mokrym i suchym, w średniowieczu używano majeranku do wyrobu likierów .

Ponoć skuteczny jest przy leczeniu astmy, zewnętrznie przy zapaleniu zatok, bólach reumatycznych, katarach, przeziębieniach, migrenach, w stanach wzburzenia działa uspokajająco.

Osobiście używam majeranku przy zaburzeniach trawiennych, uczuciu ciężkości po posiłkach, do peklowania mięs, ale przede wszystkim jest w naszej rodzinie niezastąpiony przy infekcjach przeziębieniowych, kaszlach z wydzieliną,” łamaniach” w kościach, katarach.

Przygotowuję go wtedy w taki oto sposób : 1 łyżka stołowa na szklankę wrzątku, pod przykryciem parzyć około 15 minut, przecedzić i pić od 2 – 4 razy dziennie w zależności od potrzeby. Posłodzić łyżeczką miodu lub łyżką prawdziwego, domowego soku np. z czarnego bzu lub malinowego.

napar2C_0071

Majeranek można łączyć np. z dziewanną czy prawoślazem. Stosowany zewnętrznie leczy owrzodzenia skóry, wypryski i stany zapalne (służy wtedy do przemywań). Znana jest maść majerankowa, która znajduje zastosowanie w stanach kataralnych lub dla złagodzenia wyprysków. Można kupić gotową albo spróbować samemu ją wykonać w domu. 🙂

 

 

Zobacz też: http://zielarnia.com.pl/katary-przeziebienia-rodzinne-przepisy/

 

MZ

***Wiersze i wierszyki. „Zbiór wierszyków rodzinnych”

 

 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

4 komentarzeto Majeranek zioło nie tylko przyprawowe…

  1. […] nieżycie pokarmowym . Wziąć po łyżce kwiatu rumianku, liścia porzeczki czarnej, ziela majeranku, liścia babki, wymieszać dokładnie. 1 łyżkę zmieszanych ziół zalać 1 szklanką wrzącej […]

  2. […] po łyżce kwiatu rumianku, liścia porzeczki czarnej, ziela majeranku, liścia babki, wymieszać dokładnie. 1 łyżkę zmieszanych ziół zalać 1 szklanką wrzącej […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.