Jemioła, zioło niezwykłe

Jemioła (Viscum alba)», najbardziej popularna to jemioła biała. Jako roślina pasożytnicza, jemioła biała wyrasta na drzewach liściastych takich jak topola, grusza, jabłoń, jarzębina, klony czy krzewy głogu.

Odmiana jemioły zwana rozpierzchłą występuje na drzewach iglastych jak świerki rzadziej modrzewie, sosny.

Jemioła zwana jest też  w staropolskim języku -starzęślą. Od zarania wieków przypisywano jej moc uzdrawiania, traktowano jako roślinę magiczną, tajemniczą. Roślinę która ma moc odżegnywania zła, odganiania nieszczęść a przyciągania szczęścia i bogactwa.

Znana za czasów Druidów (kapłani celtyccy), czczona przez nich jako zioło przywracające płodność. Jemioła była symbolem  “duszy drzewa”. Drzewo na zimę traciło liście, a jemioły owoce dopiero robiły się dojrzałe, a liście zielone.”

“Złote zioło” boć jedynie ono nie kruszyło się po zerwaniu, ani nie brunatniało ale przyjmowało złocisty kolor.

Na przełomie XVIII i XIX wieku przyjął się zwyczaj całowania się pod wiszącą u powały, lampy jemiołą. Para która się pod nią znalazła, widomy to znak był, iż “miała się ku sobie”. Jemiołę podwieszano po staropolsku  nad drzwiami. pod lampą, w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zwykło się mówić, iż “bez jemioly roczek goły”.
Od jemioły pochdzi nazwa ptaszka zajadającego się jej owocami czyli- jemiołuszki. To co dla jemiołuszki jest przysmakiem dla ludzi owoce jemioły są trujące .

jemiola11DSC_0089

Jemioła znana i czczona była również w krajach skandynawskich, gdzie była uważana za zioło odwagi, bogactwa, pokoju i zgody. Gdzie jemioła była zawieszona, tam nie wolno było krwi przelewać.

Skład jemioły to między innymi: kwas kawowy, eleuterozyd E, polipeptydy, związki żywicowe, lektyny glikoproteinowe. W jemiole również, w jej owocach, zawarte są między innymi wiskotoksyny, dzięki którym działanie przeciwrakowe  jemioły doceniano już  w dawnych wiekach.

Współcześnie, w niektórych krajach Europy zachodniej preparaty z jemioły są podawane w postaci iniekcji w terapiach nowotworowych.

Przy zmianach rakowych zewnętrznych, można wykorzystać świeże owoce jemioły, ucierając je na przykład w moździerzu, z dodatkiem niewielkim gliceryny, lanoliny, olejku rycynowego. Gliceryny dać jedynie łyżkę na 50g owoców wraz z roztworem soli fizjologicznej około 2 łyżki na 50g owoców. Maść winna być 50%. . Uciera się ją dość trudno, jest ciągliwa i lepka. Maść po utarciu trzymać w lodówce. Używać 3 razy dziennie na zmiany skórne (kłykciny, zmiany rakowe).*

Jemioła z powodzeniem stosowana jest w leczeniu nadciśnienia, ma działanie przeciskurczowe, wzmacnia pracę serca. Działa przeciwkrwotocznie.

Oto stary przepis:

Dwie łyżki ziela jemioły zalać 1 szklanką letniej, przegotowanej wody. Odstawić na kilka godzin. Przy chorobie nadciśnieniowej i dusznicy pić szklankę rano i szklankę wieczorem.

Jemioła jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Upodobał ją sobie Ks. Andrzej Klimuszko, opracowując receptury do ziół na prostatę, na mięśniaki czy na nadciśnienie.

Owoce i ziele zbiera się od lutego do kwietnia.

 

Uwaga: 

Ze wszystkich informacji i receptur , jeśli z nich korzystasz, to tylko na własną odpowiedzialność. Porady zawarte na tym blogu nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej !!

 

Opracowano na podstawie mi :

Mała księga ziół- Anna Mazerant-Leszkowska

* Medycyna Dawna i Współczesna, Dr Henryk Różański

MZ

4 komentarzeto Jemioła, zioło niezwykłe

  1. […] Zobacz też: http://zielarnia.com.pl/jemiola-ziolo-niezwykle/ […]

  2. […] Przydatne linki : http://zielarnia.com.pl/jemiola-ziolo-niezwykle/ […]

Dodaj komentarz

Komentowanie artykułu nie wymaga logowania, ani podawania adresu email.
Proszę nie zamieszczać danych osobowych w komentarzach.

Proszę o przeczytanie i zaakceptowanie polityki prywatności przed wysłaniem komentarza.

Uwaga! Komentarze zawierające dane osobowe nie będą publikowane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.